Vertikální zahrady jsou velkým trendem posledních let a není se co divit. Pro vertikální zahradu totiž nepotřebujete mnoho místa a výsledek může být opravdu efektní. Můžete tak povznést svou malou městskou zahradu, balkon, terasu nebo střešní zahradu, ale skvěle se hodí také do větších zahrad. Díky vertikálnímu záhonu proměníte jakoukoliv holou zeď v místo plné zeleně, květů a života.

Vertikální zahrada svépomocí

Máte dvě možnosti. Můžete se buďto obrátit na specializovanou firmu, která Vám vyrobí vertikální záhon na míru, většinou se jedná o velmi sofistikované samozavlažovací systémy, nebo si vertikální zahradu vytvoříte sami. V dnešní době je již nabídka vertikálních květináčových systémů poměrně široká, vybírat můžete z plastových nebo dřevěných truhlíků umístěných nad sebou nebo třeba z nabídky závěsných textilních kapes. Záleží jen na vašem vkusu a stylu vaší zahrady. 

Pokud jste zruční, určitě si zvládnete vertikální zahradu vyrobit sami např. za pomoci dřevěných palet, které vystelete netkanou textilií, naplníte substrátem a osadíte rostlinami. Palety můžete využít také jako konstrukci pro zavěšení jednotlivých rostlin v květináčích. K zavěšení květináčů a truhlíků můžete využít také mřížku, ať už kovovou nebo dřevěnou, kterou upevníte na zeď.

Reklama

Rostliny do vertikální zahrady

Možností je mnoho! Na vertikální zahradě můžete pěstovat bylinky, zeleninu, trvalky nebo třeba letničky. Rostliny do vertikální zahrady vybírejte zejména vzhledem ke světelným podmínkám, které budou na vertikálním záhoně mít a při výsadbě trvalek myslete na to, že pouze rostlinám s mělkým kořenovým systémem se na takovémto záhonu bude dařit. Velmi efektně vypadají převislé rostliny doplněné nižšími kompaktními trvalkami nebo letničkami.  

Z letniček a balkonovek jsou nejoblíbenější petúnie a minipetúnie, lobelky, převislé muškáty, verbeny, povíjnice a fuchsie. Z trvalek můžete pro slunná místa zvolit hvozdík, trávničku přímořskou, kakost, zběhovec plazivý, zvonky, vrbinu penízkovou, nízké druhy denivek a pěchavy. Do polostínu jsou vhodné heuchery, pokojové a africké kopřivy a bohyšky. Tlustonitník a barvínek jsou vhodná na stinná místa.

Oblíbenými bylinkami pro vertikální záhony jsou bazalka, tymián, šalvěj, rozmarýn, ale i nízké druhy levandulí. Ty můžete doplnit zeleninovým záhonem na který se perfektně hodí listové saláty jako je třeba dubeček nebo rukola, dále pak špenát, hrášek, balkonová rajčátka a chilli papričky. Z ovoce můžeme vřele doporučit jahody, zejména jahodník měsíční.

Reklama

Comments are closed.