Hortenzie patří k nejoblíbenějším rostlinám našich zahrad a není se co divit. Tak nádherné květy, jako hortenzie má jen velmi málo rostlin, navíc se nabízí v nepřeberném množství kultivarů i barev. Mezi nejoblíbenější patří hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) a hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens). Jak hortenzie, ať už na zahradě nebo v květináči, zazimovat, abychom se z jejích nádherných květů mohli těšit i příští rok? 

Zazimování hortenzií velkolistých

Nejnáročnější na přezimování jsou hortenzie velkolisté, jelikož jejich květy se tvoří z vrcholových pupenů, které přes zimu nesmí zmrznout. Rostlině je nutné vytvořit zimní ochranu přihrnutím lehkého substrátu a listí ke středu rostliny. Jako ochranu můžeme použít také mulčovací kůru. Kromě kořenů je potřeba ochránit i nadzemní část hortenzie tak, že ji opatrně svážeme i s uschlým květenstvím (menší kompaktní rostliny není třeba svazovat) a přikryjeme ji bílou netkanou textilií nebo jutou, neprodyšné fólie nejsou vhodné. Kolem zakryté rostliny zapícháme chvojí, které jednak zabraňuje promrznutí a zároveň chrání rostlinu před ostrým zimním sluncem. Ve studených horských oblastech hortenzie velkolisté většinou nepřezimují ani s takovouto zimní ochranou. Proto je musíme vyndat ze země, umístit do květináče a přenést je do chladné místnosti jako je např. garáž a zeminu přes zimu udržovat mírně vlhkou.

Největší chybou je pak podzimní řez, který neprovádíme u žádného druhů hortenzií. Přes zimu je vhodné suchá květenství na rostlině ponechat, společně s přemrzlými větvičkami je odstraníme až na jaře. U hortenzií velkolistých platí pravidlo, že výhony zakončené květenstvím neodstraňujeme!

Zazimování hortenzií latnatých a stromečkovitých

Hortenzie latnaté i stromečkovité přezimovávají velmi dobře i bez větší zimní ochrany, jejich květy se totiž tvoří na novém dřevě, tedy v tom samém roce, kdy kvete. Pokud by se přes zimu přeci jen některé části rostliny poničily nebo pomrzly, na jaře je jednoduše seříznete a ani tak o záplavu květů nepřijdete. Pro zazimování postačí, pokud ke středu rostliny přihrnete mulčovací kůru nebo zeminu. Podzimní řez neprovádíme.

Zazimování hortenzií v květináčích

Hortenzie velkolisté se dají úspěšně pěstovat také v květináčích, na zimu ještě před prvními většími mrazy je ale musíme přenést do interiéru. Na rozdíl od jiných rostlin je možné je po opadání listů umístit do temné místnosti, například do garáže, nebo do sklepa, kde by mělo být kolem 5 – 10 °C. Můžete je rovněž zazimovat na světlých, ideálně polostinných místech bez přímých slunečních paprsků. Půda v květináči by nikdy neměla zcela vyschnout, udržujeme ji proto stále mírně vlhkou. Jakmile hortenzie obrazí, přeneseme ji na světlé, chráněné místo a po skončení mrazů ji můžeme opět přenést na balkon nebo terasu.

Pěstujete-li v květináčích hortenzie latnaté nebo stromečkovité, vytvořte jim zimní ochranu tak, že květináč obalíte bublinkovou fólií nebo netkanou textilií a přeneste je na chráněné místo, například ke zdi pod střechu. Více o zazimování rostlin v nádobách naleznete zde.

Reklama

.