Silné mrazy, nárazový vítr a suché zimní podmínky mohou nepříznivě ovlivnit rostliny pěstované v květináčích a truhlících. Během sezóny zdobí naše terasy, pergoly, balkony a různá zákoutí na zahradě, před zimou však potřebují naší péči. Ať už v květináčích pěstujete mrazuvzdorné trvalky nebo dřeviny, které mohou být venku celý rok, rostliny v květináčích a truhlících potřebují k úspěšnému přezimování naši pomoc. Na rozdíl od rostlin zasazených ve volné půdě mají pouze omezený prostor a množství zeminy, které jim v případě silnějších mrazů neposkytne dostatečnou izolaci. Čím menší nádoby, tím rychleji promrzají a s nimi i zemina a kořeny rostlin. Rostliny tak nemohou přijímat potřebnou vláhu, ani živiny a pomalu hynou. Začněte tedy s přípravou pro zazimování rostlin v nádobách včas, poradíme vám jak na to!

Návod na zazimování rostlin v nádobách

Příprava na zazimování

Před zazimováním zkontrolujte stav rostlin, zda nejsou napadeny škůdci nebo chorobami. Povrch zeminy očistěte od spadaného listí a případných zbytků květů a plodů, které by za vlhčích podmínek mohly vést k rozvoji houbových chorob. Pro zazimování vyberte vhodné místo, to by ideálně mělo být na slunečném místě, chráněném před větrem. Nejlépe se rostliny v nádobách přezimovávají u jižně orientované stěny nebo zídky pod střechou.

Vytvoření izolace

Nádoby s rostlinami je třeba opatřit tepelnou izolací zvenku nebo zevnitř. Vnitřní izolaci můžeme vytvořit za pomoci alespoň 2 cm polystyrenové desky. Tento způsob je více estetický, jelikož izolace není vidět, je však vhodný pouze pro hranaté nádoby čtvercových nebo obdélníkových tvarů. Polystyrenové desky snadno nařežete do požadovaných rozměrů a vložíte těsně k vnitřní straně stěn nádoby. Dno nádoby potřebuje drenáž, kterou vytvoříte pomocí hrubšího štěrku nebo keramzitu. Pokud jste v chladnějších oblastech, je takovou izolaci dobré pojistit ještě geotextilií tak, že jí přikryjete drenáž i polystyren. Povrch zeminy je ideální zasypat mulčovací kůrou, která sníží promrzání nádoby z horní části.

Reklama

Nádoby oblých tvarů několikrát obalte bublinkovou fólií a poté ještě jutou. Jako další možnost je obalení nádoby bílou geotextilií, kterou můžeme obalit také nadzemní části choulostivějších rostlin. Nádobu můžeme obalit ve více vrstvách, nebo zakoupit speciální silnější geotextilii určenou přímo pro zimní ochranu rostlin. Mezi další použitelné materiály patří kokosové nebo rákosové rohože, které ještě v prostoru mezi nádobou a rohoží doplníme listím nebo slámou. Velmi účinnou metodou jsou také polypropylenové pytle naplněné slámou, které pevně svážeme kolem nádoby. Polypropylen totiž ochrání nádobu před větrem a sláma zajistí potřebnou tepelnou izolaci. I zde povrch zeminy zasypeme mulčovací kůrou, jen nezapomeňte u kmínku rostliny nechat volný prostor tak, abyste rostlině umožnili přístup vzduchu a mohli ji zalévat. Pokud chcete, aby nádoba s rostlinou vypadala estetičtěji, izolaci můžete obalit ještě látkou, nejlépe v přírodní barvě, lnem nebo bavlnou.

Nezapomínejte na zimní zálivku

V současné době jsou asi nejoblíbenější samozavlažovací truhlíky, jejichž funkci ovšem v zimě nevyužijeme, jelikož zmrzlá voda v zásobníku by mohla způsobit popraskání truhlíku. Je tedy nutné vodu ze zásobníku vylít ještě před prvními mrazy a dále zalévat pouze ze shora. Pro zimní zalévání platí pravidlo, že méně je více. Rostliny zaléváme pouze za bezmrazého počasí, opadavé rostliny zálivku buď vůbec nepotřebují, nebo pouze minimální. Stálezelené rostliny vláhu potřebují i během zimního období, nesmíme je však přelévat.

Reklama