Talovín zimní je malá, ale díky svým zářivě žlutým květům výrazná trvalka, která koncem zimy oznamuje příchod jara. Pochází ze střední Evropy a patří do čeledi pryskyřníkovitých. Talovín je ceněný zejména pro svou schopnost kvést již koncem zimy s prvním oteplením, díky čemuž se řadí mezi ty úplně první, raně kvetoucí trvalky.

Talovín zimní (Eranthis hyemalis) je hlíznatá trvalky, která vytváří nízké trsy dosahující výšky kolem 5 až 20 cm. Listy talovínu jsou tmavě zelené, dlouze řapíkaté a tvoří se až po odkvětu. Květy jsou výrazně žluté, vykvétají během února až března a vytvářejí atraktivní kontrast k zimní zahradě, kdy se naprostá většina trvalek ještě neprobudila ze zimního spánku. 

Talovín je jednou z nejoblíbenějších a spolehlivých trvalek, což dokazuje i fakt, že je tato krásná rostlinka držitelem prestižního ocenění Award of Garden Merit, neboli Ceny za zásluhy o zahradu, kterou uděluje britská Královská zahradnická společnost.  Původně se talovín vyskytoval v oblasti od střední Evropy po Balkán. Dnes je však oblíbený a hojně pěstovaný i v mnoha jiných regionech s chladnějším podnebím, včetně Severní Ameriky a Velké Británie.

Reklama

Talovín zimní v zahradě

Talovín zimní je skvělou volbou pro všechny, kteří si přejí celoročně atraktivní zahradu. Je to totiž jedna z nejraněji kvetoucích trvalek a v předjaří svými krásnými květy doslova rozzáří jakýkoliv kout zahrady. Skvěle se hodí na skalky, na okraje záhonů a zahradních cest, jako podsadba dřevin a růží, kde vytvoří krásný koberec. 

Talovín je přibližně 10 cm vysoký a 15 cm široký, nejlépe proto vynikne ve skupinové výsadbě po více kusech, uplatní se také jako půdopokryvná rostlina. Na záhonu mu to sluší např. ve společnosti sněženek, krokusů nebo bramboříků. Je vhodný rovněž pro pěstování ve větších květináčích. Talovín je jedovatý, proto není vhodný do zahrad s malými dětmi.

Jak pěstovat talovín 

Talovín zimní je spolehlivá a nenáročná rostlina. Preferuje humózní, mírně úrodnou půdu, která nevysychá, avšak je dobře odvodněná. Nejlépe se mu daří v alkalických půdách, ale bude dobře prosperovat ve většině typů půd. Stanoviště volte slunné nebo polostinné. Talovín není náchylný na choroby ani škůdce, v našich podmínkách je plně mrazuvzdorný. Množí se semeny, hlízy talovínu vysazujte nejlépe na podzim, ideálně koncem září a během října, přibližně 10 až 15 cm od sebe.

Reklama

Comments are closed.