Amarylky patří bezesporu mezi nejkrásnější v zimě kvetoucí rostliny. Díky svým velkým květům působí opravdu impozantně a do interiéru přináší hřejivou atmosféru vánočních svátků. Správný český název této cibuloviny je hvězdník (latinsky Hippeastrum), ale nejčastěji se mu lidově říká amarylis nebo amarylka. Pochází z tropických a subtropických oblastí Jižní a Střední Ameriky a u nás se pro své impozantní květy pěstuje jako pokojová rostlina.

Úvodem je třeba upozornit, že hvězdník (Hippeastrum) a pravý amarylis (Amaryllis Belladona) jsou dvě různé, i když podobné rostliny. Zatímco hvězdník kvete během zimy, amarylis kvete na podzim. Hvězdník spadá do čeledi amarylkovitých, proto se mu začalo říkat také amarylis nebo amarylka a s tímto označením se běžně setkáme také u prodejců.

Když tato cibulovina začne růst, ohromí vás svým donekonečna rostoucím, pevným stonkem, který může být až 80 cm vysoký. Vrcholem celého představení je, když se na scénu dostaví nádherné květy.  Dnes existuje více než osmdesát až devadesát různých druhů hvězdníků. Nejznámější a nejoblíbenější jsou červené, ale květy amarylky mohou být i bílé, oranžové, růžové nebo krémové. Některé květy jsou opravdu obrovské, jiné jsou jemné a elegantní. Přeměna z cibulky v květinu je však ohromující u každé z těchto odrůd a na jediném stonku může vyrůst od čtyř do šesti obrovských květů.

Reklama

Pěstování amarylis

Amarylis můžete koupit již jako vzrostlou květinu, nebo jako cibulku. Pokud kupujete cibulku, mějte na paměti, že čím větší cibulka, tím více a větších květů bude mít. Stejně jako ostatní cibuloviny amarylky upřednostňují propustné půdy s přídavkem písku. Ideální je proto kombinace písku a substrátu pro pokojové rostliny. Cibuli zasadíme do malého květináče, který by měl být jen o něco málo větší, než je cibule. Důležité je, aby minimálně polovina cibule byla nad povrchem substrátu. Po zasazení cibuli zalijeme a umístíme na světlé místo, další zálivku provedeme až po narašení květního stvolu s prvními listy a následně zaléváme během kvetení.

Stvol roste opravdu rychle a zanedlouho bude obsypán poupaty, které budou několik týdnů zdobit váš domov krásnými květy. Rostlinu pravidelně otáčejte, aby rostla a kvetla rovnoměrně. Během kvetení bude amarylka vděčná za přihnojení hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Po odkvětu stvol odstraníme, dost pravděpodobně vyraší nový stvol, který nám zanedlouho přinese další várku květů.

Co s amarylis po odkvětu

Po odkvětu odstraníme květní stvol a listy ponecháme. Amarylis hnojíme hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny od jara do srpna. Poté, co začnou listy žloutnout (obvykle záři až říjen), rostlině omezíme zálivku a přestaneme ji přihnojovat. Po zatažení listů odstraníme suché listy a cibuli společně s květináčem přeneseme do tmavé suché místnosti (ideální je např. sklep). Teplota v této místnosti by měla mít ideálně kolem 15 °C a nikdy by neměla klesnout pod 10 °C. Cibuli dále nezaléváme. Pokud bychom zalévali cibuli, která ještě nevyrašila, vytvoří se pouze listy a amarylis nevykvete. Vegetační klid by měl trvat přibližně tři měsíce a poté, co cibule opět vyraší, přeneseme ji zpět do teplejšího interiéru na světlé místo a po narašení květního stvolu s prvními listy obnovíme její zálivku.

Foto: iBulb

Reklama

Comments are closed.