Vybrali jsme pro Vás 10 nejkrásnějších jarních trvalek, které zaručeně probudí Vaši zahradu ze zimního spánku a přivítají jaro s otevřenou náručí. Kromě jarních cibulovin se stanou hlavními hvězdami Vaší jarní zahrady a co víc, naprostá většina z nich jsou dlouhověké a zcela nenáročné na pěstování.
První jarní trvalky
Těm opravdu raně kvetoucím trvalkám, které kvetou ještě během zimy a v předjaří, jsme se věnovali v samostatném článku. Patří sem např. talovín zimní, violka vonná, čemeřice, koniklec obecný, lomikámen arendsův nebo také prvosenka jarní neboli petrklíč.
Dnes se budeme věnovat trvalkám, které kvetou během jara, tedy v období od konce března až do léta. Ty je vhodné na zahradu vysazovat již během předešlého podzimu, jen tak budete mít jistotu, že Vám již na jaře krásně vykvetou.
Plamenka šídlovitá (Phlox subulata)
Plamenky šídlovité jsou na rozdíl od vysokých plamenek, které kvetou během léta, nízké půdopokryvné trvalky. Od dubna kvetou záplavou drobných květů v různých odstínech růžové, červené, fialové a bílé a poměrně rychle vytváří hustý kompaktní koberec. Vysoké bývají jen kolem 10 -20 cm a jsou ideální pro výsadbu na slunná stanoviště s propustnou půdou. Daří se jim na skalkách a na okrajích zídek nebo záhonů.
Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla)
Jak jeho název napovídá, svými drobnými modrými květy pomněnkovec připomíná květy pomněnek. Je to přibližně 40 cm vysoká lesní trvalka, která kvete během dubna a května. Má velmi dekorativní listy srdčitého tvaru, a tak i po odkvětu zůstává atraktivní rostlinou, která se využívá zejména jako rostlina půdopokryvná. Je vhodná pro polostinná až stinná stanoviště s humózní vlhkou půdou.
Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)
Srdcovka je klasickou trvalkou, která se objevovala na mnoha zahradách našich babiček. Její něžné květy ve tvaru srdíček se objevují během května, klasicky v růžové barvě, ale existuje i varianta bílá. Po odkvětu listy pomalu žloutnou, až se rostlina zcela zatáhne pod zem. Proto srdcovku vysazujeme do středních či zadních částí záhonu. Srdcovky preferují polostín a vlhkou, dobře propustnou půdu.
Iberka (Iberis)
Iberky jsou stálezelené trvalky, které během dubna až června vytváří polštáře ze sněhově bílých květů. Jsou přibližně 20 – 30 cm vysoké a patří mezi jedny z nejoblíbenějších skalniček. Kromě skalek, suchých zídek a okrajů záhonů vypadají krásně i vysazené v nádobách. Jako jiné skalničky prospívají na slunečných stanovištích se sušší a dobře propustnou půdou, chudou na živiny.
Plicník (Pulmonaria)
Plicník je oblíbenou nenáročnou jarní trvalkou, která čítá přibližně 16 druhů. Nejčastěji kvete modrými nebo růžovými květy, některé kultivary mají dokonce květy v obou barvách. Jsou přibližně 30 cm vysoké a kromě krásných jarních květů jsou ceněné zejména pro své exoticky působící listy. Ty jsou široce vejčitě kopinaté, mnohdy zdobené nápadnými bílými až stříbřitými skvrnami. Nejlépe se jim daří v polostínu a stínu v úrodných a vlhkých půdách.
Pryšec hnědokvětý (Euphorbia characias)
Pryšec hnědokvětý, též nazýván jako pryšec středozemní, je velice dekorativní stálezelená trvalka. Kvete od konce dubna shluky zářivých zeleno-žlutých květů, během léta zpravidla vykvétají ještě jednou. Výška se liší dle kultivaru, nejčastěji jsou vysoké 60 až 80 cm. Nejlépe se pryšsům daří na slunci v sušší, dobře propustné půdě, ale dobře snáší i polostín.
Kosatec německý (Iris barbata)
Kosatce německé patří mezi vysoké zahradní kosatce s opravdu impozantními květy. Ty navíc kvetou poměrně dlouho, a to od května do června. Bývají vysoké kolem 80 cm a na pěstování jsou zcela nenáročné. Díky své velké oblibě nyní existují stovky nádherných kultivarů a různých barevných kombinací, takže pro svou jarní zahradu určitě najdete ten pravý. Kosatce vysazujte na slunečné, případně polostinné místo s dobře propustnou a odvodněnou půdou.
Škornice (Epimedium)
Něžné květy této dlouhověké a nenáročné trvalky jsou čtyřčetné a rozkvétají během dubna a května. Existuje mnoho krásných kultivarů s růžovými, bílými, žlutými, oranžovými, fialovými až karmínově červenými květy. Zajímavé jsou i jejich listy ve tvaru srdce, které mohou být stálezelené i polostálezelené a během jara i podzimu se krásně zabarvují. Nejčastěji se škornice používají jako půdopokryvné rostliny a jako podrost stromů a keřů. Jsou to stínomilné rostliny, kterým vyhovují vlhké, humózní a dobře propustné půdy.
Orlíček obecný (Aquilegia vulgaris)
Orlíček obecný je naším domácím druhem, který je u mnoha zahrádkářů ve velké oblibě především pro své půvabné plné květy, které vyrůstají na vysokých stoncích. Zároveň je to velmi nenáročná a vděčná trvalka, která se snadno pěstuje, jelikož prospívá v téměř jakékoliv půdě, včetně zásadité a jílovité. Ideální je polostín, ale nebudou mu vadit ani slunečnější místa, která nebudou příliš vysychat.
Tařička (Aubrieta)
Již od poloviny dubna jsou tařičky pokryty záplavou drobných fialových nebo vínových květů a vytváří tak krásné, barevné koberce. Jsou to oblíbené skalničky, a tak potřebují zejména plné slunce a propustnou půdu. Kromě skalek se vysazují na suché zídky, na lemy záhonů nebo do kamenných koryt. Velmi dobře se pěstují také v květináčích a velkých nádobách.
Další jarní trvalky
Mezi další trvalky kvetoucí na jaře patří např. violka vonná (Viola odorata), mochna jarní (Potentilla neumanniana), huseník kavkazský (Arabis caucasica), prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris), kamzičník kavkazský (Doronicum orientale), zběhovec (Ajuga), bergénie srdčitá (Bergenia cordifolia), pupkovec jarní (Omphalodes verna) nebo lomikámen arendsův (Saxifraga x arendsii).
Comments are closed.