Jaro bez krásných tulipánů by prostě nebylo to pravé. Nádherné květy těchto jarních cibulovin existují téměř ve všech představitelných barvách, od jemně pastelových až po syté zářivé odstíny. Kromě pěstování na záhonech je možné tulipány úspěšně pěstovat také v květináčích a oživit tak Váš balkon, terasu nebo třeba aktuálně prázdné místo na zahradě. 

Pěstování tulipánů v květináči a jiných nádobách má své nesporné výhody. Na rozdíl od tulipánů vysazených na zahradě v záhonu jsou tulipány přeci jen více chráněné před nenasytnými hraboši, kteří si často na cibulích tulipánů pochutnávají a odpadá také otázka, jak po odkvětu tulipánů zamaskovat nevzhledné vadnoucí listy a posléze holá místa, která po sobě tulipány zanechávají. 

Jaké tulipány jsou vhodné pro pěstování v květináči

Existuje 15 různých skupin a tisíce odrůd tulipánů, které se liší dobou kvetení, výškou a tvarem květu. Pro pěstování v květináčích vybírejte spíše nižší odrůdy, které jsou pro tento účel vhodnější. Osvědčené jsou tulipány ze skupiny jednoduché rané (Single Early), plnokvěté rané ( Double Early) a Triumf hybridy, které se výborně kombinují s jarními letničkami. Pokud však rádi experimentujete, zkuste i vyšší druhy, např. ze skupiny Viridiflora, nebo exotické tulipány ze skupiny Papouškovité (Parrot).

Reklama

Pokud plánujete pěstovat více typů a barev v jednom květináči, je vhodnější seskupit odrůdy s podobnou dobou květu. Postupné kvetení různých tulipánů v rámci jedné nádoby není úplně ideální, opravdu krásného efektu totiž docílíte, pokud všechny tulipány vykvetou najednou. Máte-li dostatečně velkou nádobu, dobu kvetení květináče prodlužte spíše kombinací s jinými jarními cibulovinami nebo letničkami. Nádherné kombinace docílíte např. s hyacinty, narcisy a modřenci. Kromě jiných jarních cibulovin to bude v květináči vedle tulipánů slušet např. violkám, primulím nebo jarním sedmikráskám.

Výsadba tulipánů do květináče

Jarní cibuloviny, včetně tulipánů, vysazujeme na podzim během října a listopadu. Jednou ze zásadních věcí pro úspěšné pěstování tulipánů v květináčích je výběr vhodné nádoby. Ta by měla mít na spodní straně otvory pro odtok přebytečné vody. Tulipány, stejně jako ostatní cibuloviny totiž nesnáší přemokření, díky kterému by mohlo dojít k zahnívání cibulek. Proto na dně nádoby vytvořte také drenážní vrstvu pomocí štěrku, písku nebo keramzitu. Pro výsadbu do nádob zvolte dostatečně velký květináč, jehož výška by měla být alespoň šestinásobná, než je výška cibulky. Použijte kvalitní propustný substrát, do kterého zasaďte cibulky do hloubky o trojnásobné výšce cibulky. Vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami stačí malá, jen by se cibule neměly vzájemně dotýkat. Po vysazení tulipány vydatně zalijte a nádobě vytvořte zimní ochranu např. zabalením do bublinkové fólie nebo juty. Cibulky nadále pravidelně, ale jen mírně zalévejte, pokud teploty klesnou pod nulu, zálivku vynechte.

Jak se starat o tulipány v květináči?

Samotná péče o již vzrostlé tulipány v květináčích není nijak náročná. Dbejte na pravidelnou zálivku, ale zalévejte je jen zlehka, úplně postačí jednou až dvakrát týdně. Nejlepší je dešťová voda nebo také voda filtrovaná. Voda z vodovodu je pro tuto cibulovinu obecně nevhodná. Květináče s tulipány umístěte na slunné místo, kde budou nejlépe prospívat. Stejně jako ostatní jarní cibuloviny jsou tulipány otužilé a dobře snáší mírné přízemní mrazíky. Dovnitř, např. do garáže, je přeneste jen v případě, že by teploty měly klesnout pod -5 °C. 

Co dělat s odkvetlými tulipány v květináči

Tulipány pěstované v květináčích jsou vystaveny náročnějším podmínkám, nežli tulipány vysazené v zemi na záhoně, proto je jen velmi málo pravděpodobné, že by další sezónu opět vykvetly a pokud ano, pokvetou jen velmi málo. Pokud se tedy i následující sezónu chcete těšit z bohatě kvetoucích tulipánů, raději na podzim vysaďte nové cibulky.

Foto: iBulb

Reklama

Comments are closed.