Pokud chceme mít i příští sezónu krásný sytě zelený a hustý trávník, musíme mu na podzim věnovat odpovídající péči a připravit ho na nadcházející zimu. Ani s příchodem prvních chladných dnů péče o trávník nekončí, stále je nutné ho pravidelně sekat, provzdušnit ho vertikutátorem a odstraňovat z něj spadané listí. Jak správně na to, vám poradíme v následujícím článku.

Jak na provzdušnění vertikutátorem

Během září a října je vhodné trávník provzdušnit. Zajistíte tak, že se ke kořenům trávníku zlepší přívod vody, živin a vzduchu, který se díky pleveli, zbytkům posečené trávy nebo mechu časem zmenšuje. Na malé plochy travního porostu vám budou stačit ruční aerifikační vidle s dutými hroty, na větší plochy je však vhodnější vertikutátor. Pro menší plochy do 100 m2 si vystačíte s elektrickým vertikutátorem, pro větší plochy se vyplatí vertikutátor benzínový. Trávník provzdušňujeme vždy posečený na 3 – 4 cm, po provzdušnění je třeba všechnu trávu sesbírat. V těžších jílovitých půdách můžeme otvory po vertikutaci dosypat křemičitým pískem o velikosti zrn 0,5 – 2 mm.

Podzimní hnojení trávníku

Od září do října je také ideální doba pro aplikaci speciálního podzimního hnojiva. To obsahuje vyšší podíl draslíku pro podporu vyzrávání listových pletiv a omezí jeho růst, trávník tak snadněji přečká zimu a na jaře se opět brzy obnoví. Hnojivo je možné aplikovat ručně rozhazováním v širokých kruzích, použitím rozmetadla nebo posypového vozíku docílíte rovnoměrnějšího rozprostření hnojiva.

Reklama

Úklid travní plochy

Během podzimního období je velmi důležité z trávníku odstraňovat napadané listí, spadaná jablka a další plody, které by mohly vést k plísňovým chorobám a rozvoji nejrůznějšího hmyzu. Spadané listí můžete zkompostovat nebo použít jako zimní přikrývku pro trvalkové záhony. Trávu sečeme za suchého počasí a posekanou trávu z travní plochy odstraníme.

Poslední posekání trávníku

Trávník by před zimou neměl zůstat přerostlý, jelikož vysoká neposekaná tráva v zimě zvyšuje riziko plísní. Trávník tedy posečeme ještě než napadne první sníh, a to na výšku 3 – 4 cm. Pokud bychom trávník posekali níže, hrozilo by jeho vymrznutí. Pokud si chcete práci usnadnit a máte zahradu s velkou plochou, mohl by vám přijít vhod například kvalitní zahradní traktor.

Reklama

Comments are closed.