Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea, dříve nazývána třapatka nachová) je jednou z nejvděčnějších a nejdéle kvetoucích trvalek. Je totiž zcela nenáročná na pěstování, z jejích nádherných velkých květů se můžete těšit od června až do podzimu, je lákadlem pro motýly a opylovače a navíc si lehce poradí s horkými a suchými dny, které rok od roku přibývají.
Třapatkovky nachové kvetou nejčastěji růžovými, fialovo-růžovými, bílými, žlutými, ale třeba i oranžovými květy, které svým tvarem připomínají kopretiny. Jedná se o poměrně mohutnou rostlinu, která vytváří hustý trs, dosahující dle kultivaru výšky až 1,3 metru. Známá je také jako léčivá bylina, která pomáhá při prevenci virových onemocnění jako je chřipka, zánět dýchacích cest, pomáhá i při nachlazení.
Třapatkovka nachová v zahradě
Třapatkovky jsou velmi oblíbené trvalky jak venkovských, tak moderních městských zahrad. Nejčastěji se pěstuje ve smíšených trvalkových záhonech ve větších skupinách, kde nejlépe vynikne. Velmi pěkně vypadá ve společnosti dalších trvalek a okrasných travin jako jsou např. perovskie, hvězdnice, krásnoočko, plamenka, rudbékie, monarda, třtina, ostřice, nebo dochan. Třapatkovky jsou také ideální pro pěstování v kontejnerech a co víc, jejich květy jsou vhodné k řezu a ve váze vám vydrží až 2 týdny.
Nejkrásnější kultivary třapatkovek
Díky své oblibě se rok co rok objevují nové odrůdy s netradičními barvami i tvary květů. Pokud se však z třapatkovky chcete těšit po mnoho let, sáhněte raději po osvědčených odrůdách, které jsou plně mrazuvzdorné a dobře snesou i tuhé a vlhké zimy. Doporučujeme například:
- Třapatkovka nachová ‚Magnus Superior‘ (Echinacea purpurea ‚Magnus Superior‘) – nachové květy, výška 1 metr, bohatě kvete, mrazuvdorná do -32°C až -35°C
- Třapatkovka nachová ‚Alba‘ (Echinacea purpurea ‚Alba‘) – bílé květy a oranžovozelený terč uprostřed, výška 80 cm, mrazuvdorná do -37°C až -40°C
- Třapatkovka nachová ‚Papallo Compact Rose‘ (Echinacea purpurea ‚Papallo Compact Rose‘) – růžové květy a oranžovohnědý terč uprostřed, výška 60 cm, kompaktní, mrazuvdorná do -37°C až -40°C
- Třapatkovka nachová ‚Papallo Classic Gold‘ (Echinacea purpurea ‚Papallo Classic Gold‘) – žluté květy, výška 50 cm, kompaktní, mrazuvdorná do -37°C až -40°C
Pěstování třapatkovky nachové
Třapatkovkám se nejlépe daří na slunečných stanovištích v dobře propustné, hlinitopísčité, sušší půdě. Na půdu ale náročná není, spokojí se v podstatě s jakoukoliv půdou a osvědčila se dokonce i v těžších jílovitých půdách. Jedná se o opravdu vděčnou a nenáročnou trvalku, která je odolná i vůči delšímu suchu, bez obav ji tak můžete vysadit třeba na chalupu, kde nemáte možnost rostliny často zavlažovat.
Odkvetlé květy třapatkovek pravidelně odstraňujte, podpoříte tak tvorbu nových květů. Květy se odstraňují nejlépe zahradnickými nůžkami u prvního listu, stonek se ponechává, jelikož se zde vytvoří nová poupata a rostlina tak bude neúnavně kvést až do podzimu. Hnojení není třeba, ale rozhodně nic nezkazíte, pokud třapatkovky jednou za čas přihnojíte klasickým hnojivem pro kvetoucí rostliny.
Většina odrůd třapatkovek nachových jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné, mladé rostliny však na zimu doporučujeme přikrýt např. chvojím nebo listím. Pozor dejte na nové odrůdy, které nebývají tak mrazuvzdorné, jako ty klasické (viz. výše).
Třapatkovku nachovou je možné vysévat doma již v březnu a vzrostlé sazeničky přesazovat ven do záhonu v druhé polovině května. Pokud si v zahradnictví pořídíte již vzrostlou, předpěstovanou sazenici, můžete ji vysazovat kdykoliv během jara a léta přímo na záhon. Tyto předpěstované sazenice kvetou již v prvním roce, rostliny pěstované ze sazenic nás svými květy potěší pravděpodobně až příští sezónu.
Třapatkovky jsou trsovitě rostoucí trvalky, které nejčastěji dosahují šířky 40 – 60 cm, jejíž trsy se pomalu rozrůstají díky krátkým výběžkům. Každý rok tak produkují velké množství odnoží, množí se také velmi snadno samovýsevem.
Množení třapatkovky nachové
Třapatkovky můžeme množit semeny, starší rostliny dělením trsů, které provádíme časně zjara nebo na podzim, případně je možné je množit také kořenovými řízky.
Comments are closed.