Stále častěji se během zimy objevuje doslova jarní teplé počasí, které vystřídají silné mrazy a holomrazy. Mnoho rostlin, a to zejména stálezelené dřeviny, předčasně narašené trvalky a cibuloviny, ale třeba i kmeny stromů, mohou utrpět značné škody. Jak tedy ochránit rostliny před holomrazy?

V ideálním případě by zahrada měla být během zimy chráněná sněhovou pokrývkou, následovaná oblevou v předjaří. Sníh je totiž přirozenou ochranou rostlin a tvoří mulč, který rostliny chrání před mrazy a zároveň pomáhá udržet vláhu v zemi, tající sníh je pak zdrojem vody. Poslední zimy však stále častěji překvapují velmi teplými dny, kolísavými teplotami a holomrazy, tedy mrazivými dny bez sněhové pokrývky, které našim rostlinám v období vegetačního klidu neprospívají. Mnoho rostlin se předčasně probouzí a silný holomráz, vítr i ostré sluneční paprsky mohou způsobit skutečné problémy.

Ochrana rostlin před holomrazy

Abychom naše rostliny ochránili, je třeba co nejvíce snížit rozdíl mezi denními a nočními teplotami a rostliny přikrýt. Nejvíce ohrožené bývají stálezelené dřeviny jako jsou např. rododendrony, které se mohou za holomrazů popálit nebo uschnout. Ohrožené jsou i dřeviny jako hortenzie velkolisté, ibišky nebo růže. Problematické bývají i předčasně narašené dřevité pivoňky, pučící trvalky i cibuloviny. Samostatnou kapitolou je pak zimní ochrana rostlin v květináčích a jiných nádobách, které jsme se věnovali v samostatném článku.

Reklama

Ochrana dřevin před holomrazy

Vyšším dřevinám vytvoříme zimní ochranu pro podzemní i nadzemní část. Ke keřům a stromům přihrneme např. mulčovací kůru, chvojí nebo spadané listí, nejlépe z ovocných stromů. Ochráníme tak jejich kořeny. Nadzemní část můžeme zakrýt nejlépe zahradní bílou netkanou textilií, která rostlinu ochrání nejen před mrazy, ale také před ostrým zimním sluncem. Tu upevníme přihrnutím zeminy nebo speciálními kolíky, ostré předměty jako kameny  nejsou vhodné, jelikož by mohly textilii poškodit. Základním pravidlem je, že stálezelené a neopadavé dřeviny přikrýváme ochranou, která propouští světlo, opadavé dřeviny můžeme přikrýt i neprůsvitným materiálem jako jsou např. jutové pytle. Kmeny stromů pak můžete obalit  rohožemi z kokosových vláken nebo slámou, k ověřeným ovocnářským postupům patří bílení kmenů. Kromě toho je i během zimy nutné dávat pozor, aby měly rostliny dostatečný přísun vody. V důsledku zmrzlé půdy by totiž baly mohly rychleji vyschnout. To se mnohdy stává např. u bobkovišní.

Ochrana trvalek před holomrazy

Trvalky a zejména okrasné trávy na podzim nestříháme. Odumřelé listy a suché květy některých trvalek sice pro někoho nemusí působit příliš esteticky, ale trvalkám i travinám napomohou lépe přezimovat, chrání přezimující listové růžice před namrznutím, a to zejména během delších holomrazů. Proto je vhodné je na zahradě pochat a provést až jarní řez. Kromě mulčovací kůry je výbornou ochranou i chvojí a spadané listí, proto ho na trvalkových záhonech ponechte a příliš důkladně je před zimou neuklízejte. Pozor dejte na suchomilné trvalky a bylinky, které nesnesou nadměrnou vlhkost, zejména v zimním období. Těm vytvoříme jen lehkou a vzdušnou nastýlku, kterou můžeme doplnit chvojím a netkanou textilií.

Reklama

Comments are closed.