Jakým směrem se bude ubírat zahradní architektura a zahradní trendy, jaké barvy a které rostliny budou roku 2022 kralovat, si představíme v dnešním článku.

Minulý rok, stejně jako rok předcházející, byl po celém světě ovlivněn covidovou pandemií. Díky karanténním opatřením, která nás držela doma a omezené možnosti cestovat do zahraničí, jsme našli útočiště zejména na našich zahradách, které se staly nebývale významným prostorem pro trávení našeho volného času. Krize se dotkla také RHS Chelsea Flower Show, nejprestižnější zahradnické výstavy, která každoročně udává trendy v zahradní architektuře. Ta se minulý rok poprvé ve své 108leté historii díky koronavirové krizi pořádala v září místo tradičního květnového termínu.

Hlavními tématy Chelsea Flower Show byl pozitivní dopad rostlin na naše zdraví a duševní pohodu, udržitelné zahradničení a inspirace exotickou krajinou v době omezeného cestování. Jaké jsou tedy zahradní trendy pro rok 2022?

Reklama

Udržitelný přístup

Zastřešujícím tématem zahradních trendů pro rok 2022 je udržitelnost a zahradničení, které je šetrné k planetě. Mezi principy udržitelného zahradničení patří správná péče o půdu pomocí organických hnojiv a mulče, výsadba původních rostlin které dokážou odolat místním klimatickým podmínkám, udržitelné hospodaření s vodou a zadržování a využívání vody dešťové, zahrada přátelská k živočichům z volné přírody, recyklace a upcyklace předmětů, tedy jejich znovupoužití a nalezení jejich nového smyslu v zahradě, zahradní doplňky z přírodních materiálů jako je dřevo nebo kámen. Zahrada v roce 2022 by tedy měla být zejména přátelská k naší planetě a stát se inspirativním místem pro práci i zábavu.

Přírodní divoká zahrada

Jedním z trendů letošního roku je divoká zahrada, tedy prostor, kde přírodě dovolíme převzít kontrolu. Je tvořena zejména původními rostlinami, které necháme volně a přirozeně růst. Pro tento koncept je typická různorodost, široká škála barev i květů, lučních květin, travin, bylinek a dřevin a zahradních doplňků z přírodních materiálů. I klasický trávník je zde nahrazen pestrou květinovou loukou, případně vhodnými půdopokryvnými rostlinami. Divoké zahrady jsou nenáročné na údržbu, přátelské volně žijícím živočichům, překypují životem a umožňují nám zažít skutečné spojení s přírodou.

Odvážné a výrazné barvy a jejich kombinace

Žlutá, oranžová, červená a fialová – to jsou barvy roku 2022 nejen podle trendů, které jsme mohli vidět na Chelsea Flower Show, ale také podle novinek představenými předními pěstitely jako je např. karmínově červená třapatkovka ze série ‚SunMagic‘ (echinacea ‚SunMagic‘) nebo intenzivně jasně žlutá slaměnka listenatá ‚Granvia Gold‘. Designéři se nebojí ani odvážných barevných kombinací jako je sytě žlutá – teple oranžová – tmavě modrofialová nebo fialová – žlutá. Spíše než výsadba v monotóních, jednodruhových a přesně naplánovaných blocích bude upřednostňována náhodně působící, přirozeně se prolínající výsadba, která navodí pocit divoké louky.

Rostliny roku 2022

Dalším globálním problémem, který letos ovlivní zahradní trendy jsou klimatické změny, se kterými se budeme muset vypořádat i na našich zahradách. Minulé léto sice nebylo tak suché a horké jako léta předešlá, faktem však je, že trend rychlého oteplování pokračuje a můžeme očekávat, že období sucha opět budou střídat krátké přívalové deště. Díky tomu se budou upřednostňovat suchomilné rostliny, které jsou odolné vůči suchému a teplému počasí a zároveň jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné. Mezi tyto rostliny patří např. šanta, třapatka, rudbekie, rozchodník, řebříček, plamenky, pryšec, perovskie, levandule, sporýš argentinský a mnoho dalších.

Dalším trendem budou exotické rostliny, které nám v době omezených možností cestovat pomohou navodit prázdninovou atmosféru na naší vlastní zahradě. Většina oblíbených exotických rostlin bohužel není v našich podmínkách mrazuvzdorná, proto je nutné počítat s jejich přezimováním v interiéru. Vyzkoušejte například nádherné kany.

Velkým trendem z hlediska udržitelnosti bude pěstování vlastních květin k řezu, zejména “retro” květin jako jsou např. jiřiny, frézie a gladioly. Jen málo lidí si uvědomuje, jaký dopad má mezinárodní byznys s řezanými květinami na životní prostředí, ať už se jedná o ekologickou zátěž v podobě uhlíkové stopy, znečišťování prostředí pesticidy, odčerpávání lokálních zdrojů až po neférové podmínky pro pěstitele.

Balkonové zahrady

Zahradní trendy pro rok 2022 nezapomínají ani na obyvatele měst, kteří by si alespoň na tomto kousku venkovního prostoru rádi vytvořili oázu zeleně a místo pro relaxaci. Balkonové zahrady budou klást důraz zejména na sezónnost a praktické pěstování rostlin v městském prostředí s omezeným prostorem. Designéři na Chelsea Flower Show ukázali, že i na takto malém prostoru je kromě rostlin v klasických závěsných truhlících a květináčích možné úspěšně pěstovat dřeviny i trvalky a dodat tak tomuto prostoru zcela nový rozměr. 

Vodní prvky v zahradě

Voda je element, který do zahrady neodmyslitelně patří, své místo si najde v malé i velké zahradě, dokonce i na terase. V horkých dnech vytváří příjemné mikroklima, poskytuje útočiště mnohým živočichům a rostlinám a na lidské smysly působí uklidňujícím dojmem. Trendy budou zejména moderní vodní prvky, přírodní jezírka a potůčky a dále fontány z běleného kamene ve středomořském stylu, ale také například velká ptačí pítka.

Stírání hranic mezi interiérem a exteriérem

I letos se bude pokračovat v trendu maximálního propojení interiéru se zahradou tak, aby jeden prostor plynule přecházel do druhého a ve tvorbě dalších zahradních pokojů, tedy dalších obytných prostor na zahradě. Venkovní kuchyně, jídelna, zahradní ležení, fitness koutek, venkovní sprcha, ohniště, welness, místo pro meditaci, čtenářský koutek ale třeba i zahradní kancelář. To vše a mnoho dalšího jsou možnosti, jak využít venkovní prostory tak, abychom na našich zahradách trávili co nejvíce času obklopeni přírodou.

Reklama

Comments are closed.