Příběh této půvabné zahrady s přírodním bazénem začal v roce 2008, kdy se Sarah a Will Murchovi stali novými majiteli zemědělské usedlosti s 11 akry opuštěných zanedbaných polí. V té době ještě netušili, že je jejich nový domov zavede k založení jedné z nejuznávanějších britských společností, Ellicar, specializující se na přírodní koupací jezírka a bazény.

Ellicar Garden se nachází v malebné anglické vesnici Gringley on the Hill v hrabství Nottinghamshire. Tato malá obec leží v jižní části hrabství poblíž města Retford, asi 30 km východně od Sheffieldu. Historie Gringley on the Hill sahá hluboko do středověku, některé budovy v obci jsou staré i několik set let.

Foto: Mike Sanwald-Kirk

První dva roky pro Sarah a Willa představovaly náročnou práci. Museli zbavit zanedbaný pozemek plevele a zejména všudypřítomných ostružin a oplotit pastviny pro stále se rozšiřující zvířectvo. Pro zahradní designérku a zahradníka-šlechtitele to však byla radostná a naplňující práce.

Sarah a Will tou dobou absolvovali školení u rakouské společnosti Biotop, průkopníka koupacích jezírek, která před třiceti lety představila světu nový způsob propojení a využití bazénu a biotopu. Na rodinné zahradě posléze postavili jejich vůbec první přírodní bazén a založili společnost Ellicar, aby sami navrhovali a realizovali přírodní bazény pro soukromé i veřejné prostory. Dnes je Ellicar jednou z nejúspěšnějších britských společností, která se specializuje nejen na přírodní jezírka a bazény, ale také na návrhy zahrad. Do rodinného podnikání se připojili také dva jejich synové Chester and George, kteří ve společnosti působí jako site manageři a vedou realizační týmy při stavbě přírodních bazénů, jezírek i zahrad.

Přírodní bazén v Ellicar Gardens se stal nejen středobodem rodinného života, ale i ukázkovým bazénem, který získal mnoho prestižních mezinárodních ocenění. Voda v bazénu je křišťálově čistá bez použití chemikálií, biologicky filtrovaná a čištěná vodními rostlinami. V létě zde kvetou nádherné lekníny, barevné výsadby vodních rostlin zdobí okraje přírodního bazénu od jara do podzimu a v zimě se bazén promění v impozantní zrcadlo odrážející oblohu.

Foto: Mike Sanwald-Kirk

Bazén má celkovou rozlohu 300 m2, z čehož 150 m2 je vyhrazeno pro plaveckou zónu s ideální délkou 25 metrů a pozvolně se svažující pláží, která se v jarních měsících rychle ohřeje a stává se oblíbenou částí zejména mezi nejmladšími návštěvníky. Hluboký konec o hloubce 2,75 m pak nabízí skvělé podmínky pro potápění a skoky do vody. Plavecká zóna je obklopena regenerační zónou, která zajišťuje kompletní filtraci a čištění vody pomocí přirozené filtrace vodními rostlinami. Relaxační zónu pro odpočinek a slunění tvoří dřevěné molo i kamenná terasa.

Díky promyšlené konstrukci se voda během sezóny přirozeně ohřívá na příjemných 24–26 °C. To je možné díky kamennému obložení bazénu, filtrační drti a umístění balvanů v mělké části u pláže. Velmi oblíbeným prvkem bazénu je také krásná fontána z mlýnského kamene. 

Foto: Mike Sanwald-Kirk

Tento přírodní bazén nejen krásně odráží přírodu, ale také přitahuje různé druhy divoké zvěře. Místní dobrovolnická skupina Notts Bat, která se specializuje na studium a ochranu netopýrů nad vodní hladinou zaznamenala celkem 7 druhů netopýrů, pravidelnými návštěvníky jsou i vzácné druhy vážek, motýlic nebo třeba ledňáčci.

Zahrady jsou otevřeny veřejnosti, a tak například místní skauti pravidelně využívají bazén pro vodní bezpečnostní kurzy. Mnozí návštěvníci přicházejí do zahrady, aby si tiše užívali okolní přírody, sledovali vzácná divoká zvířata v okolí bazénu nebo obdivovali nádhernou přírodní zahradu. Ta byla vytvořena v naturalistickém duchu, podporujícím biodiverzitu a udržitelnost, a to v maximální harmonii s přírodou.

Zdroj: Ellicar Gardens – Natural Pools Limited (www.ellicar.co.uk), fotografie Mike Sanwald-Kirk.

Comments are closed.