Pokud byste si letos chtěli pořídit vánoční stromek v květináči, poradíme vám, jak stromek vybrat, jak se o něj postarat v interiéru během svátků a jak ho opět připravit pro umístění venku, ať už na terase, nebo přímo v zahradě.

Jak vybrat vánoční stromek v květináči

Při nákupu vánočního stromku v květináči musíte počítat s tím, že ne všechny stromky jsou vhodné pro následné pěstování a většina z nich jsou určené pouze jako jednorázové vánoční stromky. Tyto stromky byly sice vypěstovány volně v lesní školce, ale nerostly v květináči a jejich vyjmutí z půdy, kdy byly radikálně zkráceny jejich kořeny, v podstatě znemožňuje jejich následný růst a ujmutí při přesazení.

Jak tedy poznat, že vánoční stromek je vhodný pro další pěstování? Stromek vyjměte z kontejneru a zkontrolujte jeho kořeny. Kořenový systém by měl být hustě prorostlý a to jak silnými kořeny, tak i vlásčitými kořenovými zakončeními. Půda v kontejneru by měla být spíše udusaná a kořenový bal by měl držet kompaktní tvar, ze kterého neopadává zemina. Pokud si i přesto nejste jistí, zeptejte se přímo prodejce.

Reklama

Jaký druh vánočního stromku vybrat pro pěstování v květináči

Nabídka vánočních stromků je opravdu široká a zahrnuje různé druhy jedlí, smrků, borovic i méně obvyklých jalovců nebo cypřišů. Mezi nejoblíbenější patří odolná jedle kavkavzská (Abies nordmanniana), jejíž krásné husté jehličí je na líci temně zelené a na rubu má dva bílé proužky.

Při výběru dbejte na stav rostliny, pouze zdravé stromky mají šanci bez újmy přečkat čas strávený v interiéru během Vánoc a následně se ujmout v exteriéru. Stromek by měl vypadat svěže a jeho jehličí by nemělo opadávat. Rovněž nedoporučujeme nákup kontejnerovaných vánočních stromků, které jsou nabízeny ve vnitřních vytopených prostorách prodejen, stromky by měly v teplém interiéru strávit nejkratší možnou dobu.

Příprava vánočního stromku na Vánoce v interiéru

Vánoční stromek v květináči si pořiďte s dostatečným předstihem, abyste měli čas ho připravit na pobyt v teplém interiéru. Ideálně 2 týdny před Vánocemi přeneste stromek z exteriéru na chladné, ale teplejší místo, než je venku. K tomu vám poslouží např. světlá zateplená garáž, světlý sklep, nebo chladná chodba. Teprve poté ho přeneste domů. Počítejte s tím, že stromek v květináči by ve vytápěné místnosti neměl být déle než 7 až 10 dní. Stromek držte dál od tepelných zdrojů jako je topení nebo krb a pravidelně ho zalévejte, avšak nepřemokřete. Stromek také uvítá, pokud zvýšíte vlhkost vzduchu pravidelným rosením a umístíte ho na světlé stanoviště.

Návrat vánočního stromku v květináči do venkovních prostor

Ideálně po týdnu stráveném ve vytápěném interiéru bychom měli stromek opět pomalu připravovat na návrat do exteriéru. Pokud bychom stromek nechali v interiéru déle, nastartovaly by se vegetační pochody a začal by rašit. Stromek tedy nejprve umístěte do přechodové místnosti a až po několika dnech ho za bezmrazého počasí můžete umístit zpět ven, ideálně na polostinné stanoviště. Stromek však musíte ochránit před mrazy, proto buďto květináč zapusťte do země, nebo mu vytvořte tepelnou izolaci např. za pomoci bublinkové fólie nebo speciální netkané textilie. Povrch zeminy zasypte listím, nebo mulčovací kůrou. Pokud máte možnost a vhodné prostory, nechte vánoční stromeček v květináči ve světlé nevytápěné místnosti, kde je kolem 5 – 10 °C až do jara. Stromek nezapomínejte pravidelně zalévat.

Reklama

Comments are closed.