Okrasné trávy hrají nezastupitelnou roli v každé zahradě. Přináší do ní vzdušnost, barvu a vytváří krásné kontrasty s dalšími rostlinami. Mnoho z nich se dostává do popředí právě na podzim, kdy jejich krásná květenství dosahují svého vrcholu a jejich listy se vybarvují do rozličných tónů. Ať už jsou okrasné trávy vysázeny po více kusech do skupin, tvoří lem záhonu nebo jsou vysázeny jako solitéry, zahradě dodávají nepostradatelnou texturu během celého roku, a to i na podzim a v zimě. Přinášíme vám tipy na osvědčené okrasné trávy pro krásný podzim na zahradě.

Pampová tráva ‚Esperanta‘ (Cortaderia selloana ‚Esperanta‘)

Opravdu impozantní okrasnou trávou je Pampová tráva ‚Esperanta‘, která pochází z Jižní Ameriky a dorůstá přibližně 1,2 metru. Má elegantně obloukovité, převislé, zelenožluté listy a nepřehlédnutelná, velká bílá květenství, která tuto travinu zdobí od září. Na zahradě se nejlépe vyjímá jako solitéra. Preferuje slunná stanoviště a dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Jediné, co nesnáší, je přemokření, jinak je naprosto bezproblémová, mrazuvzdorná do  -18 °C.

Rákosník japonský ‚Beni-kaze‘ (Hakonechloa macra ‚Beni-kaze‘)

Tato nádherná tráva pochází z jihovýchodní části ostrova Honshu v Japonsku a její název v překladu znamená „červený vítr“. Obloukovitě převisající, úzké, dlouhé listy jsou sytě zelené a během podzimu za nízkých teplot se vybarvují do červené až vínové barvy. Vytváří kompaktní, hustý trs, jehož průměr i výška dosahuje až 60 cm. Nejlépe vynikne ve skupinové výsadbě sesazením alespoň tří rostlin do hnízda, velmi pěkně však vypadá i jako solitéra. Nejkrásnějších kombinací pak dosáhnete s kapradinami, rozchodníky, čemeřicemi, čechravami, kakosty, jarmankami nebo dlužichami. Rákosník nejlépe prospívá na polostinném až stinném stanovišti v dobře propustné, vlhké, humózní půdě.

Reklama

Dochan psárkovitý ‚Red Head‘ (Pennisetum alopecuroides ‚Red Head‘)

Tento atraktivní kultivar dochanu setého má na rozdíl od jiných kultivarů nepřehlédnutelné vínově červené květenství, které se objevuje od července a dosahuje impozantní výšky až 150 cm. Dochanům se mnohdy říká také fontánové trávy, jelikož husté trsy úzkých elegantních listů se obloukovitě sklání k zemi. Dochan psárkovitý ‚Red Head‘ je naprosto nenáročný na pěstování a mrazuvzdorný až do -24 °C. Díky své výšce i šířce je vhodný zejména jako solitéra. Potřebuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou.

Ozdobnice čínská ‚Flamingo‘ (Miscanthus sinensis ‚Flamingo‘)

Ve srovnání s jinými kultivary ozdobnic je Ozdobnice čínská ‚Flamingo‘ menšího vzrůstu, za to má kompaktnější habitus. I tak dosahuje úctyhodných 180 cm na výšku a šířky až 150 cm. Během sezóny má ozdobnice Flamingo lesklé, zelené až modrozelené, užší listy s bílým pruhem uprostřed. Ty se na podzim barví do ohnivě červené barvy a spolu s nádherným vínovým květenstvím, které se objevuje koncem léta, je na jakékoliv zahradě opravdu nepřehlédnutelná. Květy se postupně otevírají a přechází do světlejších tónů, které se při seschnutí zabarví do stříbrnošedé barvy. Jediné, co ozdobnice čínská opravdu uvítá, je slunné stanoviště a dlouhodobě nepřemokřenou půdu, jinak je zcela nenáročná a mrazuvzdorná až do -24 °C.

Pěchava podzimní (Sesleria autumnalis)

Oblíbená stálezelená okrasná tráva, která vytváří úhledné, 30 – 40 cm vysoké trsy. Během srpna a září vykvétá jemnými, cca 10 cm dlouhými krémově bílými květy, které jsou velice dekorativní. V době květu dosahuje pěchava podzimní díky bezlistým stéblům nesoucí květy výšky až 60 cm a stává se ozdobou každé zahrady. Oblíbená je však i díky svým listům, které mají světle zelenou až žlutozelenou barvu. Ty začínají v druhé polovině října žloutnout, ale i tak zůstávají velice dekorativní a působí svěže i během zimního období.

Metlice trsnatá ‚Pálava‘ (Deschampsia caespitosa ‚Pálava‘)

Krásný kultivar metlice trsnaté, který, jak název napovídá, pochází z jižní Moravy. V dospělosti dosahuje výšky 50 cm a její pevná stébla, která vydrží až do jara, nesou od června zprvu zelené, později zlatavé rozkladité laty. Metlice trsnatá ‚Pálava‘ upřednostňuje slunce nebo polostín a jen mírně vlhkou půdu. Jedná se o jeden z nejsuchovzdornějších a zároveň nejmrazuvzdornějších kultivarů s mrazuvzdorností až do -40°C. Jeho pěstování je zcela bezproblémové. Vytváří velmi hustý a nízký trs listů, nejlépe vynikne v trvalkovém záhonu jako doplněk ke kvetoucím trvalkám nebo na jeho okraji, kde vytváří krásný lem.

Reklama

Comments are closed.