Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar je živoucí sbírkou bylin, je místem k inspiraci, objevování, rozvíjení znalostí o rostlinách, odpočinku i ke hrám dětí a skvělým tipem na výlet pro všechny milovníky zahrad a zahradničení. Jedná se o jedinečnou zahradu s více než 300 druhy bylin v samotném centru Lednicko-valtického areálu zapsaného v UNESCO.

Naleznete zde naučnou část tematických záhonů, které jsou věnovány zejména léčivým rostlinám i okrasné záhony, na kterých jistě oceníte inspiraci pro vlastní zahrádku. Děti potěší pískoviště nebo možnost zalévat bylinky. Naučné záhony Vám představí zejména léčivé rostliny, najdete zde také byliny afrodiziakální, bylinky mýtů a legend, barvířské rostliny i ty, které můžete využít v aromaterapii či v kuchyni.

Historie Bylinkové zahrady

Bylinková zahrada ve Valticích začala vznikat v roce 2004. Hlavními iniciátory projektu, kteří dlouhodobě podporovali a propagovali Lednicko-valtický areál ve světě, a kteří také zajistili podporu zahrady ze strany amerických nadací, byli manželé Tiree a Lubomír Chmelar z USA. Paní Tiree Chmelar se bohužel otevření zahrady nedožila a zahrada je tak věnována její památce. Od roku 2017 nese zahrada jméno obou manželů.

Vybudování bylinkové zahrady navazuje na tradici z počátku 17.století, kdy řád Milosrdných bratří založil ve Valticích nemocnici se zahradou s léčivými bylinami. V tomto konventu působili v polovině 18.stol. také bratři Bauerové, talentovaní rodáci z Valtic, kteří byli v klášteře vyučováni malbě a díky jejich nadání a píli byli později přijati do Vídně. Ferdinand z Vídně následně odjíždí na objevitelskou plavbu do Austrálie, Franz byl pozván do Kew Gardens v Londýně, kde časem získává titul Botanický malíř jeho veličenstva krále Jiřího III., mimo jiné tam také vyučuje princeznu a královnu malbě. Ve své době byli tito muži považováni za nejlepší botanické malíře, pochvalně o nich psal i J.W. Goethe. Celý příběh je fascinují – dva malí kluci z Valtic se díky svému úsilí a rozvoji nadání dostali do dalekých končin světa.

Na počátku 20.století, se na tomto místě nacházela užitková zahrada zámku. Tyto zahrady byly dříve součástí většiny šlechtických sídel a využívány byly zejména pro kuchyňské účely, po druhé světové válce však povětšinou zanikly. Během druhé poloviny 20. století sloužil prostor jako zámecké zahradnictví, tedy zásobní zahrada rostlin pro výsadbu do zámeckého parku a pro řez k výzdobě interiérů zámku. Pro dnešní bylinkovou zahradu byla vybrána plocha části zámeckého zahradnictví v areálu valtického zámku. Založením bylinkové zahrady byla oživena tato tradice.

Virtuální prohlídka Bylinkové zahrady Valtice

Nahlédněte do Bylinkové zahrady pomocí virtuální prohlídky!

Další info na https://bylinkovazahradavaltice.cz 

Comments are closed.