Ani v zimě se nemusíte vzdávat krásně osázených truhlíků, které rozzáří váš okenní parapet, balkon, nebo terasu. Zimu často vnímáme jako sezónu, kdy se toho na našich zahradách moc neděje, ale díky mrazuvzdorným rostlinám, které jsou ideální zejména pro pěstování v truhlících a květináčích tomu tak nemusí být. Přinášíme vám výběr rostlin s krásnými květy, listy, plody a tipy na stálezelené rostliny, které projasní vaši náladu i za těch nejpošmurnějších dnů.

Vhodné nádoby pro zimní pěstování

Než se pustíte do sázení, nejprve se ujistěte, že máte truhlíky, které jsou vhodné pro použití v zimním období. Hliněné nebo terakotové truhlíky mohou za silných mrazů popraskat, proto sáhněte po plastových, dřevěných nebo sklolaminátových truhlících. Některé speciálně ošetřené hliněné a terakotové truhlíky jsou rovněž vhodné, měly by být však označené jako mrazuvzdorné. Samozavlažovací truhlíky je před příchodem prvních mrazů nutné vylít a zalévat již jen ze shora.

Čemeřice černá (Helleborus niger)

Čemeřice jsou nádherně kvetoucí trvalky, které jsou ovšem prudce jedovaté, proto se přiliš nehodí do zahrad s malými dětmi. Existuje mnoho druhů čemeřic, které se liší nejen barvou svých krásných květů, ale i dobou kvetení. Mezi raně kvetoucí patří čemeřice černá (Helleborus niger) vykvétající v prosinci a v Anglii je díky tomu označována jako vánoční růže. Dávejte pozor na pravidelnou zálivku, kterou tento druh vyžaduje zejména v zimním období a během kvetení. Má bílé, asi 5 cm velké květy. Mezi raně kvetoucí čemeřice patří také Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) s fialovými květy, které se na rostlině objevují od února.

Reklama

Libavka polehlá (Gaultheria procumbens)

Libavka patří mezi nejkrásnější zimní rostliny, která díky svým červeným plodům ve tvaru bobulí a zeleným listů, které se během zimy zabarvují do červena, navozuje slavnostní vánoční atmosféru. Tento stálezelený menší keřík dosahuje výšky 10 – 15 cm a patří do čeledi vřesovcovité. Vyžaduje tedy stejně jako vřesy a vřesovce kyselejší, živnou a dobře propustnou půdu. Mrazuvzdorná je do -34°C.

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium)

Bramboříky jsou vytrvalé hlíznaté rostliny, které jsou dekorativní jak svým květem, tak svým listem. Existuje kolem 20 druhů bramboříků, pro naše klimatické podmínky s předpokladem pěstování venku se však nejlépe hodí brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium). Brambořík břečťanolistý vykvétá na podzim krásnými růžovými, fialovými nebo bílými květy, jeho listy jsou tmavě zelené, mramorované. Vyrůstají společně s květy a koncem jara zatahují.

Skimie japonská (Skimmia japonica) 

Skimie japonská (Skimmia japonica) je krásný stálezelený keřík, který na jaře kvete drobnými bílými až růžovobílými květy a na podzim ji zkrášlují červené nebo bílé plody, které na rostlině vydrží i přes zimu. Listy mají podlouhlý vejčitý tvar, po celý rok jsou lesklé a tmavě zelené. Jakožto vřesovištní rostliny skimie vyžadují kyselou, dobře propustnou půdu, která by měla být středně vlhká. Krásně se kombinují s vřesy a vřesovci.

Macešky – Violky zahradní (Viola × wittrockiana)

I tolik oblíbené macešky, neboli violky můžete s úspěchem pěstovat během mírné zimy. Ideální jsou violky zahradní, jejichž nádherné květy se objevují od podzimu a přes mírnou zimu vám v truhlíku vydrží až do jara. Většinou se jako mezní teplota pro kvetení violek uvádí -5°C, poté vadnou a další poupata se již netvoří. Během chladnějších dnů je však můžeme ochránit bílou netkanou textilií, nebo si počkat na další vlnu kvetení na jaro. Mrazuvzdorné jsou do -25°C.

Okrasné trávy

Okrasné trávy dodají zimním truhlíkům lehkost a dynamiku. Zvolíme zejména nižší druhy okrasných trav, jako je např. Ostřice chocholatá (Carex comans) – stálezelená, přibližně 30 cm vysoká travina s tenkými, dlouhými, převislými listy. Další dekorativní stálezelené okrasné trávy jsou např. Kostřava ametystová (Festuca amethystina), Kostřava Walliská ‚Silbersee‘ (Festuca valesiaca ‚Silbersee‘), nebo Bika sněžná (Luzula nivea). Velmi zajímavý je Sedoulek plochostvolý ‚Nigrescens‘ (Ophiopogon planiscapus ‚Nigrescens‘), který má neobvykle tmavě fialové až černé listy a květy, které tvarem připomínají konvalinky. Tyto okrasné trávy vás budou těšit celou zimu, na jaře je však sestřihněte. Brzy opět obrazí a vitálně porostou celou následující sezónu.

Další rostliny

Mezi další rostliny, které jsou vhodné pro pěstování v zimních truhlících patří vřesy a vřesovce, heuchery, konifery, hebe, břečťan, okrasné zelí a kapusty, buxusy, starček přímořský, brslen fortuneův, rozchodník nachový a kamčatský, muehlenbeckia, zběhovec.

Reklama

Comments are closed.