Řetězovka viržinská (Physostegia virginiana) patří mezi pozdně kvetoucí trvalky, které u nás nejsou příliš známé. Jak její jméno napovídá, pochází ze Severní Ameriky a je ceněná zejména pro své krásné květy bílé nebo růžové barvy. Ty se objevují dle kultivaru od července až do září na dlouhých hustých klasech, které jsou nejčastěji 80 – 100 cm vysoké. Řetězovka nakvétá postupně od spodu, a tak se z jejich květů můžeme těšit opravdu dlouhou dobu.

Řetězovka viržinská v zahradě 

Vzhledem ke svému štíhlému růstu a výšce kolem 80 cm se řetězovka nejlépe uplatní ve smíšeném trvalkovém záhonu. Vytváří trsy hustě olistěných stonků na jejichž koncích vykvétají květy. Aby řetězovka nejlépe vynikla, vysaďte ji alespoň po 3 – 5 kusech. Při výsadbě myslete na to, aby měla rostlina dostatek prostoru, řetězovky se totiž velmi dobře rozrůstají postranními hlízami. Na zahradě vypadají skvěle ve společnosti dalších trvalek jako je např. perovskie, třapatkovka, šuškarda, šanta, rudbékie nebo třeba rozrazil klasnatý. Řetězovky jsou vhodné rovněž pro pěstování v nádobách a květináčích a jsou ideální k řezu i k sušení.

Pěstování řetězovky viržinské

Řetězovka je nenáročná trvalka, která netrpí na žádné choroby ani škůdce. Nejlépe se jí daří na slunném až mírně polostinném stanovišti v dobře propustné, humózní, nejlépe hlinitopísčité půdě. Ta by neměla nikdy zcela vysychat, proto pamatujte na pravidelnou zálivku. Po odkvětu rostlinu seřízněte těsně nad zemí. Přestože je řetězovka mrazuvzdorná až do -35°C, je vhodné ji před zimou zakrýt chvojím nebo listím.

Reklama

Nejoblíbenější kultivary 

Jednotlivé kultivary se liší zejména svou výškou a barvou květů, která může být bílá nebo růžová. Mezi nejoblíbenější patří bíle kvetoucí, 50 cm vysoká řetězovka viržinská ‚Miss Manners‘ (Physostegia virginiana ‚Miss Manners‘), řetězovka viržinská ‚Rosea‘ (Physostegia virginiana ‚Rosea)‘ s růžovými květy, která dorůstá výšky 80 cm a řetězovka viržinská ‚Vivid‘ (Physostegia virginiana ‚Vivid‘) s tmavě růžovými květy dorůstající výšky kolem 60 – 80 cm.

Reklama

Comments are closed.