Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) je velmi dekorativní stálezelená dřevina, která si své místo zaručeně najde v každé zahradě. Roste poměrně rychle, zahradu svými krásnými listy zdobí po celý rok a skvěle se kombinuje s ostatními rostlinami. Brslen Fortuneův pochází z Číny a je pojmenován je po botanikovi Robertovi Fortuneovi, který byl pověřen Britskou východoindickou společností, aby cestoval do Číny a získal pro ni čajové keře i technologie jejich zpracování. Fortune z Číny přivezl nejen rostliny čajovníku, ale také další exotické rostliny a semena, včetně brslenu.
Brslen je poměrně rychlerostoucí keř, který může mít různé formy, včetně popínavého keře, plazivého půdopokryvného nebo nízkého keře. Může růst jako dřevitý, popínavý keř a s pomocí vzdušných kořenů dosahovat až 20 metrové výšky a stejné šířky, nebo může tvořit hustý půdopokryvný koberec nebo nízký keř.
Stálezelené vejčité listy brslenu mají podle kultivaru různou barvu i velikost a jsou jemně zoubkaté. Mohou být tmavě i světle zelené, nebo různě panašované, většina kultivarů se vyznačuje nápadným, oranžovo-červenavým nebo růžovo-červenavým podzimním zbarvením. Začátkem léta kvete drobnými nenápadnými květy zelené barvy, načervenalé plody dozrávají koncem léta a tvoří oblíbenou potravu ptáků. Brsleny se šíří jak plazivými výhonky, tak semeny. V současné době existuje přes 50 krásných kultivarů, pravděpodobně nejcennější jsou kultivary panašované.
Brslen Fortuneův v zahradě
Brslen Fortuneův je mimořádně všestranná rostlina, která může být použita jako plazivá půdopokryvná rostlina, jako nízký živý plot nebo jako popínavá rostlina, která s vhodnou oporou může dorůst až do 20 metrové výšky. V trvalkových záhonech se využívá jako výplňková rostlina nebo může tvořit jejich lem. Ideální je také pro osázení svahů a jejich zpevnění. Vyniká také jako velice dekorativní obruba zahradních chodníčků, cestiček i trávníku. Výborně se hodí jako podsadba okrasných dřevin a jehličnanů. Na terasách a balkonech můžete brslen Fortuneův pěstovat v nádobách, kde se stane výbornou doprovodnou rostlinou např. pro sezónní kvetoucí rostliny.
Nejkrásnější kultivary brslenu
Existuje mnoho krásných kultivarů, ovšem asi nejoblíbenější jsou kultivary panašované.
- Brslen Fortuneův ‚Emerald’n Gold‘ (Euonymus fortunei ‚Emerald’n Gold‘) – panašovaný kultivar, tmavě zelené listy se žlutým lemem.
- Brslen Fortuneův ‚Emerald Gaiety‘ (Euonymus fortunei ‚Emerald Gaiety‘) – panašovaný kultivar, tmavě zelené listy s bílým lemem, na podzim a v zimě listy zrůžoví, některé zčervenají.
- Brslen Fortuneův ‚Coloratus‘ (Euonymus fortunei ‚Coloratus‘) – tmavě zelené listy, které se na podzim barví do růžova až purpurova.
- Brslen Fortuneův ‚Kewensis‘ (Euonymus fortunei ‚Kewensis‘) – drobné, sytě zelené listy, kompaktní tvar, půdopokryvný.
Pěstování brslenu
Brslen Fortuneův preferuje slunná a polostinná stanoviště s běžnou, dobře propustnou půdou. Je velmi nenáročný a tolerantní k široké škále půd, kromě půd bažinatých a přemokřených. Půda by měla být vlhčí, proto ji nenechávejte zcela vyschnout a zalévejte podle potřeby, zejména během horkého a suchého léta. Hnojení není nutné. V případě potřeby je možné brsleny jakkoliv tvarovat, nejlépe od jara do poloviny léta, většinou to však není nutné. Brsleny jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné a nejčastěji se množí řízky.
Comments are closed.