Pokud byste v příští sezóně rádi rozšířili své záhony, nebo znovu vypěstovali své oblíbené rostliny, nasbírejte si letos jejich semena a příští rok tak zdarma získáte velké množství nových rostlin. Pravděpodobně získáte více semen, než budete potřebovat, a tak se navíc budete moci rozdělit například s přáteli nebo rodinou. Poradíme Vám, jak na sběr semen, jejich uchování a které druhy květin a zeleniny si můžete v příštím roce sami vypěstovat z vlastních semínek.

Z kterých rostlin sbírat semínka

Mnoho druhů rostlin produkuje semena, která můžete uchovat a příští rok na jaře je vysít. Tímto způsobem můžete snadno a navíc zcela zdarma získat nové rostliny stejné odrůdy. Pro sběr semen jsou ideální zejména letničky, trvalky a zelenina, především pak staré nehybridní odrůdy. Ty sice na záhonu vynikají mnoha skvělými vlastnostmi, ovšem tyto vlastnosti nejsou schopné zcela přenést na další generaci. Jejich potomci tedy nebudou mít stejné vlastnosti jako mateřské rostliny, a tak jejich výsev můžete pojmout spíše jako experiment s nejistým a mnohdy překvapivým výsledkem. V praxi to znamená, že potomci hybridních odrůd mohou například méně kvést, mohou být méně odolné mrazu a chorobám apod.

Z jakých trvalek sbírat semínka

Mezi trvalky, které je možné snadno množit semeny patří třapatka zářivá, třapatkovka nachová (Echinacea), máčka, svíčkovec, kopretina, šanta, šalvěj hajní, hvězdnice, zvonek broskvolistý, krásnoočko, mák, náprstník, orlíček, jarmanka, denivka, hlaváč, stračka, náprstník nebo řebříček. 

Reklama

Z jakých letniček sbírat semínka

Sběr semínek letniček, tedy většinou jednoletých rostlin, které hynou s příchodem prvních mrazů, se oproti trvalkám, které je navíc možné množit jednodušeji jejich dělením, skutečně vyplatí. Místo toho, abyste museli každý rok pořizovat nové rostliny, případně kupovali jejich semínka, která ne vždy bývají kvalitní, jednoduše posbíráte semínka svých osvědčených a oblíbených letniček. K tomu jsou vhodné například aksamitníky, černuchy, měsíčky, povíjnice, šruchy, krásenky, slézovce, slunečnice nebo hledíky.

Sběr semínek zeleniny

Semínka můžete získat také z mnoha druhů zeleniny. Typicky je pro sběr semen vhodná například dýně, okurka, rajčata, cuketa, paprika, fazol, tykev nebo meloun. Důležité je, aby plody zeleniny, ze kterých semínka získáváte, byly skutečně zralé. Ke sběru semínek se hodí také mnoho oblíbených bylinek jako je bazalka, mateřídouška, meduňka, máta a tymián.

Jak a kdy sbírat semínka a jak je skladovat

Prvním krokem k úspěšné sklizni je správné načasování. Se sběrem semínek začněte tehdy, když květiny již začínají usychat a plody zeleniny jsou dokonale zralé. S trvalkami a letničkami je sběr snadný. Po odkvětu necháme semínka na rostlině co nejdéle, abychom měli jistotu, že zcela dozrála a dobře tak příští rok vyklíčí. Pokud je možné semínka ze semeníku snadno vysypat, nastala ta pravá chvíle pro jejich sběr. U zeleniny je sběr o něco složitější, jelikož semínka musíme často nejprve oddělit a očistit od dužiny a nechat je oschnout. 

Před uskladněním se ujistíme, že jsou semínka dokonale vyschlá (necháme sušit např. na papírové utěrce cca 1 týden, případně déle) a očištěná. Nasbíraná semínka poté uskladníme např. do papírové sáčku nebo do obálky, na kterou si poznačíme, o jaká semínka se jedná a kdy jsme provedli jejich sběr. Semínka uchováváme na chladném, suchém a nejlépe temném místě. Ideální je např. skříň v chladnější části domu nebo suchý a chladný sklep. Mějte na paměti, že semena některých rostlin jako jsou rajčata a fazole, mají přirozeně delší životnost a mohou být uskladněny i několik let. Oproti tomu semínka cibule nebo mrkve vydrží pouze jeden rok.

Reklama

Comments are closed.