To, že se ani s malou zahradou u řadového domu nemusíte vzdávat snu o krásné, moderní zahradě, dokazuje zahrada u koncového řadového domu v pražských Malešicích, jejichž autory jsou zahradní architekti ze studia Rock & Flower. Ti se s omezeným prostorem zahrady, která má 120 m2 vypořádali opravdu bravurně a jejím majitelům poskytli nádherné zákoutí, které doslova vybízí k relaxaci uprostřed zeleně. 

Majitelé novostovby se zahradou, mladý manželský pár, se na studio Rock & Flower obrátil s vizí moderní zahrady, která jim poskytne prostor k relaxaci a soukromí. Mezi další požadavky patřily např. nízké nároky na údržbu zahrady a vytvoření krásné zahrady bez trávníku. Architekti také museli pracovat s několikaúrovňovým pozemkem, jehož části jsou spojené schodištěm, které tvoří důležitý prvek nového konceptu exteriéru domu. Cílem bylo vytvořit funkční prostor, který zapadne do celkové koncepce pozemku i novostavby samotné, bude odcloněn ze všech stran, nabídne relaxační prostor se zajímavými detaily, rozkvetlými záhony, stromy a odpočinkovým místem. 

Předzahrádka

Vydlážděná přední část s příjezdovou cestou a garáží, je propojená se zahradou pomocí schodiště. Okolí schodů je porostlé stínomilným barvínkem, který vytváří z tmavě zelených, kožovitých a lesklých listů nádherný koberec, který je od konce dubna až do září pokrytý elegantními modrými květy. Nad ním rostou javory amurské, které jsou zajímavé hlavně podzimním vybarvením listů. Soukromí dodávají také popínavé zimolezy.

Reklama

Hlavní část zahrady

Po schodech přicházíme do hlavní obytné části zahrady s vydlážděnou terasou. Již ze schodů se otevírá výhled na další velmi atraktivní stromy – břízy, které výborně vynikají díky zářivě bílé kůře a tvoří krásný kontrast s okolními rostlinami a tmavým oplocením. Břízy byly vysazeny do vyvýšeného záhonu, který zahradě přidává další patro a dynamičnost. Zároveň dává vyniknout nižší výsadbě rostlin, která by díky umístění pohovky nebyla na úrovni země vidět. Pod vícekmennou bělokorou břízou jsou kromě trvalek a okrasných travin vysázené tisy ve tvaru koule několika velikostí.

V této části zahrady je dále umístěn velký jídelní stůl a pohodlná sedací souprava doplněná kovovým křesílkem. Vedle se nachází moderní ohniště z Corten oceli, které tvoří výrazný funkční designový prvek. Zahrada je tak barevně podpořena nábytkem a doplňky obdobných odstínů a materiálů.

Pozadí dlážděné terasy tvoří soudobý dřevěný plot z lamel natřených antracitovou barvou. Před plotem rostou špalíry buků lesního, jehož listy se na podzim barví od žluta do žlutohněda a část suchých listů si ponechává i přes zimu. Pod nimi je výsadba dekorativních rostlin včetně jarních efemér, dále jsou zde rozchodníky, dlužichy, náprstníky, sasanky, tulipány a okrasné trávy středního vzrůstu.

Krásná výsadba lemuje celou zahradu. Vedle schodů jsou skupiny okrasné ozdobnice, gaury, dochanů a stálezelených trvalek. Kompozice je doplněná o vzdušné keře tavolníku a bohatě kvetoucí hortenzie, nesoucí neuvěřitelně velké květy od poloviny až do konce léta. Světlá barva květů vytváří zajímavý kontrast s tmavým pozadím.

Vhodně využitá proměnlivost rostlin v různých ročních obdobích přináší neopakovatelnou estetickou hodnotu prostoru. Zvolené rostliny se liší podle textur, barev a odstínů, doby kvetení a rašení. Jsou laděné do malebných odstínů růžové, modrofialové, bílé a zelené barvy.

Dalším důležitým prvkem návrhu je plot z povětrnostně odolné oceli, tvořící krásný kontrast nejen s okolními rostlinami ale i architekturou. Jeho soudobý vzhled přitahuje pozornost. Před ním roste vysoká kapraď s vějíři listů svěže zelené barvy.

Autoři zahrady

Rock & Flower studio je ateliér zahradní a krajinářské architektury založený v roce 2014 Robert Kaźmierczakem a Honoratou Jaworskou. V současné době má studio dvě kanceláře. Jedna je v Praze a druhá v Poznani. Již od samého počátku studio úspěšně pracuje pro zákazníky v České Republice, Polsku, Německu a Švédsku. Vychází z myšlenky, že prostor kolem nás má přímý vliv na kvalitu našeho života. 

Reklama

Comments are closed.