Také milujete hortenzie? Pak by ve vaší zahradě rozhodně neměla chybět popínavá hortenzie řapíkatá (Hydrangea anomala subsp. petiolaris). Jako jedna z mála popínavých rostlin kvete i ve stínu a to krémově bílými vonnými květy, které jsou lákadlem pro hmyz. Popínavou hortenzii zdobí od června až do července a mohou být až 25 cm velké.

Popínavé hortenzie v zahradě

Popínavé hortenzie jsou mohutné opadavé dřeviny, které mohou dorůst až do výšky 10 – 15 metrů. Proto je vhodné je vysazovat k pevné opoře, která unese její váhu.Úspěšně se bude pnout například po zdi domu, pevném plotu, pergole, nebo dokonce po stromě, který by měl být dostatečně velký a neměl by mít hladkou kůru, aby se hortenzie dobře přichytila.

Pěstování popínavé hortenzie

Ideálním stanovištěm pro popínavé hortenzie jsou polostinná až stinná místa zahrady, při dostatečné zálivce se jí bude dařit i na slunci. Hortenzie řapíkaté nejsou náročné na pěstování, ale jako všechny hortenzie potřebují dostatek vláhy. Nejlépe se jim daří v propustných mírně kyselých živných půdách. Nové rostliny vysazujte nejlépe na jaře nebo na podzim a po zasazení rostlinu zamulčujte, snáze tak udržíte požadovanou vlhkost v půdě. Přestože jsou mrazuvzdorné do -34°C, mladé rostliny pro jistotu chraňte před silnými mrazy např. za pomoci chvojí.

Reklama

Popínavé hortenzie vytváří tzv. příčepivé kořeny, jimiž se přichycují k opoře. Mladé rostliny ze začátku potřebují pomoci vyvázáním a zejména u hladkých stěn domů nebo plotů pro mladé rostliny raději umístěte např. dřevěnou mříž. Mladé rostliny rostou velmi pomalu a někdy může trvat i několik let, než se začnou samy pnout, jakmile se však uchytí, začnou se rychle rozrůstat. 

Řez popínavé hortenzie

Řez není nutný, pokud je přeci jen třeba, myslete na to, že příčepivé kořeny, kterými je hortenzie přichycena k opoře se tvoří pouze na nových výhonech, proto by při jejich odstranění mohlo dojít k sesunutí celé vzrostlé hortenzie.

Panašované kultivary popínavých hortenzií

Kromě původní řapíkaté hortenzie se středně až tmavě zelenými pevnými listy existují i kultivary s panašovanými listy. Asi nejoblíbenější je hortenzie řapíkatá ‚Miranda‘ (Hydrangea anomala subsp. petiolaris ‚Miranda‘) se sytě žlutým lemem jinak zelených listů. Dále jsou v nabídce hortenzie řapíkatá ‚Silver Linining‘ (Hydrangea anomala subsp. petiolaris ‚Silver Linining‘) s šedozelenými listy s nepravidelným krémovým lemem a hortenzie řapíkatá ‚Take a Chance‘ (Hydrangea anomala subsp. petiolaris ‚Take a Chance‘) se zelenými listy a bílým lemem. Panašované kultivary bývají nižšího vzrůstu nežli původní popínavá hortenzie a nutno říci, že i méně kvetou.

Reklama

Comments are closed.