Pokud jste milovníky květin, letní cibuloviny jsou pro Vás to pravé. Jsou to opravdové zahradní klenoty, které Vaší zahradě dodají barvu a jistě se stanou korunou květinové krásy Vaší zelené oázy. Promyšlenou výsadbou letních cibulovin a hlíznatých rostlin svou zahradu obohatíte o nádherné květy, které Vaši zahradu mohou zdobit od června až do podzimu.

Letní cibuloviny

Letní cibuloviny jsou cibule nebo hlízy kvetoucí v létě, které se vysazují na jaře a kvetou od léta až do začátku podzimu. K dostání je neuvěřitelně pestrá škála jedinečných květin rozmanitých tvarů a velikostí.  Některé zůstanou drobné a jemné, jiné vyrůstají do úctyhodných rozměrů. Všechny mají jedno společné: vypadají velkolepě a budou skutečnou ozdobou Vaší zahrady.

Nejznámějšími letními cibulovinami jsou lilie (Lilium), jiřiny (Dahlia), kaly (Calla), mečíky (Gladiolus), kalokvěty (Agapanthus) a begonie (Begonia). Stejně krásné jsou i méně známé druhy, například dosna (Canna), Hymenocallis nebo tygřice (Tigridia). Vyberte si ty, které Vám budou dělat radost a budou se hodit do Vaší zahrady.

Reklama

Sázení letních cibulovin

Letní cibuloviny můžete jednoduše vysadit seskupené nebo samostatně mezi již založené výsadby. Zkontrolujte na obalu rozteč a výšku. Například liliím stačí méně místa než jiřinám. Připraveni pustit se do výsadby? Tady je několik tipů:

 • Začněte ve správný čas. Letní cibuloviny lze začít sázet už v dubnu, jakmile pomine riziko mrazu. Někdy však mráz přetrvává déle. V takovém případě prostě vyčkejte, protože letní cibuloviny nesnášejí mráz. Obecně platí, že  teplota půdy by měla dosáhnout cca 13 °C.
 • Vyhlubte jamku pro výsadbu dvakrát hlubší, než je velikost cibule nebo hlízy. Begónie a jiřiny jsou však výjimkou. Ty by měly být zasazeny těsně pod povrchem, protože potřebují více slunečního tepla.
 • Letní cibuloviny opatrně a bez tlačení zasaďte do půdy.
 • Přikryjte je vyhloubenou zeminou. íhned po zasazení jim dopřejte dostatek vody, aby rychle zakořenily.
 • Pokud je suché jaro, udržujte půdu na zahradě vlhkou.

Péče a údržba letních cibulovin

Cibuloviny jsou nenáročné rostliny. Poté, co jste cibulky pořádně zavlažili ihned po zasazení, dodávejte jim jen tolik vody, abyste kompenzovali nedostatek srážek.

Tady je několik tipů, díky kterým si můžete své cibulky užívat déle:

 • Pamatujte, že jiřinám musíte odtrhávat odkvetlé kvítky, abyste tak podpořili růst nových květů.
 • íhned po zasazení cibulky pořádně zavlažte.
 • Lilie jsou odolné rostliny, takže mohou zůstat zasazené tam, kde jsou, a budou se objevovat dále každý rok.
 • Ostatní cibuloviny kvetoucí v létě se musí ihned poté, co rostliny odumřely, vyrýt.

Časté otázky

Kdy se sází letní cibuloviny?

Letní kvetoucí cibuloviny by se měly sázet, když teplota půdy dosáhne asi 13 °C (pokud byste je zasadili dříve, pak by cibulky nezačaly s aktivním růstem a mohly by začít hnít). Letní kvetoucí cibuloviny porostou všude, kde rostou ostatní rostliny.

Je možné cibulky letních cibulovin skladovat přes zimu?

Teplotní a vlhkostní podmínky skladování se u cibulek liší odrůdu od odrůdy. U některých cibulek známe přesné podmínky skladování, kdežto u jiných jsou přesné podmínky nejasné. Pokud je klima pro určité cibulky dostatečně mírné, doporučujeme, abyste je nechali na zahradě a před začátkem zimy je dobře přikryli. V mnoha případech rostlina napřesrok vykvete ještě lépe, např. kalokvět, amaryllis belladonna, křín, dosna nebo lilie. Kromě toho je většinou nejlepší nechat květiny pěstované v nádobách uvnitř truhlíků a uložit si je doma nebo v jiných uzavřených prostorách za správných podmínek pro pěstování/skladování.

Jak správně vysadit letní cibuloviny do truhlíků?

Naplňte truhlík do jedné čtvrtiny nebo třetiny zeminou a vložte rostliny do správné hloubky (přečtěte si pokyny, které jste dostali spolu s cibulkami). Doplňte do truhlíku zbývající zeminu do výšky jednoho palce pod okraj. Tento prostor umožňuje mulčování v případě potřeby a navíc usnadňuje zavlažování. Rostliny v mokré půdě nepřežijí, kořeny potřebují ke svému zdraví dobré odvodňování. Všechny truhlíky musí proto mít vespod odtokové otvory.

Jaké letní kvetoucí cibuloviny se hodí do truhlíků?

Pro pěstování v truhlících doporučujeme následující letní cibuloviny:

 • Chocholatice dvoubarvá – tato nádherná květina s chocholem, který vypadá jako ananas, se pyšní 40 centimetrovou špicí z drobných zeleno-bílých kvítků a širokými spodními zelenými listy, které z ní dělají skutečně výjimečnou tropickou rostlinu. Pro co nejvýraznější efekt zasaďte do velkého květináče nebo sudu lichý počet cibulek. Tyto rostliny kvetou v červenci a srpnu a zajímavý vzhled si zachovají i poté, co odkvetou. Umístěte je na slunce nebo do polostínu. 
 • Dosny – pokud chcete krásné květy od července až do prvních mrazíků, vsaďte na dosnu s jejími osobitými tropickými hnědými nebo zelenými listy a obrovskými červenými, oranžovými, růžovými nebo žlutými květy. Dosny rostou divoce podél venkovských cest po celém Středomoří – ale dokáží si užívat života i v květináči (nebo na letní zahradě) v Americe! Pokud chcete zasadit kořen dosny, položte jej na bok a zasaďte jej jeden palec hluboko do půdy. Dosny milují slunce a horké počasí. 
 • Lilie – elegantní šlechtěné lilie milují život v květináči! Většina z nich dosáhne svého největšího potenciálu v truhlících – čím budou větší, tím lepší. Žádná jiná květina není tak božsky nádherná a působivá. Do 25 centimetrů širokého truhlíku zasaďte tři lilie, a každou umístěte asi čtyři palce pod povrch zeminy. Asijským liliím, které kvetou od jara do poloviny léta, se povede stejně dobře jako jejich později kvetoucím orientálním sestrám. Na sluníčko nebo do polostínu. 
 • Nilské lilie neboli kalokvět – je to zářivě modře kvetoucí rostlina, kterou najdete podél řeky Nilu. Je rozhodně exotická – tu prostě na své zahrádce v truhlíku musíte mít! Vrcholové květenství se na téměř metrovém stonku bude tyčit nad spirálou jasně zelených čepelovitých listů. Nejlépe je sázejte do velké nádoby (jedna až tři cibulky na každý truhlík/květináč). Ve chladnějších oblastech přes zimu nádobu zateplete, kalokvět napřesrok vykvete ještě krásněji. Vrchol kvetení: polovina léta až časný podzim. Na sluníčko nebo do polostínu.

Zdroj: iBulb

Reklama

Comments are closed.