Odborná úprava stromů i keřů je na podzim stejně důležitá jako na jaře. Odstranění přerostlých, uschlých nebo škůdci či nemoci napadených částí rostlinám uleví a prospěje. Dřevinám podzimní řez pomůže lépe zvládnout zimní období, a ony se vám následně odmění vitálnějším růstem, bohatším kvetením i větší úrodou.

Kdy provádět řez dřevin

Obecně platí, že nejvhodnějším obdobím pro řez a stříhaní stromů či keřů je pozdní podzim až začátek zimy. Větve se odstraňují odumřelé, poškozené nebo ty, jež nejsou zdravé. Stejně tak není vhodné ponechat ani zkřížené větve. U ovocných stromů je ideální provádět řez a stříhání na podzim i na jaře. Na podzim je potřeba prořezávat peckoviny – višně, třesně, meruňky, broskvoně, slivoně. Naopak, u jádrovin – jabloně, hrušně – se řez provádí brzy na jaře.

Správná technika řezu

Při řezání stromů a keřů se dělá mnoho chyb. Držte se základního pravidla „méně je více“. Vždy je lepší rostlinu přistřihnout méně než uříznout příliš mnoho, a čekat několik let až bude strom nebo keř opět v dobré kondici. Rázný řez může dokonce vyvést některé dřeviny z rovnováhy. V lepším případě pouze několik let nepokvete, v tom horším může rostlina zahynout. „Řez, který je dobrý z estetického hlediska, je obecně dobrý i z hlediska funkčnosti dřeviny. Proto se doporučuje začít s malým zastřiháváním, následně poodstoupit, podívat se, jak rostlina vypadá, a až posléze pokračovat dále. Stříhání ovocných stromů má trochu jiná pravidla. Zde je mimořádně důležitý zejména správný úhel a místo řezu. Ten vždy vykonávejte buď v místě větvení nebo v dostatečné vzdálenosti nad pupenem,“ dodává odborník z Hornbachu.

Reklama

Jaké nářadí budete potřebovat

Volba správného nářadí je pro stříhání a řezání naprosto klíčová. Na silné a hrubé větve se hodí kovadlinkové nůžky s řezným výkonem až 40 mm. Na menší porost zvolte raději nůžky se systémem Bypass, jež jsou přesnější. Pokud potřebujete zpilovat kmeny nebo velmi tlusté větve, zvolte prořezávací či motorovou pilu. „Na stříhání živých plotů použijte plotové nůžky s teleskopickými tyčemi, se kterými snadno provedete přesný střih. Abyste se během řezání nemuseli příliš namáhat, obstarejte si akumulátorové přístroje. Jsou lehké, kompaktní, a mají stejný výkon jako benzínové. “ radí odborník z Hornbachu. Zapomínat byste neměli ani na ochranu očí a pokožky. Vždy používejte ochranné brýle a rukavice odolné proti pořezání, k nimž je ideální přidat také speciální oděv se stejnými vlastnostmi.

Biologický odpad je ideálním kompostem

Odpad po stříhání a řezání nevyhazujte! Rozdrťte jej ve vhodném zahradním drtiči. Pokud jsou odřezky příliš veliké, zmenšete je pomocí silnějších nůžek nebo sekerou. Nadrcený dřevěný odpad můžete společně s biologickým kuchyňským odpadem, posečenou trávou, uschlým listím či zbytky květin přidat do kompostu. Čím bude kompost pestřejší, tím bude vaše zahrada spokojenější.

Zdroj: Hornbach

Reklama

Comments are closed.