Zahradní osvětlení často při plánování zahrady nedostává tolik pozornosti jako rostliny a další zahradní prvky. Avšak správně zvolené a umístěné zahradní osvětlení může zásadně obohatit každou zahradu. Dokáže prodloužit dobu, kterou můžeme venku trávit, a vytvořit magickou atmosféru, která nás na zahradu vyláká i po západu slunce. V tomto článku se zaměříme na to, jak efektivně využít zahradní osvětlení a vytvořit venkovní prostředí, které je nejen praktické a funkční, ale také vizuálně působivé.

Prodlužte dobu strávenou na zahradě

Mnozí z nás se musí přes den věnovat svým povinnostem a jsme často mimo domov, což nám zanechává příležitost užívat si naše krásné zahrady především v pozdních odpoledních a večerních hodinách. Většina zahrad, ať jsou jakkoliv působivé, se po západu slunce zcela ztrácí ve tmě. Nicméně s pečlivě vybraným zahradním osvětlením můžeme tyto venkovní prostory oživit a prodloužit dobu, kterou můžeme na zahradě trávit, což oceníme zejména během teplých letních večerů.

Magická atmosféra večerů na zahradě

Venkovní osvětlení nejen prodlužuje dobu, během které můžete využívat zahradu, ale také dokáže přidat kouzelnou atmosféru. Každý, kdo se někdy prošel krásně osvětlenou zahradou pozdě večer, to jistě může potvrdit. Kromě prodloužení doby využití zahrady lze světlo také použít k tomu, aby změnilo nebo zvýraznilo náladu v zahradě. 

Reklama

Plánování a rozdělení zahradních světel

Při plánování zahradního osvětlení je důležité si rozmyslet, jakým způsobem chcete světlo využít a kam ho umístit. Rozlišujeme světlo funkční, které je určeno pro bezpečný pohyb na zahradě, a světlo atmosférické, které slouží k vytvoření nálady a zdůraznění konkrétních prvků jako je například solitérní strom, vodní prvek, zahradní socha nebo zajímavé zákoutí. Světlo je vhodné rozdělit do několika okruhů a umístit ho tak, aby bylo efektivní a zároveň esteticky příjemné. Při plánování venkovního osvětlení mějte na paměti, že v tomto případě platí, že méně je více. Zahrada by rozhodně neměla být celá osvětlená. Naopak, právě hra světla a stínů vytváří magické kouzlo a napětí. Při plánování osvětlení nezapomeňte naplánovat také rozvody, případné prostupy elektroinstalace pod zpevněnými plochami, zásuvky a ovládací prvky včetně vypínačů.

Výběr správného umístění

Pro dosažení požadovaného efektu je klíčové správné umístění osvětlení. Nejprve naplánujte funkční osvětlení, které je nutné především pro bezpečný pohyb zejména po zahradních cestách a schodech, ale také pro osvětlení míst s posezením. Poté se zamyslete nad tím, které části zahrady byste rádi zvýraznili a umístěte osvětlení tak, aby byly nasvícené prvky viditelné z těch správných úhlů. Světla by tedy měla být orientována tak, aby byly osvětlené objekty viditelné z místa, kde sedíte, zejména z venkovní terasy nebo pergoly, ale i z vnitřních prostor s výhledem do zahrady. Důležité je, aby světla nesměřovala směrem k místu vašeho posezení a neoslňovala vás, stejně tak myslete na vaše sousedy, kteří by světla namířená do jejich oken jistě neocenili.

Jak vybrat zahradní světla

Barva zahradního osvětlení

Různé barvy světla vytvářejí různé atmosféry. Pro zahradní osvětlení je vhodné teplé bílé světlo, které vytváří útulnou a přátelskou atmosféru a je tak ideální volbou pro většinu venkovních prostor, kde chcete vytvořit pohodlné místo k relaxaci. Zároveň pomáhá zvýraznit textury a barvy objektů, což je ideální právě pro záměr zvýraznění vybraných zahradních prvků a zákoutí. Vybírejte proto venkovní světla kolem 2700 – 3000 Kelvinů. 

Energetická efektivita a údržba

Dbejte na to, abyste vybrali energeticky efektivní osvětlení, což vám nejen ušetří peníze za energii, ale také je šetrné k životnímu prostředí. Zároveň se ujistěte, že osvětlení je odolné vůči povětrnostním vlivům a nevyžaduje častou údržbu. Raději se vyhněte levným zahradním světlům z hobby marketů, která mívají zpravidla krátkou životnost a raději investujte do kvalitního osvětlení, které vám bez problémů vydrží mnoho let.

Bezpečnost

Při výběru zahradního osvětlení je nejdůležitější, abyste vybrali světla v dané ochranné třídě, což zajistí jejich bezpečné užívání. Tato třída se označuje jako „IP“ a udává úroveň odolnosti proti vniknutí vody, prachu a pevných objektů. Pro venkovní osvětlení je nutné, aby mělo minimálně hodnotu IP 44. Pokud se jedná o zapuštěné světlo do země, stupeň krytí by neměl být nižší než IP 67, světla určená pro umístění do jezírek, bazénů a jiných vodních prvků by měla splňovat normu IP 68. 

Osvětlení zahradních cest a schodišť

Osvětlení venkovních cest je důležité jak z hlediska bezpečnosti, tak z estetického hlediska. Pro tento účel jsou ideální stojací svítidla (sloupky) umístěná v řadě, v pravidelných rozestupech. Pokud je vedle cesty zeď nebo zídka, můžete k osvětlení využít venkovní nástěnná světla nebo vestavná svítidla ve zdi.

Pro osvětlení schodů a schodišť je žádoucí vlastní osvětlení. Schody musí být dobře viditelné, a to zejména shora, jen tak zajistíte bezpečný pohyb po schodišti. Světlo by mělo být umístěno minimálně na horním konci schodiště, případně můžete světla zapustit nad jednotlivé stupně do stěny umístěné podél schodů. Velmi moderní jsou také světla, která se dají zapustit přímo do schodů, včetně zapuštěných LED pásek s difuzorem. Zde platí, že zásadní je vyvarovat se světlům, které by nás, jakožto chodce, oslňovala. Světla tedy musí mířit dolů.

Osvětlení teras a pergol

Pokud je venkovní posezení na terase nebo pergole kryto střechou nebo pevnou konstrukcí z trámů, umistětě nad něj stropní svítidlo. Na přiléhající zdi domu je vhodné použít nástěnná venkovní světla, která můžete doplnit ještě venkovními vestavnými podlahovými svítidly, která zapustíte přímo do podlahy, ideálně po jejím obvodu. Atmosféru teras a pergol můžete zpříjemnit také různými dekoračními světly. Velmi oblíbené jsou světelné řetězy, dekorační lucerny a světla se zemním hrotem zabodnutá v květináčích nebo truhlících.

Osvětlení záhonů, dřevin a zvýraznění solitérních prvků

Pro osvětlení soliterních prvků a dřevin, tedy stromů a vyšších keřů ve výsadbě, se výborně hodí nastavitelná zahradní reflektorová svítidla namířená směrem vzhůru. S jejich pomocí vytvoříte působivý efekt, který osvětlí zahradní prvek, korunu i kmen dřevin a zvýrazní jejich texturu a tvar. K nasvícení dřevin a zahradních prvků z trávníku můžete využít také zápustná svítidla, která mají tu výhodu, že se nemusíte obávat je při údržbě trávníku přejet sekačkou. Ta kvalitnější mají dokonce možnost nastavení směru nasvícení. Pro nasvícení záhonů doporučujeme použít zahradní reflektory s trnem k zapíchnutí do země.

Osvětlení vodních prvků

Osvětlení vodních prvků v zahradě, jako jsou bazény, jezírka nebo třeba zahradní fontány, může zásadně zvýšit jejich estetický i funkční potenciál. Věřte, že bazén nebo koupací jezírko, které je promyšleně osvíceno, vás během teplých letních večerů a nocí zaručeně vyláká k osvěžujícímu koupání. Při osvětlení vodních prvků myslete zejména na bezpečnost. Vhodná jsou svítidla s bezpečným napětím 12 V a krytím IP 68, která bez problémů odolají i trvalému ponoření do vody. Dodržujte také uvedenou maximální hloubku ponoru svítidla. Osvětlení vodních prvků doporučujeme řešit přímo s dodavatelem vodních prvků.

Reklama

Comments are closed.