Magnolie jsou nádherné stromy a keře, jejichž tulipánovité nebo hvězdicovité květy na jaře povznesou každou zahradu. Co víc, mnoho z nich nádherně voní a i po odkvětu jsou magnolie velice dekorativní dřeviny. Existuje mnoho kultivarů, které mohou být opadavé či stálezelené a liší se i svou výškou a barvou květů. Mnoho lidí zná magnolie, neboli šácholany, z parků a okrasných zahrad a domnívá se, že se hodí pouze do velkých zahrad a jejich pěstování je náročné, opak je však pravdou. Pojďme se tedy podívat, jakou magnolii vybrat právě pro vaši zahradu!
Při výběru magnolie zvažujeme nejen velikost zahrady, ale i klimatické podmínky. Do chladnějších a horských oblastí jsou vhodnější pozdně kvetoucí magnolie, do teplejších oblastí můžeme zvolit raně kvetoucí odrůdy, které začínají kvést již v březnu a nehrozí zde zničení květů mrazy.
Magnolie pro malé zahrady
Do malých zahrad a předzahrádek jsou ideální nižší magnolie, které vytváří vícekmenné keře nebo nízké stromy. K těm patří např. raně kvetoucí Magnolie hvězdovitá ‚Royal Star‘ (Magnolia stellata ‚Royal Star‘), neboť tento pomalu rostoucí keř dorůstá do výšky jen tří metrů. Bílé květy této odrůdy se rozvíjejí již v březnu. Mezi později kvetoucí nízké magnolie patří krásná stálezelená Magnolie velkokvětá ‚Kay Parris‘ (Magnolia grandiflora ‚Kay Parris‘), která byla americkými pěstiteli zařazena mezi 5 nejlepších kultivarů velkokvětých magnolií. Má nádherné velké bílé květy, které se objevují od června až do začátku září. Další oblíbenou magnolií pro malé zahrady je Magnolia ‚Susan‘, maximálně 3 metry vysoký keř s půvabnými růžovými květy tvaru polootevřených lilií, které se objevují od dubna do května. Stejné výšky dorůstá také Šácholan Loebnerův ‚Leonard Messel‘ (Magnolia loebneri ‚Leonard Messel‘), který bohatě kvete a pomalu roste do pyramidálního tvaru. Na konci dubna, ještě před vyrašením nových listů, se objevují světle růžové květy hvězdicovitého tvaru, které jsou uvnitř bílé.
Magnolie pro velké a větší zahrady
Ve větších zahradách si můžete dovolit vzrůstnější odrůdy, ke kterým patří oblíbený Šácholan Soulangeanův ‚Rustica Rubra‘ (Magnolia soulangeana ‚Rustica Rubra‘), který dorůstá až desetimetrové výšky. Má úchvatné sytě růžové květy, které jsou uvnitř bílé a mohou být až 25 cm široké. Objevují se od poloviny dubna, proto je vhodné tento druh vysadit na stanoviště chráněné před mrazem. Pokud chcete mít na své zahradě něco neobvyklého, pak vyberte žlutě kvetoucí Šácholan ‚Yellow Bird‘ (Magnolia brooklynensis ‚Yellow Bird‘). Tato opadavá magnolie dorůstá výšky šesti metrů a je považována za za nejžlutější magnólii vůbec. Sytě žluté květy se zelenými odstíny na vnějších okvětních plátcích se objevují během května, rozkvétají až spolu s rašícími listy. Pokud preferujete bíle kvetoucí odrůdy, ve velké zahradě se bude krásně vyjímat Magnolie velkokvětá ‚Ferruginea‘ (Magnolia grandiflora ‚Ferruginea‘), která dorůstá osmi metrů a její smetanově bílé květy mohou být až 25 cm široké. Jedná se stálezelenou rostlinu, která postupně nakvétá od června do září.
Kam zasadit magnolii?
Ideálním stanovištěm pro magnolie je slunné, případně polostinné místo, které by mělo být chráněné před větrem. Nejlépe prospívají v humózní, vlhké a kyselé půdě. Při výsadbě také myslete na to, že magnolie mají mělké kořeny, na které jsou velmi citlivé, proto byste v jejím okolí neměli nic kopat nebo rýt a půda v poloměru přibližně dvou metrů by neměla být utužená.
Kdy zasadit magnolii?
Nejvhodnější dobou pro výsadbu magnolie je časné jaro, tedy během března a dubna, kdy jsou magnolie ve stádiu vegetačního klidu. Další možností je podzimní výsadba, ta je však možná pouze před příchodem mrazů.
Jak rychle roste magnolie?
Magnolie jsou dlouhodobou investicí, obvykle rostou pomalu a může tak trvat 10 až 20 let, než dosáhnou své konečné velikosti. Jako průměrný roční přírůstek se uvádí 15, maximálně 30 cm, vždy však záleží na daném druhu a kultivaru magnólie.
Comments are closed.