Většinu trvalek na podzim nestříháme, jelikož tak lépe přezimují. Spousta z nich je navíc dekorativní i přes zimu a zahrada tak nezůstane holá. Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Jak na jarní řez trvalek

Odumřelé části většiny trvalek můžete zahradnickými nůžkami seříznout těsně nad zemí. Jedná se o trvalky, jejichž výhony každý rok odumírají. Dejte však pozor, abyste neponičili již narašené, nové výhony. Takto můžete sestřihnout trvalky jako je čechrava, dračík, gaura (svíčkovec), hvězdnice, kakost, kokarda, kontryhel, kosatec, krásnoočko, lupina, ostrožka, rozchodník nachový, rozrazil viržinský, rudbekie, řebříček, sadec, třapatkovka nachová, šalvěj hajní, šanta, šuškarda, vrbina a další. 

Jarní řez levandule a dalších polokeřů

Některé druhy trvalek však vyžadují speciální řez. Jedná se zejména o rostliny, jejichž stonky dřevnatí, jedná se o tzv. polokeře. Většina z nich pochází ze Středomoří, proto je s jejich řezem vhodnější počkat na pozdější období kdy začínají rašit (nejčastěji přelom března a dubna). Mezi tyto trvalky patří oblíbená levandule. Ty na jaře řežeme do tvaru polokoule, musíme však myslet na to, že nikdy nesmíme zasáhnout do starého dřeva. Vždy tedy musí zůstat alespoň část zelené bylinné části. Stejně opatrně přistupujte k řezu rozmarýnu, santolíny, yzopu, šalvěje lékařské nebo tymiánu. Oproti tomu perovskii prospěje každoroční řez až do starého dřeva. Seříznutím na cca 20 cm podpoříte tvorbu nových kvetoucích výhonů.

Reklama

Stálezelené trvalky na jaře

Stálezelené trvalky, jako jsou např. bergénie, dlužichy, pryšce, pomněkovce nebo zběhovec plazivý se na jaře neseřezávají, pouze odstraníme suché listy a jiné zimou poničené části rostliny. Stejně tak se neřeže čistec vlnatý, pouze se rukou vyčesají odumřelé a staré listy.

Další skupinou, které není nutné seřezávat, jsou trvalky, které na zimu zatahují a na jaře znovu raší. Ty pouze vyčistíme od zbytků zaschlých a odumřelých částí. Patří sem např. bohyšky, některé denivky, srdcovky, dymnivky, rozrazil dlouholistý nebo udatny.

Jarní řez okrasných travin

Stejně tak se na jaře seřezávají i okrasné trávy (kromě stálezelených druhů). Ty seřezáváme 10 – 15 cm nad zemí. Na větší trsy doporučujeme použití srpu nebo plotových nůžek. Stálezelené trávy jako je kavyl, metlice nebo kostřava poze ručně vyčešeme.

Reklama

Comments are closed.