Hortenzie patří mezi nejoblíbenější rostliny našich zahrad a to zejména díky jejich nádherným květenstvím rozmanitých barev, která se objevují od půlky léta až do podzimu. Během sezóny se zabarvení hortenzií mnoha druhů mění a dekorativní zůstávají i po uschnutí během zimy. Abychom se z jejich nádherných bohatých květů mohli těšit i další rok, je třeba jim zejména na jaře věnovat patřičnou péči a dle druhu hortenzie provést jarní řez. V dnešním článku se budeme věnovat jarnímu řezu hortenzií podle jednotlivých druhů.

Řez hortenzií

Obecně platí, že hortenzie sice kvetou i bez každoročního řezu, jarním řezem však podpoříme bohatší násadu květů, zvýšíme jejich vitalitu a podpoříme kompaktní tvar keře. Pro řez hortenzií je zásadní znalost dané odrůdy a nejlépe i kultivaru, chybně provedeným řezem bychom totiž mohli poničit květní pupeny a přijít tak o květy v letošní sezóně. Pokud k tomu dojde, nezoufejte, rostlině jste tím pravděpodobně neublížili, jen si na záplavu květů budete muset počkat až do další sezóny.

Kdy stříhat hortenzie

Ideální dobou pro řez hortenzií je jaro, ve chvíli kdy hortenzie začínají pučet. Snadno totiž uvidíte, které výhony jsou odumřelé nebo suché a takovéto výhony odstraníte. Stejně tak se odstraňují všechny části, které byly napadeny např. plísněmi nebo jsou jinak napadené. Vždy používejte dobře nabroušené a čisté nůžky.

Reklama

Řez hortenzie velkolisté

Nejoblíbenějším a nejčastěji pěstovaným druhem hortenzií je hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), která patří do skupiny hortenzií kvetoucích na starém dřevě. Znamená to, že květní pupeny se zakládají již během předešlého roku a při jejich řezu tak musíme být opatrnější než u jiných druhů. Hortenzie velkolisté stříháme s citem, kdy odstraníme pouze uschlé květy tak, že řez provedeme nad nejvyšším viditelně vitální pupenem. Jen tak se nepřipravíme o kvetení v tomto roce. Starší velkolisté hortenzie uvítají i zmlazovací řez, kdy odstraníme všechny slabé nebo poničené výhony a ponecháme pouze pár vitálních silných výhonů. Zmlazení můžeme provést také tak, že seřízneme všechny staré výhony s uschlými květy a ponecháme pouze mladé loňské výhony.


Výjimku tvoří moderní kultivary hortenzií např. ze série Forever and Ever a Endless Summer, které kvetou i na jednoletém dřevě. Ty můžeme zkrátit podle potřeby, aniž bychom se museli bát, že letos nepokvetou, zejména pokud potřebujeme udržet kompaktní tvar rostliny, nebo jsou namrzlé. I u nich je však vhodnější provádět co nejmenší řez.

Řez hortenzie latnaté

Hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) mohou být až 2 metry vysoké keře, které bez jarního řezu sice pokvetou, ale díky silně větvené základní kostře by keř brzy ztratil pěkný tvar a květenství by byla menší. Koncem zimy nebo začátkem jara tedy provedeme jarní řez. Hortenzie latnaté kvetou na jednoletém dřevě, květy se tedy tvoří až na jaře s pupeny. Každý rok zkrátíme výhony hortenzie latanté na zdřevnatělou základní kostru tak, že ponecháme pupeny, ze kterých vyrostou výhony. Starší rostliny se obvykle stříhají těsně nad prvním rozvětvením.

Řez hortenzie stromečkovité

I hortenzie stromečkovité kvetou na jednoletém dřevě, květy se tedy zakládají až na jaře s pupeny. Nejčastěji se provádí silný řez, kdy hortenzii seřízneme těsně nad zemí. Tím podpoříme tvorbu nových výhonů i velkých květů. Mnohdy jsou však po tomto způsobu řezu květenství příliš velká a vyžadují oporu, a tak někteří pěstitelé (zejména co se týká asi nejoblíbenější hortenzie stromečkovité “Annabelle”) zkracují výhonu pouze o polovinu, případně výhony zkracují stupňovitě tak, že středové výhony nechávají vyšší a okrajové výhony zkracují více. Tím docílíte, že keř pokvete po celém obvodu a ve všech výškových úrovních. 

Řez dalších druhů hortenzií

Hortenzie pilovité (Hydrangea serrata) stříháme stejně jako hortenzie velkolisté s citem, jelikož kvetou na starém dřevě. Hortenzie drsné (Hydrangea aspera), hortenzie dubolisté (Hydrangea quercifolia), hortenzie Sargentovy (Hydrangea sargentiana) i popínavé hortenzie řapíkaté (Hydrangea petiolaris) nejlépe nestříháme vůbec, jelikož tím narušíme jejich přirozeně pěkný tvar a navíc také kvetou na víceletém dřevě. K řezu tedy přistupuje pouze v případě, kdy je to nezbytné např. z důvodu nedostatečného místa.

Reklama

Comments are closed.