Stejně jako se v průběhu času mění a vyvíjí náš život, mění se i naše nároky a požadavky na využívání zahrady. Paní Leona, majitelka krásné zahrady u rodinného domu u Brna, se tak po 17 letech od založení své zahrady, která již nesplňovala aktuální potřeby svých majitelů, rozhodla, že je čas pro její rekonstrukci.

Původní zahrada vytvořila kostru ze vzrostlých stromů, které byly doplněny převážně okrasnými keři a jehličnatými rostlinami. Právě stálezelené konifery byly v této původní zahradě společně s trávníkem dominantní. Zahrada se nachází ve svahu, proto byl terén upraven zídkami a palisádami tak, aby se ve spodní části vytvořila rovná travnatá plocha pro hry dětí majitelů. Děti již však odrostly, a tak byla potřeba plochy pro dětské hry nahrazena potřebou relaxace a vytvoření posezení s výhledem do kvetoucích záhonů.

Rekonstrukce se chopil zahradní architekt Roman Dvořáček, jehož firma tuto zahradu před lety realizovala. Jedním z hlavních úkolů tak bylo přetvoření rodinné zahrady na zahradu, kde by majitelé mohli především relaxovat a užívat si posezení mezi barevně kvetoucími trvalkami, které na původní zahradě chyběly.

Zahrada před a po rekonstrukci:

Nová zahrada

Nově zrekonstruované zahradě tak vládnou záhony z okrasných trvalek a travin. Trávník byl nahrazen trvalkovou výsadbou z převážně suchomilných rostlin. Důvodů, proč se majitelé takto rozhodli, bylo hned několik. Plocha pro dětské hry již nebyla využívána a dalším důvodem, proč už majitelé nechtěli na své zahradě trávník, byla jeho vysoká náročnost na údržbu. Trávník vyžaduje mnohem intenzivnější péči než dobře navržený a založený trvalkový záhon. A v neposlední řadě, paní majitelka miluje květiny a práce na zahradě jí naplňuje.

Volba rostlin vychází ze světelných podmínek stanoviště. Bylo potřeba pouze zlepšit propustnost půdy přimícháním drobného kameniva a jeho důkladným promícháním pomocí zahradnické techniky. Díky tomu se voda lépe dostává ke kořenům, což usnadňuje péči o trvalkový záhon. Rostliny přirozeně prospívají, navzájem se prorůstají, a spolu s mulčem, který v tomto případě tvoří ostrohranné drobné kamenivo, tvoří vysokou ochranu před rozrůstáním plevele. Mulč má vedle ochrany proti růstu plevelům také schopnost lépe zadržovat vodu, díky tomu se snižuje potřeba zálivky.

Zdravá zahrada

Trvalky, společně s cibulovinami kvetou v průběhu celého roku. Vedle výrazného estetického účinku je to neocenitelné i pro přirozenou přírodní rovnováhu. Široká škála květů během celé vegetační doby přitahuje množství prospěšného hmyzu. Ten je potravou pro naše domácí druhy drobných ptáků jako jsou sýkorky, stehlíci nebo zvonohlíci. Zahrada je tak současní přirozeného koloběhu látek. Stává se z ní stabilní systém, který je více odolný vůči případným chorobám a před masivním napadením škůdců.

Důležité prvky, které by v zahradě neměly chybět

Ve spodní části zahrady je umístěné ohniště v podobě cortenové mísy a přírodních kamenů okolo, určených k posezení. Příjemný zvuk vody, který zvyšuje účinek relaxace, je umožněn prostřednictvím venkovního vodního prvku. Celou zahradou lze projít po důmyslně navržené zahradní cestě s mlatovým povrchem. Oporu svažitému terénu tvoří dřevěné palisády a suché kamenné zídky. Také výběr kvalitního venkovního nábytku majitelé nepodcenili. Díky tomu si mohou i v zahradě užívat pohodlné posezení na sedačce STARLING od české značky Todus.

Vertikální dominantou zahrady jsou vícekmenné muchovníky (Amelanchier lamarckii), které mají kromě zajímavého vzhledu, jedlé a velmi chutné plody. V trvalkových záhonech hrají hlavní roli kultivary ostrožky, náprstníku, fialové květy sporýše klasnatého, také tužebník jilmový a šalvěj hajní. Lemy záhonů tvoří kultivary růžového hvozdíku zahradního, jemné bílé kvítky šáteru plazivého nebo dlouho kvetoucí fialové květy kakostu Rozzane. Z cibulovin jsou dominantní fialová a bílá kulovitá květenství okrasných česneků, která dokvétají ještě během května. V záhonech zaujmou i neobvyklá štíhlá květenství Eremurusu (liliochvostec).

Nic z toho by však nebylo tak krásné, kdyby v zahradě nechyběla láska, se kterou paní majitelka přistupuje k rostlinám. Péče, kterou věnuje celé zahradě je znát. Vždycky bude platit, že to, co do zahrady vložíte se vám tisíckrát vrátí.

Autor projektu zahrady: Roman Dvořáček https://www.zahradadvoracek.cz/
Realizace zahrady: Exterier-Design s.r.o. https://www.exterier-design.cz/

Comments are closed.