Záplevák patří mezi největší hvězdy pozdního léta i podzimu. Zatímco většina trvalek již odkvetla, právě záplevák, společně s dalšími podzimními trvalkami přebírá v zahradě prim a vnáší do zahrady zářivé barvy, které rozveselí i ten nejpošmournější podzimní den. 

Zápleváky pochází ze Severní Ameriky, tvoří bohaté, vzpřímené, středně vysoké až vysoké trsy kompaktního tvaru, nesoucí množství květů. Ty díky svému tvaru a barvě, která může být od žluté, přes oranžovou, červenou, hnědou i jejich mix, skutečně připomínají malá slunce, na které ostatně odkazuje i latinský název zápleváku, tedy Helenium. Zápleváky podle odrůdy vykvétají desítkami květů většinou od července a kvetou až do října, resp. do prvních mrazíků, a jsou vysoké cca 50 až 150 cm.

Záplevák v zahradě

Zápleváky jsou opravdu vděčné, dlouho kvetoucí trvalky, které do vaší zahrady přilákají motýly i další, tolik potřebné opylovače. Nejlépe vyniknou ve smíšené trvalkové výsadbě, ideální jsou pro venkovsky laděné zahrady, své uplatnění naleznou také ve štěrkových záhonech a prérijních výsadbách. Kromě toho se jedná o trvalku, která je vhodná k řezu – ve váze vám vydrží pěkný až jeden týden.

Reklama

Na zahradě zkuste záplevák zkombinovat např. s astrami, třapatkami, třapatkovkami, ozdobnými travinami, jiřinami, zlatobýlem nebo zavinutkami. Záplevák může kvést opravdu dlouho, až 2 měsíce, ale i po dobu mimo kvetení je velmi atraktivní. 

Jedná se o nenáročnou, dlouhověkou rostlinu, která z vaší zahrady jen tak nezmizí a na druhou stranu se ani nebude šířit mimo jí vymezený prostor.

Oblíbené odrůdy zápleváku

Záplevák patří do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) a rod Helenium zahrnuje přibližně 30 druhů. V dnešní době se šlechtitelé snaží u hydribních odrůd zejména o co nejdelší dobu kvetení a samozřejmě o co nejkrásnější květy. Mezi ty nejkrásnější patří např.:

Helenium autumnale ‚Sahin’s Early Flowerer‘ – záplevák podzimní, květ je žluto-oranžovo-červený s hnědým středem, kvete od června do října, výška 70 – 100 cm

Helenium autumnale ‚Helena Yellow‘ – záplevák podzimní, květ je žlutý se žlutým středem, kvete od července do září, výška 80 – 120 cm

Helenium bigelovii ‚Rubinzwerg‘ – květ je tmavě červený s hnědým středem, kvete od července do října, výška 80 – 90 cm

Helenium hybridum ‚Feuersiegel ‚ – květ je žlutý s červeným žíháním a hnědým středem, kvete od srpna do října, výška 120 – 150 cm

Helenium hybridum ‚Goldrausch‘ – květ je žlutý s hnědým středem, kvete od července do září, výška 120 – 150 cm

Pěstování zápleváku

Nejvhodnějším stanovištěm pro záplevák je slunné stanoviště s půdou bohatou na živiny. Ta by měla být neustále vlhká, avšak dobře propustná a nepřemokřená. Během horkého léta tak myslete na pravidelnou zálivku, přísušek zvládne pouze po krátkou dobu. 

Odkvetlé květy zápleváku je vhodné pravidelně odstraňovat, podpoříte tak tvorbu nových květů. Množení záplaváků je možné na jaře a na podzim dělením trsů starších rostlin, kterým rozsazení po 3 – 4 letech prospěje. Zápleváky jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné, proto není potřeba zimní ochrany.

Reklama

Comments are closed.