Přestože jaro a předjaří je dominantou zejména kvetoucích cibulovin, najdou se krásné trvalky, které kvetou brzy na jaře a právě s cibulovinami ozdobí vaši zahradu po dlouhé zimě. Zahrada by měla zahrnovat rostliny tak, aby v každém období bylo na co koukat, proto bychom při plánování zahrady na tyto časně kvetoucí trvalky neměli zapomínat.

Talovín zimní (Eranthis hyemalis)

Tato kvetoucí hlíznatá trvalka je skutečným pokladem předjarní zahrady. Rozkvétá totiž již v únoru a její nádherné sytě žluté květy, které si mnohdy razí cestu zbytky sněhové nadílky, doslova rozzáří každý kout zahrady. Talovíny rostou v trsech, jsou asi 10 cm vysoké a 15 cm široké. Nejkrásnějšího efektu dosáhnete skupinovou výsadbou. Je to nenáročná trvalka tolerující mnoho druhů půd, nejlépe se mu však daří na polostinných až slunných stanovištích s humózní půdou.

Violka vonná (Viola odorata)

Violka vonná je typickou trvalkou předjaří. Za příznivých podmínek mohou vykvétat již v únoru krásnými vonnými květy fialové nebo bílé barvy. Jedná se o zcela nenáročné půdopokryvné rostliny, kterým se nejlépe daří v podrostu stromů a keřů. 

Reklama

Čemeřice (Helleborus)

Čemeřice jsou opravdu otužilé rostliny, které se skvěle hodí pro pěstování na zahradě i v nádobách. Většina z nich je však jedovatá, proto se nehodí do zahrad s malými dětmi. Existuje mnoho druhů čemeřic, které se liší jak svými květy, tak dobou kvetení. Čemeřice černá (Helleborus niger) kvete od prosince do dubna, čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) od února do dubna a např. čemeřice korsická (Helleborus argutifolius) vykvétá až v březnu. Nejlépe se jim daří na stinných a polostinných stanovištích.

Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)

Tato suchomilná trsnatá skalnička kvete od března fialovými, bílými nebo růžovými květy, které mají nejprve zvonkovitý tvar, později se květy zcela otevřou. Čím je rostlina starší, tím více květů má. Koniklece jsou oblíbené skalničky, které preferují slunečná stanoviště se sušší, dobře propustnou, písčitou nebo kamenitou půdou.

Prvosenka jarní (Primula veris)

Primule, primulky, prvosenky, nebo také petrklíč – to jsou všechno názvy trvalky, která nám svými krásnými květy mezi prvními dává vědět, že jaro je již konečně v dohledu. I její latinské jméno Primula, odvozené od slova primus, tedy první, odkazuje na to, že tyto pestrobarevné rostliny patří mezi nejraněji kvetoucí rostliny našich zahrad. Prvosenky jarní kvetou nejčastěji od března a preferují slunná až polostinná stanoviště s dobře propustnou spíše sušší půdou.

Lomikámen arendsův (Saxifraga x arendsii)

Vybrané kultivary lomikámene mohou kvést již velmi brzy, a to v únoru až v březnu. Jedná se zejména u kultivary označené jako ‚Alpino Early‘ s krásnými bílými nebo růžovými květy. Lomikámen je dekorativní, půdopokryvná skalnička, která vytváří nízké polštáře s drobnými zelenými listy. Vyhovují mu polostinná stanoviště s dobře propustnou, vlhčí půdou.

Kopytník evropský (Asarum europaeum)

Kopytník se pěstuje zejména jako půdopokryvná rostlina na stinných místech zahrady. Má krásné, dekorativní, plně zelené lesklé listy a brzy zjara, většinou během března kvete červenohnědými květy. Velmi dobře se rozrůstá a je stálezelená, takže je vhodnou alternativou trávníku. Kopytník nejlépe prospívá na stinných stanovištích s humózní, vlhkou půdou.

Reklama

Comments are closed.