Existuje více než 100 druhů a nespočet kultivarů fuchsií, které jsou velmi oblíbené zejména pro své nádherné květy. Jedná se o teplomilné rostliny, které mají pro zdárné přezimování různé nároky, ovšem jediný druh fuchsií, který je odolný vůči mrazům, je fuchsie magellanská (Fuchsia magellanica). Většina pěstovaných fuchsií by zimu venku nepřežila a musíme je proto umístit na bezmrazé, ale chladné místo. Jak tedy úspěšně zazimovat fuchsie?

Jak fuchsie připravit na zazimování

Aby měly výhony fuchsií možnost dostatečně vyzrát a připravit se na zimu, začátkem září je přestaneme přihnojovat a zároveň mírně omezíme zálivku. Přestože fuchsie kvetou neúnavně až do pozdního podzimu a velmi dobře snáší i nízké teploty, je vhodné je přenést do interiéru a zazimovat je ještě před příchodem prvních mrazů.


Nejprve je nutné provést řez rostlin, a to tak, že výhony zkrátíme o polovinu až tři čtvrtiny jejich délky. Zároveň odstraníme všechny uschlé a jinak poškozené výhony a listy, které by mohly být zdrojem chorob. Při řezu rostlinu prohlédneme, zda není napadena houbovou chorobou nebo škůdci. Zkontrolujeme zejména spodní stranu listů, kde mohou být saví škůdci jako např. svilušky, na které fuchsie často trpí. Pokud zjistíme, že rostlina byla napadena, musíme ji před zazimováním ošetřit. Použít můžeme buď vhodný chemický postřik, nebo postřik přírodní ( na mšice, molice a svilušky vyzkoušejte osvědčený výluh z česneku a cibule).

Reklama

Kde fuchsie zazimovat

Místo pro přezimování fuchsií vybíráme zejména s ohledem na teplotu, která by měla být mezi 5 – 10 °C, rozhodně by neměla přesahovat 15 °C, kdy by docházelo k nechtěné stimulaci růstu a oslabení výhonů. Ideálním místem je skleník a zimní zahrada, nebo jakákoliv chladná místnost, nejlépe s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Fuchsie může úspěšně zazimovat jak na světlém, tak tmavém stanovišti. Nemusíme se tedy bát fuchsie umístit např. do sklepa. Zálivka je během zazimování jen velmi mírná, omezíme tak riziko houbových chorob a předčasného rašení. Zaléváme střídmě jen jednou, maximálně dvakrát do měsíce.

Reklama

Comments are closed.