Stromy a keře kvetoucí v zimě jsou poměrně vzácné, přesto i v našich podmínkách najdeme pár dřevin, které nás svými květy potěší během zimních měsíců a předjaří. Co víc, většina z nich nádherně voní.

Vilín prostřední a japonský

Asi nejznámější v zimě kvetoucí keře jsou vilíny. Existuje 6 druhů a mnoho různých kultivarů, které již od ledna kvetou žlutými, oranžovočervenými až vínovými vonnými květy. Okvětní lístky jsou třásnité a zvlněné, za chladného počasí se stáčejí do klubíčka a za teplejších dnů se opět rozvinou. Vilíny jsou poměrně rozložité keře, proto se hodí spíše do větších zahrad, kde budou mít dostatek místa. Běžně dorůstají výšky 3 – 4 metrů. Vilínům se nejlépe daří na slunných stanovištích v propustné, v dostatečně vlhké a mírně kyselé půdě, mrazuvzdorné jsou do -29°C. Mezi nejrozšířenější vilíny patří Vilín prostřední (Hamamelis intermedia) a Vilín japonský (Hamamelis japonica). 

Kalina bodnantská

Kalina bodnantská (Viburnum × bodnantense) je křížencem kaliny velkokvěté a kaliny vonné, dorůstá výšky dvou až tří metrů a přibližně poloviční šířky. Je výjimečná zejména díky svým vonným růžovobílým květům, které se na kalině objevují přibližně od prosince do března. Je vhodná jako solitéra i pro menší skupinové výsadby. Kalinám bodnantským vyhovují zejména slunná a polostinná stanoviště s vlhčí, avšak dobře propustnou a živnou půdou.

Reklama

Jasmín nahokvětý 

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) je opadavý, až 3 metry vysoký keř, který svými žlutými květy připomíná zlatý déšť. Ty se objevují ještě před olistěním již od prosince a kvetou až do března. Pěstuje se jako poléhavá dřevina, pokud jej vyvážete k opoře, poroste jako popínavka. Vhodným stanovištěm je slunné, chráněné místo s humózní, spíše sušší a dobře propustnou půdou. Kořeny jasmínu nahokvětého je vhodné před mrazy ochránit vrstvou mulče, pokud namrznou větve, spolehlivě znovu obrazí.

Lýkovec jedovatý

Jak napovídá jeho název, lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) má jedovaté červené plody, proto není vhodný do zahrad s malými dětmi. Jinak se ale jedná o krásný keřík, který dorůstá výšky 60 – 100 cm a je zajímavý zejména svými nádhernými růžovými květy, které omamně voní. Na holém dřevě rozkvétají již v únoru a asi nejkrásnějšími květy se pyšní odrůda ‚Rubra‘, jejíž květy mají nejsytější barvu. Prosperují na slunných a polostinných stanovištích s dobře odvodněnou půdou. V našich podmínkách jsou plně mrazuvzdorné.

Reklama

Comments are closed.