Bramboříky jsou jedny z nejkrásnějších podzimních a zimních květin, a to nejen díky svým kouzelným květům, ale také dekorativním mramorovaným listům. Jejich pěstování však díky nárokům na stanoviště bývá mnohdy problematické. Jak tedy úspěšně pěstovat brambořík, abychom se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle?

Pěstování bramboříku

Květy bramboříku působí velmi křehce, ale nenechte se mýlit. Brambořík je poměrně otužilá rostlina, která pochází z horských oblastí, proto preferuje zejména chladnější stanoviště. Přestože se bramboříky prodávají jako pokojové rostliny, faktem je, že teplé interiéry jim příliš neprospívají a daří se jim zejména v chladnějších a venkovních prostorách.

Výběr pokojových bramboříků (Cyclamen persicum) je opravdu velký, zahrnuje miniaturní rostlinky s drobnými květy i velkokvěté odrůdy, které mohou být až 30 cm vysoké. Barva květů je také rozmanitá, vybírat můžete z růžových, nachových, červených i bílých bramboříků. Pokojové bramboříky sice začínají vykvétat již během podzimu, ovšem hlavním obdobím kvetení je zima.

Reklama

Ideální stanoviště

Jak již bylo řečeno, brambořík je chladnomilná rostlina a ve vytápěném interiéru, kde je teplota vyšší než 20 °C se mu příliš nedaří. I proto je brambořík považován za krátkověkou rostlinu, pokud mu však dopřejete vhodné, chladné stanoviště, můžete ho úspěšně pěstovat mnoho let. Obecně se bramboříkům nejlépe daří na světlém stanovišti bez přímého dopadu slunečních paprsků, s teplotou mezi 5 – 15 °C. Ideálním stanovištěm je tedy např. prostor mezi okny, zimní zahrada nebo zasklený balkon orientovaný na sever nebo východ.
Brambořík je sice otužilá rostlina, kterou během podzimu můžeme mít venku, např. na okenním parapetu, ovšem před příchodem prvních mrazů ho musíme přenést na chladnější místo do interiéru.

Při výběru bramboříku zvažte možnosti jeho umístění. Pokud brambořík umístíte do vytápěného interiéru s vyšší teplotou (kolem 21 – 23°C), zakupte již rozkvetlý brambořík, jelikož poupata by vám v takto teplé místnosti s největší pravděpodobností již nevykvetla. Máte-li možnost brambořík umístit do chladnější místnosti, můžete koupit rostlinu s poupaty, které teprve začnou vykvétat.
Po zakoupení bramboříku je vhodné jej nejprve postupně aklimatizovat a připravit ho na teplejší prostředí. Proto ho alespoň na den umístěte do chladnější místnosti jako je chodba nebo světlý sklep. Až poté ho přesuňte do teplejší místnosti.

Péče o brambořík

Brambořík vyžaduje pravidelnou zálivku, ovšem nesnese přemokření, což bývá nejčastějším důvodem uhynutí rostliny. Zaléváme vždy měkkou a odstátou vodou, nejlépe dešťovou, a to vždy zespodu – nikdy nezaléváme ze shora přímo do půdy, ale zespoda do podmisky a přebytečnou vodu přibližně za hodinu z misky vylijeme.
Brambořík v době květu také uvítá přihnojení, a to jednou týdně speciálním hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.


Po odkvětu (zpravidla koncem ledna) omezíme zálivku a odkvetlé květy a odumřelé listy zcela odstraníme tak, aby ve středu hlízy nezůstal jejich zbytek. Ve chvíli, kdy listy začnou žloutnout, zcela omezíme zálivku a brambořík necháme zatáhmout. Poté zakopeme jeho hlízu i s nádobou do země na zahradě a za bezmrazých dnů zaléváme. Zpět do interiéru ho můžeme přemístit koncem léta, po nasazení nových listů. Brambořík přesadíme do větší nádoby s lehkou půdou, ideální je mix substrátu pro pokojové rostliny s trochou rašeliny, písku a humusu. Při přesazení by část hlízy měla vyčnívat nad půdou.

Reklama