Na zahradě pozdního léta jiřinky prostě nesmí chybět! Pěstovaly je už naše babičky a i v dnešní době jsou tyto nádherné hlíznaté květiny stále ceněné pro své nádherné květy, které mohou zdobit zahradu od července až do listopadu. Díky své oblibě se na trhu objevují stále nové a nové odrůdy, v současnosti je jich přes 45 000 a jejich nabídka je tak opravdu velká. Jiřinky jsou jedinečné nejen díky dlouhé době kvetení, ale také neuvěřitelné rozmanitosti květů, které existují snad ve všech myslitelných barevných paletách. Liší se také tvarem a velikostí svých květů, které dle rozdělení do tříd mohou být kulovité, pivoňkovité, leknínovité, hvězdicovité nebo třeba i kaktusovité.

Jiřinky v zahradě

Díky své rozmanitosti je uplatnění jiřinek opravdu široké. Nižší odrůdy jsou vhodné na obruby záhonů, cestiček, dokonce i do skalek. Vyšší druhy je pak vhodné začlenit do trvalkového záhonu s jemně tvarovanými rostlinami jako jsou např. krásenky, ozdobné trávy, verbeny, montbrécie, řebříčky nebo svíčkovce. Ideální jsou také pro zakrytí tvrdých linií zdí a plotů. Velmi dekorativně působí osázení plochy v oblém tvaru s větším počtem jiřinek stejné bohatě kvetoucí odrůdy a barvy. Můžete tak vytvořit opravdu působivé pásy nebo ostrůvky. Jiřinky jsou rovněž vhodné pro pěstování v nádobách, kde se uplatní zejména nižší kompaktní kultivary.

Pěstování jiřinek

Jiřinkám se bude nejlépe dařit na slunném až polostinném stanovišti s humózní, propustnou půdou, která by neměla být příliš vlhká. Jiřinky jsou citlivé na mráz, vysazujeme je proto raději až v polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Hlízy jiřinek sázíme přibližně 10 cm hluboko. Do výsadbové jámy je vhodné přidat kompost nebo pomalu rozpustné hnojivo a zhruba měsíc po vysazení je 1 x za 2 týdny přihnojujeme hnojivy pro zahradní květiny, a to až do poloviny srpna. Se zálivku to příliš nepřehánějte a přizpůsobujte ji aktuálnímu počasí, půda by měla být pouze mírně vlhká. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte, podpoříte tak tvorbu nových květů a zamezíte tvorbě houbových chorob. Vyšší odrůdy podepřete opěrnou tyčkou, ke které výhony připevněte např. vázacím drátem nebo měkkým provázkem. Po prvních mrazech je nutné jiřinky zazimovat.

Reklama

Zazimování jiřinek

Na konci sezóny s příchodem prvních mrazíků je nutné hlízy jiřinek vybrat z půdy. Nejprve seřízneme výhony na 5 – 10 cm a poté, za suchého dne, hlízy opatrně vyjmeme z půdy. Očistíme je od zbytků zeminy a suché je uložíme na chladném místě, kde se teplota pohybuje kolem 5 °C. Hlízy ukládáme vedle sebe stonky dolů do vzdušných dřevěných bedínek nebo přepravek, které vyložíme novinami. Takto vyskládané hlízy zasypeme rašelinou nebo pískem, zajistíte tak potřebnou vlhkost a zároveň zabráníte zahnívání. U jiřinek pěstovaných v nádobách pouze zastřihněte stonky a jiřinky přezimujte přímo v nádobách. Během zazimování rostliny nezalévejte.

Reklama

Comments are closed.