Hortenzie patří mezi nejoblíbenější rostliny našich zahrad. Přinášíme návod, jak tyto krásky úspěšně pěstovat a docílit tak bohatého kvetení každý rok. Hortenzie patří obecně k nenáročným rostlinám, které je možné pěstovat ve volné půdě i v nádobách. Existují různé druhy hortenzií, jejichž nároky na pěstování a údržbu je však nutné odlišovat. V tomto článku se budeme věnovat pěstování hortenzie velkolisté, pěstování hortenzií latnatých, stromečkovitých a popínavých se věnují samostatné články.

Pěstování hortenzie velkolisté

Stanoviště

Nejoblíbenějším druhem hortenzie je bezesporu hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Pro úspěšné pěstování jakéhokoliv druhu hortenzie je před samotnou výsadbou zásadní výběr správného stanoviště. Pro hortenzii velkolistou volíme světlé, ale spíše polostinné místo, které je chráněné před větrem. 

Půda

Ideální je mírně kyselá půda s pH 5–6,5. Můžeme si pomoct se zakoupeným substrátem pro hortenzie, ale doporučujeme si připravit vlastní směs a to následovně:

Reklama

Pro modré a bílé květy připravíme směs rašeliny, kompostu, jílu a písku v poměru 3:2:1,5:0,5. Pro červené a růžové květy pak směs z kompostu, jílu, rašeliny a písku v poměru 4:3:2:1.

Po přípravě substrátu vykopejte přibližně 5x větší díru, než je velikost balu hortenzie a vykopanou zeminu nahraďte substrátem. Takto zasazenou hortenzii řádně zalijte velkým množstvím vody, nejlépe dešťové a povrch zasypte vrstvou mulčovací kůry, která pomůže udržet požadovanou vlhkost.

Zavlažování hortenzií

Důležitým faktorem pro úspěšné pěstování hortenzií je zálivka. Ta by měla být pravidelná během celé sezóny a vydatná zejména za horkých letních dnů. Ideální je dešťová nebo alespoň odstátá voda.

Hnojení hortenzií

Pro bohaté kvetení hortenzií je vhodné rostliny přihnojovat. Používáme speciální hnojiva pro hortenzie (existují hnojiva pro modré a pro růžové květy), s přihnojováním začínáme po narašení a pokračujeme do nasazení květů, dále pak v létě a naposledy v září.

Řez hortenzií

Péče o hortenzie není nijak náročná, zvláštní pozornost ale musíme věnovat jejich řezu. Přes zimu je vhodné suchá květenství na rostlině ponechat, společně s přemrzlými větvičkami je odstraníme až na jaře. Samotný řez provádíme od poloviny května do poloviny června, a to nad 3. až 4. pupenem. Zde platí pravidlo, že výhony zakončené květenstvím neodstraňujeme! Pokud bychom uřízli výhony níže, hortenzie by nekvetly, jelikož květní pupeny zakládají v předchozí sezóně.

Reklama

Comments are closed.