Hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) jsou oproti oblíbenějším hortenziím velkolistým méně náročné na pěstování, za krásou květů však v žádném případě nezaostávají. Jedná se až o 5 metrů vysoké vzpřímené keřovité hortenzie, jejichž kuželovité květy jsou bílé a až 30 cm velké, v pozdním létě se začínají zabarvovat do růžova. Jsou vhodné pro pěstování ve volné půdě i ve velkých nádobách, velmi efektní využití je výsadba do živého plotu. Jak úspěšně pěstovat tento druh si představíme v následujícím článku.

Hledáte-li pro svou zahradu hortenzii, která by zvládla i slunné stanoviště, je hortenzie latnatá tou správnou volbou! Dařit se jí bude i na polostinných místech zahrady, upřednostňuje však světlé slunné stanoviště. Na půdu je rovněž nenáročná. Ideální je živná, vlhká půda, kterou je vhodné zamulčovat. Není nutné kupovat speciální hnojivo pro hortenzie, postačí klasické rozpustné hnojivo. Rostlinám pěstovaným v nádobách je nutné dopřávat více živin, než rostlinám ve volné půdě, hnojíme je proto pravidelně každý týden.

Díky tomu, že hortenzie latnatá kvete na letošním dřevě, nemusíte se řezu obávat a zjara ji seřezat na pevnou kostru a dle libosti ji tvarovat. Většinou se hluboce seřezávají nad prvním párem pupenů. Odkvetlé květy není nutné odstraňovat, vypadají velmi dekorativně i přes zimu.

Reklama

Hortenzie latnaté jsou plně mrazuvzdorné a před zimou tak nevyžadují speciální ochranu. Pokud by se přes zimu přeci jen některé části rostliny poničily, na jaře je jednoduše seříznete.

Nabídka hortenzií latnatých je opravdu velká, doporučujeme zajímavý kultivar Vanille Fraise, která se pyšní dvoubarevnými bílorůžovými květy, nebo osvědčený kultivar Limelight, jehož květy jsou zpočátku nápadně zelenobílé a od konce léta se mění na jasně starorůžovou.

Reklama

Comments are closed.