Padlí je běžná houbová choroba, která postihuje širokou škálu rostlin. Je snadno identifikovatelná, jelikož se na listech, stoncích, květech, poupatech i plodech objevuje ve formě světle šedých nebo bílých práškovitých skvrn, které lze snadno setřít. Jelikož napadá nejen okrasné, ale také užitkové rostliny, setkáme se s ním venku na zahradě, ve sklenících a mnohdy i doma v interiéru. V dnešním článku Vám poradíme, jak se zbavit padlí a ochránit tak Vaše rostliny.

Existuje mnoho druhů padlí, které jsou nejčastěji pojmenované podle rostlin, které napadají. Můžeme se tak setkat s růžovým, angreštovým, révovým, rybízovým nebo jabloňovým padlím. Padlí se obecně nejlépe daří v teplém a suchém podnebí, potřebuje však také poměrně vysokou vlhkost. Pro jeho výskyt jsou tak ideální především teplé dny a chladné noci typické pro konec jara až začátek léta. Mezi další podmínky, které přispívají k rozvoji padlí, patří nedostatek slunečního záření a nízká cirkulace vzduchu. Přestože padlí nemívá pro rostliny fatální následky, může dojít k jejich oslabení, omezení růstu nebo deformaci a poškození určitých částí. Stejně jako u mnoha jiných chorob rostlin je důležitá prevence.

Prevence proti padlí

Přestože je mnohdy těžké se padlí zcela vyhnout, existuje několik preventivních opatření, která mohou významně snížit riziko jeho výskytu a minimalizovat tak škody na rostlinách. Jak již bylo zmíněno, padlí se daří ve vlhkém a teplém prostředí s nízkou cirkulací vzduchu. Při sázení rostlin proto dbejte na dostatečné rozestupy mezi nimi, aby vzduch mohl volně proudit. Prořezávání hustě rostoucích dřevin a jiných rostlin rovněž napomáhá cirkulaci vzduchu a snížení vlhkosti.

Věnujte pozornost správné péči o rostliny. Zdravé rostliny jsou méně náchylné jak k napadení padlím, jsou odolnější i vůči jiným chorobám a zahradním škůdcům. Ujistěte se, že vaše rostliny mají dostatek vody, živin a prostoru k růstu. Zalévejte je ráno, aby měly listy čas oschnout, než nastane noc. Vyhněte se přemokření a zamezte stojaté vodě kolem rostlin, takovéto podmínky jsou ideální pro houbové choroby.

Na podzim důkladně odstraňte veškeré spadané listí a zbytky rostlin, které mohou sloužit jako zimoviště pro spory padlí, které jsou odolné mrazu. Tyto zbytky zlikvidujte tak, abyste minimalizovali zdroj infekce pro příští sezónu.

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak předcházet padlí, je pěstování odrůd rostlin, které jsou odolné nebo tolerantní vůči této chorobě. Při nákupu sazenic nebo semen se proto informujte o jejich odolnosti vůči padlí. Mnoho šlechtitelů se zaměřuje na vývoj odolných odrůd, které mohou výrazně snížit výskyt této nemoci.

Jak se zbavit padlí

Mechanické odstranění napadených částí

Prvním krokem je odstranění všech napadených částí rostlin, jako jsou listy, květy nebo stonky. Použijte ostré zahradnické nůžky a po každém použití je nezapomeňte vydezinfikovat, abyste zabránili šíření padlí. Napadené části rostlin nikdy nekompostujte, protože spory padlí mohou v kompostu přežít a infikovat tak další rostliny.

Domácí prostředky

Pokud preferujete ekologické domácí prostředky, proti padlí můžete vyzkoušet následující přípravky. Sami si můžete připravit např. roztok z jedlé sody. Smíchejte 1 lžíci jedlé sody, 1/2 lžičky tekutého mýdla a 4 litry vody. Tento roztok aplikujte na postižené rostliny jednou týdně. Oblíbený je také mléčný roztok, který získáte smícháním 1 dílu mléka s 9 díly vody a posléze se aplikuje na postižené rostliny. Tento přípravek se osvědčil zejména v boji s padlím na cuketách, rajčatech a okurkách. Mnoho zahradníků má rovněž za to, že přirozeně se vyskytující sloučeniny v mléce nejen bojují s touto plísňovou chorobou, ale také posilují imunitní systém rostliny.

Přírodní přípravky proti padlí

Pokud chcete mít v boji s padlím stoprocentní jistotu úspěchu, vsaďte na osvědčené přírodní přípravky proti padlí. Použití přírodních přípravků proti padlí přináší několik významných výhod, které ocení zejména ti, kdo dbají na ekologii a zdraví své zahrady. Přírodní přípravky jsou totiž biologicky odbouratelné a nezanechávají škodlivá rezidua v půdě, vodě ani vzduchu. Na rozdíl od chemických fungicidů neznečišťují ekosystémy a neohrožují životní prostředí.

Jedním z nejprodávanějších přírodních přípravků je AGRO NATURA Rock Effect. Jedná se o unikátní koncentrát s pongamovým olejem s insekticidními účinky. Je účinný nejen na padlí a další plísňové choroby, účinně také redukuje parazity a hubí škůdce rostlin jako jsou mšice, molice, svilušky, třásněnky, mandelinku bramborovou, nebo červce.

Novinkou je PREV-GARD® , účinný biologický postřik na ochranu rostlin před hmyzími škůdci a chorobami. Kombinuje v sobě insekticidní a akaricidní účinky, funguje tedy proti hmyzu a roztočům. Obsažená pomerančová silice funguje také proti padlí, houbovým chorobám a rzím na růžích. Vzhledem k nulové ochranné lhůtě je možné plody ihned konzumovat.

Ověřenou klasikou je pak NATURA Přírodní prostředek na padlí. Je účinný na všechny druhy padlí včetně amerického padlí na angreštu a rybízu a plísni chmele. Vyniká rychlým kontaktním účinkem – účinkuje totiž jako mechanická bariera průniku hub do rostliny. Je vhodný na okrasné rostliny, zeleninu, ovocné dřeviny, révu apod., s nulovou ochrannou lhůtou.

Kompletní nabídku přípravků proti padlí najdete ve specializovaném e-shopu Pasti.cz.

Comments are closed.