Srdcovka je okouzlující jarní trvalka, která v mnoha z nás vyvolává nostalgické vzpomínky na babiččinu zahrádku. Její křehké květy ve tvaru srdíček jsou jakoby zavěšené na obloukovitě ohnutých lodyhách a ze srdcovky tak dělají opravdovou májovou květinu lásky. 

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis, dříve Dicentra spectabilis) je jednou z nejelegantnějších, romantických trvalek. Je přibližně 80 cm vysoká, kvete růžovými nebo bílými květy a vytváří úhledný, kompaktní trs středně dělených listů. Vykvétá během dubna až června a v době květu vypadá spíše jako malý keř. Listy srdcovky začnou po odkvětu odumírat a usychat a přibližně v druhé polovině léta srdcovka zatahuje do země. Pokud je však rostlina během jara dobře zavlažována, dormanci lze oddálit až na konec léta nebo začátek podzimu. Kromě srdcovky nádherné jsou oblíbené také srdcovky zdobné (Dicentra formosa, nazývané též jako srdcovky nízké).

Srdcovka na zahradě

Srdcovky jsou klasické trvalky zejména venkovských záhonů, poslední dobou jsou však stále více a více vidět i v neformálních městských zahradách. Vzhledem k tomu, že během léta zatahují pod zem, je vhodné je umístit do střední části trvalkového záhonu tak, aby okolní rostliny zaplnily prázdné místo. Srdcovky vysazujte  s trvalkami s podobnými nároky jako jsou např. bohyšky, čechravy, plicníky, kapradiny, pomněnkovce nebo dlužichy. Uplatní se také jako podsadba vyšších okrasných dřevin. 

Reklama

Kromě klasické růžově kvetoucí srdcovky můžete vybírat i z poměrně nových kultivarů jako je bíle kvetoucí srdcovka nádherná ‚Alba‘, srdcovka nádherná ‚Valentine‘ s červenobílými květy nebo zlatolistá srdcovka nádherná ‚Gold Hearth‘. Květy srdcovky ve váze vydrží až dva týdny, proto se také výborně hodí k řezu.

Pěstování srdcovky

Srdcovka je nenáročná a dlouhověká trvalka, které se nejlépe daří v polostínu. Za předpokladu, že je půda udržována stále vlhká, je možné srdcovku pěstovat také na slunném stanovišti. Plný stín sice snáší také dobře, ale musíte počítat s tím, že se na takovémto místě nedočkáte mnoho květů. Půdu preferuje zejména dobře propustnou, humózní s dostatkem vláhy, ale dá se říci, že se jí bude dařit v téměř jakékoliv běžné zahradní půdě. Strádat bude pouze v těžkých jílovitých a příliš suchých půdách. 

Narozdíl od jiných trvalek vydrží mnoho let na jednom místě, ani ji není nutné dělit. Přesto ji však během brzkého jara nebo podzimu můžete právě dělením množit. Na choroby ani škůdce srdcovky zpravidla netrpí, navíc jsou odolné i divoké zvěři. Při manipulaci se srdcovkou je vhodné použít ochranné rukavice, jelikož rostlina rostlina obsahuje toxické izochinolinové alkaloidy. V našich podmínkách je srdcovka plně mrazuvzdorná, i přesto může být náchylnější na jarní mrazíky.

Nejčastější otázky ohledně pěstování srdcovky

Kdy ostříhat srdcovku

Srdcovku je možné ostříhat poté, co její listy po odkvětu zcela seschnou a zežloutnou nebo zhnědnou, tedy přibližně v druhé polovině léta. Celou rostlinu můžete zastřihnout mírně nad zemí.

Kdy vysadit srdcovku

Ideální dobou pro výsadbu srdcovky nádherné je tak jako u většiny trvalek jaro nebo podzim. Srdcovky vysazujeme ideálně na polostinné stanoviště s vlhkou, dobře propustnou půdou bohatou na živiny. V případě výsadby na slunečné stanoviště je nutné půdu udržovat dostatečně vlhkou.

Jak zazimovat srdcovku

Srdcovky jsou plně mrazuvzdorné do přibližně -30°C, přesto je však vhodné jim vytvořit zimní ochranu např. zakrytím jehličnatými větvemi. Srdcovky jsou náchylné zejména na jarní mrazíky. Na podzim, po zatažení rostliny, můžete k rostlině také přihrnout kompost.

Reklama

Comments are closed.