Vítězem letošní soutěže Zahrada roku, kterou pořádá profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně, se stala Zahrada pod muchovníky v Českých Budějovicích. Soutěže se letos zúčastnilo rekordních 17 zahrad, ovšem na vítězi se pětičlenná porota shodla zcela jednomyslně. Navštivte s námi tuto malou, ale naprosto kouzelnou zahradu s dřevěným biobazénem, možná najdete inspiraci i pro Vaši zahradu!

Zahrada pod muchovníky v Českých Budějovicích

Zahrada v v okrajové klidné části Českých Budějovic byla navržena a realizována v roce 2010. Vnější obvod pozemku lemovaly organické vlny záhonů s dřevinami, zbytek plochy byl zatravněn. Návrh byl založen především na bohatém, avšak nesourodém sortimentu jednotlivých jehličnanů a stálezelených dřevin, doplněný listnatými dřevinami a později skupinami trvalek. Zahrada byla pečlivě udržována, dřeviny  prosperovaly, pro majitele se však nikdy nestala útulným, příjemným místem pro pobyt v zahradě, čas zde trávený  byl tak omezen pouze na nezbytné zahradnické práce. 

Majitelé postupně dozráli k odvážnému rozhodnutí zahradu přetvořit a vytvořit osobitý prostor, který bude přirozeně lákat pro celoroční pobyt venku. K tomuto celoročnímu pobytu nahrávala i myšlenka pořízení sauny a koupacího biobazénu. 

Reklama

Na omezeném pozemku městské zahrady se tak sešlo několik požadavků a bylo nutné prostor zjednodušit, sjednotit, zpřehlednit. Majitelé si přáli v zahradě celoročně trávit více času nejen prací, ale i odpočinkem či aktivním pobytem. Chtěli užívat zahradu všemi smysly, a byť jsou ve městě, tak pocítit dotek přírody. Těmto přáním původní koncept nevyhovoval, proto se majitelé rozhodli zahradu zrekonstruovat.  

Autoři projektu rozdělili plochu  na několik pomyslných pokojíčků s různými funkcemi, které však nejsou odděleny nepropustnou bariérou, nýbrž vzájemně propojeny průhledy a prostupy. Nosným prvkem nového řešení se stal dřevěný biobazén ukrytý v zadní části zahrady, která je sice malá, přesto však velká svým obsahem. Udiví, ale také zaujme, a hlavně na vás zapůsobí zvláštně poklidnou atmosférou. Záhony navazují v jednoduchých tvarech, ale s bohatým sortimentem rostlin, které vytvářejí dojem divoké rozevlátosti, romantiky i intimity v malém. Rozevlátost je lehce uzemněna geometrickou přísností stálezelených tvarovaných keřů, v horizontálním směru pak pravoúhlým dělením jednotlivých ploch zahrady. Nad nízkým záhonem, hned vedle terasy, se klenou vícekmenné muchovníky, které se v průběhu roku proměňují od květů po barevné listy a dotvářejí přívětivý obraz zahrady.

Rozměry nevelká zahrada nabízí ozdravný pobyt v rozpálené sauně, celoroční koupání v biobazénu společně s potápníky a přelety vážek nad hlavou, praskání ohně v kortenovém ohništi, objevování i obdivování schovaných drobných uměleckých děl, i radost a zadostiučinění z vlastnoručně vypěstované úrody. 

Autoři projektu: Ing. Jana Mudrová a Václav Mudra
Zhotovitel: Atelier A57
Další zhotovitelé: Herba Grata spol. s.r.o. – Jan Nussbauer (spolupráce na bylinném patře)
Termín realizace: březen/duben 2021
Rozsah díla: 790 m2

Reklama

Comments are closed.