Vítězem kategorie Biobazén pátého ročníku soutěže Zahradní jezírko roku 2023 se stal přírodní bazén s nádechem egyptské harmonie, jehož autorkou je Ing. Markéta Svobodová z Atelieru Ammi a Anima Horti s.r.o., které navrhlo detailní řešení biobazénu. Soutěž pořádá Asociace biobazénů a jezírek, odborná sekce při Svazu zakládání a údržby zeleně.

Když vstoupíte do zahrady u rodinného domu v Sazovicích, okamžitě zaznamenáte přítomnost mnoha geometrických tvarů, které jsou v této nevelké zahradě přítomny téměř všude. I přes omezený prostor zde najdete mnoho funkčních prvků a útulných koutů, které jsou umístěny kolem centrálního bodu této zahrady – přírodního bazénu, který se stal vítězem kategorie Biobazén roku 2023.

Bazén umístěn uprostřed zahrady a má tvar obdélníku. Jeho hladina je však oživena jemnými vodopády, které dodávají tomuto prostoru dynamiku. Bazén nabízí vhodný vstup do vody jak pro děti, které se mohou pohybovat v mělčině, tak pro dospělé, kteří mohou plavat ve střední, hlubší části bazénu. Celková atmosféra zahrady je spojením harmonie a klidu a připomíná egyptské starověké zahrady, které vidíme na starých freskách, s jejich vodními nádržemi obklopenými políčky a palmami. 

Reklama

Za bazénem se nachází úzký trvalkový záhon s řadou vysazených bříz. Vpravo od něj je umístěna obdélníková část vyhrazená pro čistící zónu. Nad nimi jsou vyvýšené záhony ve tvaru obdélníků, následované sníženým obdélníkem, kde roste malý sad s rybízy a malinami. V tomto komplexním uspořádání zahrady se nachází i dům, který je také obdélníkového tvaru. Pravidelnost tohoto uspořádání však kontrastuje s nepravidelnými prvky, jako jsou květiny různých druhů, lehce se pohybující větve bříz, kulaté ohniště, třepetání malých praporků i volný a bujný růst keřů černého bezu. 

Zahrada v Sazovicích

Zahrada byla navržena pro mladé manžele, kteří si přáli vytvořit venkovní prostor pro svou rodinu, oblíbené aktivity a zároveň zajišťoval potřebné soukromí vzhledem k developerské výstavbě v okolí pozemku.

Centrální část zahrady se rozkládá před okny kuchyně a obývacího pokoje. Odtud lze přejít po modřínové terase s jídelním stolem do zahrady samotné . Tato terasa byla kromě klasického jídelního stolu zařízena také pohodlnými sedacími vaky a velkými nádobami, kde jsou vysazené vícekmenné keře. Mezi biobazénem a terasou se nachází liniový záhon s aromatickými rostlinami, jako jsou levandule a yzopy. Hlavní výhledy směřují k přírodnímu bazénu s vodním prvkem, který se tak stává vizuální součástí interiéru. Za nízkou kamennou sedací zídkou se rozprostírají kvetoucí záhony v modro-bílých tónech, které se mění podle ročního období. Byla zde vysazena šalvěj, mavuň, kosatce, plamenky, pivoňky a bílé hortenzie, před nimiž je záhon uzavřen habrovým plotem.

Vzhledem k developerské výstavbě v okolí byla kolem zahrady navržena vegetace, která majitelům v budoucnu zajistí soukromí. Bílé kmeny bříz dodávají zahradě lehký stín, jemnost a dynamiku. Soukromí na zahradě i u bazénu posiluje také samotné umístění sauny, za níž se nachází malý sad s ovocnými stromy a lučním porostem, stejně jako popínavé dřeviny u plotu a živý plot na okraji zahrady.

Z terasy se schází po dubových nášlapech k ohništi se sedacími hranoly a zvýšeným záhonům, které slouží pro pěstování bylinek a zeleniny. Pod ním je umístěn zásobník na dřevo a zahradní náčiní. Okolo zahrady jsou vysázeny keře malin, rybízů a ostružin, včetně borůvkového keříku. Tyto keře doplňují tradiční léčivé keře a stromy, jako jsou bezinky, muchovníky a jeřáby, které poskytují různorodou potravu pro ptactvo. 

Přírodní bazén

Bazén navržený Ing. Markétou Svobodovou z Atelieru Ammi detailně řešila projekční a realizační firma Anima Horti, která musela vyřešit řadu detailů jako je schodiště, mělčina, konstrukce lávky, podvodní svítidla, umístění filtrace a další technické problémy.


Biobazén typu IV. je rozdělen na dvě části: koupací a filtrační, mezi nimiž se nachází lávka. Pro filtraci vody je využit biofilmový filtr Hydrobalance, který je uložený ve vrstvě vápencového štěrku. Filtrační systém funguje na základě mechanicko-biologického principu pro čištění vody. Mechanické filtry slouží k odstranění tuhých minerálních a organických látek z vody, což podporuje přirozený biologický proces čištění. Tato předfiltrace probíhá ve vrstvách štěrku o velikosti frakce 8/16 mm. Biologické procesy umožňují transformaci mikroskopických nebo rozpuštěných organických látek, jako jsou listy, okvětní lístky rostlin, částice kůže nebo bakterie. Klíčovým prvkem tohoto procesu jsou mikroorganismy, které se usazují na povrchu filtračního substrátu, skrze který voda neustále protéká. Čím větší je povrch tohoto substrátu, tím větší je biosféra pro tyto mikroorganismy, kteří vytvářejí tzv. biofilm, který postupně roste na povrchu biofiltru a musí být pravidelně odstraňován. Vstup do vody je umožněn schody s mělkou částí. Konstrukce přírodního bazénu je postavena z betonových tvárnic o šířce 300 mm, které slouží jako ztracené bednění a jsou uloženy na železobetonové desce. Hloubka koupací části je 2 metry, zatímco filtrační část má hloubku 0,75 metru.

Zdroj: Svaz zakládání a údržby zeleně

Reklama

Comments are closed.