Nejvhodnější dobou pro výsadbu růží je říjen a listopad, a to až do prvních mrazů. Vyjímkou jsou růže stromkové, které je vhodnější vysazovat v jarních měsících. Přestože je kontejnerované růže možné sázet během celé sezóny, tedy pokud nemrzne, rostliny zasazené v podzimním období jsou vitálnější a v příští sezoně bohatěji pokvetou.

Kam růže vysadit

Nejprve zvolíme vhodné místo, které by mělo být slunné a vzdušné, musíme však myslet na to, že růže nemají rády přímý úpal. Půda by měla být humózní, dobře propustná a hlinitopísčitá až hlinitá. Stávající zeminu můžete promíchat se substrátem pro růže a na dno výsadbové jámy přidat kompost. Růže by se neměly vysazovat na místě, kde již růže rostly a pokud je přesto chceme vysadit na stejné místo, vyměníme starou zeminu za novou.

V jaké vzdálenosti růže vysazovat

K tomu, aby růže vitálně rostly a bohatě kvetly, potřebují dostatek prostoru. Mezi jednotlivými rostlinami tak musíme zvolit správnou vzdálenost dle jejich vzrůstu. Nízké a miniaturní růže vysazujeme na vzdálenost 30 cm, mnohokvěté, půdopokryvné a velkokvěté na vzdálenost 50 cm, stromkové růže na vzdálenost 1 metru, sadové dle velikosti na vzdálenost 1 – 3 metry a pnoucí růže minimálně na vzdálenost 1 – 2 metry. Zasadíme-li růže příliš blízko u sebe, mohou se vyskytnout problémy zejména s houbovými chorobami.

Reklama

Výsadba růží krok za krokem

Před výsadbou namočte prostokořené růže do nádoby s vodou na 24 hodin, před namočením rostlině zkrátíme kořeny o 5 – 8 cm, narušené kořeny a slabé výhonky odstraníme. Kontejnerované růže stačí před výsadbou ponořit do vody a nechat nasáknout. Z rostliny odstraníme polámané a nahnilé kořeny, ostatní zkrátíme na polovinu. 

Připravíme dostatečně velkou a hlubokou jámu tak, aby se do ní vešly rozprostřené kořeny, hloubka by měla být přibližně 60 cm. Silné staré kořeny můžete zkrátit, podpoříte tak růst nových kořenů. Jámu důkladně prokypříme rycími vidlemi. Na dno jámy umístíme vyzrálý kompost, který přikryjeme vrstvou zeminy nebo substrátu, na kterou rovnoměrně rozprostřeme kořeny rostliny. Růže nesmíme zasadit ani moc hluboko, ani moc mělce, řídíme se umístěním kořenového krčku, což je místo, kde končí kořeny a začínají zelené výhony. 

Minirůže, mhohokvěté a velkokvěté sázíme tak, aby byl krček 3 cm pod povrchem půdy, u půdopokryvných a sadových 5 cm a u pnoucích růží dokonce 10 cm pod povrchem. Růže vysazujeme rovně, kromě stromkových, které sázíme zešikma. Kořeny částečně zasypeme zeminou, utužíme jí a zalijeme. 

Postupně dosypeme zbytek půdy tak, aby kolem rostliny vznikl malý kopeček o výšce asi 20 cm a růži opět vydatně zalijeme. Okolní zemina, kterou jsme k rostlině přihrnuli, ochrání růži před mrazy, pro jistotu ji můžeme zakrýt i chvojím. Vysazené růže průběžně zaléváme, substrát udržujme stále vlhký.

Reklama

Comments are closed.