Doplňte Vaše záhony o stálezelené trvalky, které si na rozdíl od trvalek, které se přes zimu ukládají k zimnímu odpočinku, nechávají své listy i přes zimu a některé dokonce i v tomto období kvetou. Sice to během hlavní sezóny nejsou ty největší hvězdy a jsou spíše doplňkovými rostlinami pro nádherné květy nebo úchvatné podzimní vybarvení listů jiných rostlin, avšak díky nim Vaše zahrada nezůstane během zimy holá. Jsou to rostliny, které po celý rok vnáší do zahrady tolik potřebnou strukturu a barvu. V dnešním článku Vám představíme výběr dvanácti osvědčených stálezelených trvalek, které si jistě najdou místo i ve Vaší zahradě.

Iberka (Iberis)

Zelené listy této půdopokryvné skalničky vytváří polštáře kompaktního tvaru o výšce přibližně 20 cm. Od dubna až do června jsou iberky bohatě posety krásnými sněhobílými květy, které se u některých kultivarů ke konci kvetení barví do jemně růžové. Nejlépe se jim daří v sušších půdách, proto jsou ideální pro skalky a suché zídky, ale také pro lemování záhonů a cestiček. Mezi osvědčené kultivary patří např. iberka ‚Snowflake‘ (Iberis sempervirens ‚Snowflake‘) nebo iberka ‚Masterpiece‘ (Iberis sempervirens ‚Masterpiece‘) – kultivar iberky s dosud největšími květy. 

Čemeřice (Helleborus)

Čemeřice patří do málo početné skupiny trvalek, které jsou nejen stálezelené, ale které dokonce během zimního období kvetou. Jsou to velmi krásné, leč jedovaté rostliny. Jejich květy se dle druhu liší zejména svou barvou – mohou být purpurové, bílé, zelené i růžové. Nejčastěji dorůstají výšky kolem 30 cm a k dostání jsou v zahradnictvích a hobby marketech hlavně před Vánocemi. Na zahradě se uplatní zejména na okrajích trvalkových záhonů, podél chodníčků, v podrostu dřevin, ale velmi oblíbené jsou i jako nádobové rostliny, které ozdobí váš balkon, terasu, nebo okenní parapet. Vyzkoušejte např. čemeřici černou (Helleborus niger), která je v Británii nazývaná také jako Vánoční růže nebo čemeřici východní (Helleborus orientalis).

Reklama

Čistec vlnatý (Stachys byzantina)

Čistec patří mezi spolehlivé a nenáročné trvalky, navíc se poměrně rychle rozrůstá a velmi dobře snáší sucho. Dekorativní je zejména svými listy s bílými chloupky. Ty jsou na dotek velmi hebké a i díky jejich tvaru se čistci hovorově říká zaječí uši. Dorůstá přibližně 40 cm a vytváří hustý porost stříbřitých, případně šedo-zelených, plstnatých listů. Od června až do konce srpna vykvétají na vysokých stoncích fialovo-růžové květy, které do Vaší zahrady spolehlivě přilákají včely i motýly. Velmi oblíbeným kultivarem je Čistec vlnatý ‚Big Ears‘ (Stachys byzantina ‚Big Ears‘).

Ostřice japonská (Carex morrowii)

Ostřice patří mezi oblíbené nižší stálezelené okrasné trávy. Dorůstá výšky kolem 30 až 60 cm a přibližně stejné šířky. Listy ostřice jsou úzké a působí velmi elegantně. Koncem jara se objevují nenápadné hnědé květní klasy. Jedná se o velmi vděčnou a nenáročnou rostlinu, která vytváří krásný kontrast s ostatními rostlinami na zahradě. Mezi nejoblíbenější kultivary patří ostřice japonská ‚Variegata‘ (Carex morrowii ‚Variegata‘) s nádhernými sytě zelenými listy s dekorativními bílými proužky po okrajích a ostřice japonská ‚Ice Dance‘ (Carex morrowii ‚Ice Dance‘) s krémově bílým panašováním.

Bergénie srdčitá (Bergenia cordifolia)

Bergénie je ceněná zejména pro své krásné, tuhé, tmavě zelené listy, které se během zimy barví do červené až karmínové barvy. Úchvatné však mohou být i její zvonečkovité květy, které vykvétají nejčastěji během března až dubna. Některé bergénie mohou kvést ještě podruhé, během podzimního období. V dnešní době již existuje mnoho zajímavých kultivarů, které se liší jak barvou květů, tak tvarem listů. Velmi oblíbená je růžově kvetoucí bergénie srdčitá ‚Winter Glow (Bergenia cordifolia ‚Winter Glow‘, též označovaná jako ‚Winterglut‘), krásná je i bíle kvetoucí bergénie ‚Bressingham White‘ (Bergenia ‚Bressingham White‘).

Barvínek menší (Vinca minor)

Velmi oblíbená a v našich zahradách rozšířená stálezelená půdopokryvná rostlina vytváří husté přírodní koberce o výšce přibližně 10 cm. Od května do září kvete krásnými růžovými, fialovými nebo bílými květy.  Barvínek je ideální jako podsadba keřů a stromů, je vhodný také do svahů, kde zabraňuje erozi, využívá se také jako náhrada trávníku. Nejlépe se mu daří v částečném stínu, velmi dobře snáší i stinná místa. Rychle až invazivně se rozrůstá, proto je vhodné ho na jaře sestřihnout dle potřeby. Krásný kultivar je Vinca minor ‚Rubra‘ s purpurovými květy, dále Vinca minor ‚Rubra Plena‘ s neobvykle tvarovanými modrými květy, nebo bílý barvínek Vinca minor ‚Alba‘.

Pryšec (Euphorbia)

Pryšce patří do neuvěřitelně rozmanitého rodu rostlin, který zahrnuje přes 2 000 tisíce druhů! Kromě stálezelených trvalek, na které se dnes zaměříme, sem spadají i pryšce jednoleté, ale i pryšce, které tvoří keře a stromy. My bychom rádi zmínili zejména pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites), hnědokvětý (Euphorbia characias) a mandloňovitý (Euphorbia amygdaloides), tedy stálezelené a velmi dekorativní, exoticky vypadající druhy. Dorůstají výšky kolem 50 – 80 cm a vytváří husté, kompaktní trsy. Během jara kvetou žlutými nebo hnědo-zelenými květy. Pryšce najdou své uplatnění nejen ve smíšeném trvalkovém záhoně, výborně se jim bude dařit i v nádobě na terase nebo na balkóně.

Tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis) 

Tato půdopokryvná 20 cm vysoká trvalka se díky svým krásným lesklým sytě zeleným listů s oblibou používá jako náhrada trávníku nebo jako podrost stromů, kde se jí dobře daří, jelikož preferuje stinná až polostinná stanoviště. Vytváří hustý porost a na jaře, nejčastěji od března se na tlustonitníku objevují bílé květy. Vyzkoušejte např. tlustonitník klasnatý ‚Green Carpet‘ (Pachysandra terminalis ‚Green Carpet‘) nebo bíle panašovaný tlustonitník klasnatý ‚Variegata‘ (Pachysandra terminalis ‚Variegata‘).

Škornice (Epimedium)

Také některé druhy škornic jsou stálezelené, případně polostálezelené, zelené listy si tedy udrží po celou zimu, ale na jaře opadají. Jedná se o půdopokryvnou trvalku, která je ideální pro rozjasnění tmavých a stinných koutů. Dorůstá do výšky přibližně 30–40 cm a až trojnásobné šířky. Na jaře se na škornici objevují drobné květy, jejichž barva se liší podle kultivaru. Mezi stálezelené škornice patří škornice alpská (Epimedium alpinum), škornice pestrobarevná (Epimedium versicolor), nebo hybridní Epimedium cantabrigiense a Epimedium perralchicum.

Kakost (Geranium)

Kakosty tvoří početnou skupinu půdopokryvných trvalek (existuje 400 různých druhů), které se liší barvou květů i nároky na stanoviště. Najdeme mezi nimi i velmi zajímavé stálezelené kultivary, které spojuje jedno – jedná se o opravdu zcela nenáročnou a dlouho kvetoucí trvalku. Kakost se s oblibou vysazuje jako podrost dřevin, jako lem záhonů, své uplatnění nalezne i v rámci smíšené trvalkové výsadby. Mezi stálezelené kakosty patří např. růžově kvetoucí  kakost ‚Harz‘ (Geranium x cantabrigiense ‚Harz‘), bíle kvetoucí kakost ‚Biokovo‘ (Geranium x cantabrigiense ‚Biokovo‘) nebo fialový kakost ‚Cambridge‘ (Geranium x cantabrigiense ‚Cambridge‘).

Dlužicha americká (Heuchera americana)

Existuje mnoho druhů dlužich, mezi stálezelené však patří kromě mnoha hybridů dlužicha americká. Díky nižší výšce kolem 40 cm vynikne nejlépe v předních částech záhonů, ideální je také pro pěstování v nádobách na terase nebo balkóně. Během června až srpna kvete drobnými bílými květy na až 60 cm vysokých stoncích. Barva listů dlužichy americké se liší dle kultivaru – Heuchera americana ‚MARVELOUS MARBLE™ Silver‘ má opravdu krásné stříbřitě mramorované listy a stejně jako jiné kultivary mají mají výraznou žilnatinu. Vínové listy má dlužicha americká ‚Palace Purple‘ (Heuchera americana ‚Palace Purple‘), zelené pak dlužicha americká ‚Autumn Bride‘ (Heuchera americana ‚Autumn Bride‘).

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)

Zběhovec je další stálezelenou půdopokryvnou trvalkou, která dorůstá do výšky 15 cm. Jedná se o domácí druh, který má zelené nebo tmavě zelenohnědé až červené listy a fialové, růžové nebo bílé květy hluchavkovitého tvaru. Plazivě se rozrůstá a je tak ideální zejména jako náhrada trávníku, na stinnější místa skalek, ale i na zamokřená stanoviště a okraje rybníčků. Mezi oblíbené kultivary zběhovců patří zběhovec plazivý ‚Black Scallop‘ (Ajuga reptans ‚Black Scallop‘) s fialovými květy a purpurovými listy, zběhovec plazivý ‚Rosea‘ (Ajuga reptans ‚Rosea‘) s růžovými květy a zelenými listy nebo bíle kvetoucí zběhovec plazivý ‚Alba‘ (Ajuga reptans ‚Alba)‘.

Reklama

Comments are closed.