Mšice se přirozeně vyskytují v naprosté většině zahrad. Pokud se však přemnoží, mohou svým nenasytným apetitem způsobit vážné škody nejen na okrasných rostlinách, ale také na ovoci a zelenině. Mšice jsou parazitický hmyz, který se živí sáním rostlinné mízy, což je pro rostliny klíčový zdroj živin potřebných pro jejich růst a zdraví. Kromě toho přenášejí viry, které mohou vyvolat vážné choroby. V dnešním článku vám představíme nejúčinnější postřiky, díky kterým se můžete mšic jednoduše a rychle zbavit.

Prevence proti mšicím

Prevence je klíčovým krokem k ochraně rostlin před mšicemi. Pravidelná kontrola rostlin, správné zalévání a hnojení, mulčování a výsadba rostlin odpuzujících mšice mohou výrazně snížit riziko napadení.

  • Kontrola rostlin: Pravidelně prohlížejte rostliny, zejména spodní strany listů. Včasné zjištění mšic vám umožní rychle zakročit a zabránit jejich rychlému množení.
  • Správné zalévání a hnojení: Zdravé rostliny jsou méně náchylné k napadení mšicemi. Dbejte na správné zalévání a hnojení, abyste udrželi rostliny v optimální kondici.
  • Mulčování: Mulčování pomáhá udržet vlhkost v půdě a tím podporuje zdraví rostlin, což může zabránit šíření mšic.
  • Odpuzující rostliny: Vysaďte rostliny, které mšice odpuzují, jako je česnek, pažitka, levandule, afrikány, máta, kopr nebo saturejka. Tyto rostliny umístěte do blízkosti rostlin, které mšice často napadají (růže, balkonové rostliny, astry, jiřiny, ostálky, břečťan, rybíz, rajčata, okurky).
  • Podpora přirozených nepřátel: Podporujte přítomnost přirozených nepřátel mšic, jako jsou slunéčka sedmitečná, škvoři nebo pestřenky. Tyto užitečné druhy mohou pomoci udržet populaci mšic pod kontrolou.

Přírodní postřiky proti mšicím

Zejména pokud pěstujete ovoce a zeleninu, měli byste před chemickými postřiky proti mšicím upřednostnit přírodní postřiky, jejichž účinná látka je nejčastěji na bázi oleje. Většina z nich má nulovou ochrannou lhůtu, a tak lze plody sklízet a konzumovat kdykoliv po ošetření přípravkem. Volit můžete mezi koncentráty proti mšicím, nebo hotovými přírodními postřiky v nádobce s postřikovačem.

Mezi nejoblíbenější osvědčené přírodní koncentráty patří Rock Effect, unikátní koncentrát s pongamovým olejem s insekticidními účinky. Účinně redukuje parazity, hubí škůdce rostlin a plísňové choroby typu padlí. Rock effect účinně hubí mšice, molice, svilušky, třásněnky, mandelinku bramborovou, červce – puklice – včetně jejich přezimujících stádií. Je vhodný pro použití na papriky, rajčata, okurky, tykve, bob, jádroviny, peckoviny, okrasné rostliny, bylinky, angrešt, rybíz, vinnou révu, jehličnaté dřeviny a chmel. Je neškodný pro užitečné organismy, vhodný pro ekologické zemědělství a jeho ochranná lhůta je jeden den.

Dalším přírodním koncentrátem proti mšicím je Neemazal, který chrání rostliny proti velkému množství zahradních škůdců. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Azadirachtin je přírodní insekticid, který je jednou ze složek nimbového oleje, kterou rostlina přijímá kořeny, proniká do listů a je dále distribuována v celé rostlině. Škůdce, který saje nebo žere rostlinu ošetřenou Neemazalem, se přípravkem infikuje a uhyne. Hubí žravý a savý hmyz, jako jsou třásněnky, molice a mšice. Účinně likviduje houby, plísně, bakterie a viry. Dobře působí jako postřik na smutnice a také na savé kněžice. Je vhodný zejména pro ošetření brambor, kořenové rostliny, tykev, okurky, baklažánu, rajčat, špenátu, zelí, kapusty a okrasných rostlin. 

Účinným biologickým přípravkem proti hmyzím škůdcům a chorobám je také PREV-GARD®. Kombinuje v sobě insekticidní a akaricidní účinky, funguje tedy proti hmyzu a roztočům. Obsažená pomerančová silice funguje také proti padlí, houbovým chorobám a rzím na růžích. Hubí všechna stádia škůdců – larvy i dospělce škůdců. Má nulovou ochrannou lhůtu a tak lze plody lze ihned konzumovat. Má okamžitý účinek, působí kontaktně, tzv. „knock-down“ efekt. Jeho použití je univerzální, je vhodný pro zeleninu, ovoce, okrasné rostliny, interiéry i skleníky.

Kompletní nabídku přípravků proti mšicím najdete ve specializovaném e-shopu Pasti.cz.

Comments are closed.