Léto je sice skoro za námi, ale ani na podzim se nemusíme vzdávat krásně rozkvetlé zahrady. Hlavní prim hrají pestrobarevně zabarvené listy dřevin, existuje však mnoho nádherných podzimních trvalek, které nás svými květy mohou těšit až do prvních mrazíků.

Jaké trvalky tedy vybrat pro podzimní období? Při jejich výběru je vhodné se zaměřit zejména na ty, které nás potěší nejen svými krásnými květy, ale i zajímavými listy, které vhodně doplní trvalkový záhon během jara a léta.

Svíčkovec Lindheimerův (Gaura lindheimeri)

Mezi nejdéle kvetoucí trvalky patří u nás méně známé a nedoceněné svíčkovce. Jejich krásnými květy se můžeme těšit od začátku léta až do prvních mrazíků. Tyto trvalky jsou nenáročné a pyšní se nádhernými drobnými květy v různých odstínech růžové či v bílé barvě. Tato trvalka je vhodná jak pro pěstování v záhonu, tak v nádobách. Z růžových svíčkovců doporučujeme svíčkovec Gaura lindheimeri Gambit Rose a z bílých Gaura lindheimeri Sparkle White nebo Summer Breeze.

Reklama

Rozchodník (Sedum)

Rozchodníky jsou rovněž velmi nenáročné vytrvalé rostliny vhodné jak na záhon, tak i do květináče. Byly oblíbené již na zahrádkách našich babiček, a i dnes se těší velké oblibě. V plné kráse rozkvétají na konci léta a těšit se z nich můžeme až do podzimu. Nejlépe se jim daří na plném slunci v suché, písčité půdě, která je chudší na živiny. Mezi nejoblíbenější druhy rozchodníků patří růžový Rozchodník nachový Sedum telephium ‚Herbstfreude – Autumn Joy ‚ , který krásně vyniká zejména na okrajích záhonů nebo Rozchodník nádherný Sedum spectabile ‚Carl‘. Oba druhy tvoří krásné kompaktní trsy, které se rychle rozrůstají. Zajímavý je rovněž kultivar s tmavě purpurovými listy Sedum telephium ‚Purple Emperor‘.

Podzimní sasanky (Anemone)

Existuje více než 120 druhů sasanek, takže výběr je opravdu široký. Jednotlivé druhy se liší barvou květu, která je nejčastěji růžová a bílá, počtem okvětních plátků, ale i svou velikostí. Ty nejvyšší mohou dosahovat až 1,5 metru a stávají se tak opravdu impozantní ozdobou zahrady. Díky svým minimálním požadavkům na péči jsou sasanky velmi oblíbené trvalky mnoha zahrádkářů, a to zejména na venkovských zahradách a zahradách v přírodním stylu. Kvetou velmi dlouho, nejčastěji od srpna až do listopadu. Vyzkoušejte např. růžovou sasanku Anemone hupehensis ‚September Charm‘ nebo bílou japonskou sasanku Anemone japonica ‚Honorine Jobert‘.

Hvězdnice keříčkovitá (Aster dumosus)

Typickým zástupcem podzimních trvalek je hvězdnice, která kvete od srpna až do konce října, kdy se objeví první mrazíky. Hvězdnice keříčkovitá (též nazývaná jako křovitá) je na rozdíl od jiných druhů hvězdnic nižšího vzrůstu a drží krásný kompaktní tvar. Má bohaté růžové nebo fialové květy a hodí se zejména na slunná stanoviště s propustnou, spíše sušší půdou, jinak je velmi nenáročná. Květy jsou rovněž vhodné k řezu. Mezi oblíbené a osvědčené kultivary patří fialová hvězdnice Aster dumosus ‚Professor Anton Kippenberg ‚ nebo růžová ‚Rosenwichtel‘.

Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Ne nadarmo má tento druh třapatek přízvisko zářivá, svými zlatožlutými květy doslova rozzáří zahradu pozdního léta až do konce podzimu. Třapatky jsou velmi nenáročné trvalky, které jsou rovněž vhodné k řezu, nejlépe se jim daří na slunném stanovišti v humózní půdě. Vřele doporučujeme odrůdu Rudbeckia fulgida ‚Goldsturm‘, která patří k nejbohatěji kvetoucím třapatkám a na rozdíl od jiných odrůd vykvétá již koncem července.

Listopadky – chryzantémy

Naprostou klasikou mezi podzimními trvalkami jsou listopadky neboli chryzantémy, které jsou k dostání snad ve všech barvách, na které si vzpomenete. Ne každá listopadka je však vhodná pro přezimování na záhonu, chcete-li se tedy z rostliny těšit i další podzim, věnujte pozornost jejímu výběru. Listopadky jsou doslova obsypané záplavou květů, které je vhodné po odkvětu odstraňovat. Mezi nejdéle kvetoucí pak patří fialové a růžové odrůdy.

Verbena – Sporýš argentický (Verbena bonariensis)

Verbena bonariensis, neboli sporýš argentinský je poslední dobou na českých zahradách vidět stále víc a víc. Patří totiž mezi nejdéle kvetoucí trvalky a vyžaduje minimální péči. Vykvétá sice až v červenci, ale její fialové květenství zdobí zahradu až do října, a co víc, je ve velké oblibě u motýlů i včel. Verbeny dorůstají 60 – 180 cm dle kultivaru, jsou vzpřímeného vzrůstu a působí velmi vzdušně, moderně a elegantně.  Nižší kultivary jako je např. Verbena bonariensis ‚Lollipop‘ nebo Verbena bonariensis ‚Royal Dreams‘ jsou ideální pro pěstování v nádobách. Mezi vyšší kultivary patří Verbena bonariensis ‚Violetta‘.

Záplevák podzimní (Helenium autumnale)

Zápleváky vytváří bohaté, vzpřímené, středně vysoké až vysoké trsy kompaktního tvaru, nesoucí množství květů. Ty jsou nejčastěji kombinací zlatožluté, oranžové až červené barvy a objevují se dle odrůdy od července až do října. Zápleváky jsou velmi nenáročné, nejlépe se jim bude dařit na slunných stanovištích v živné, mírně vlhké a dobře propustné půdě. Velmi pěkný je např. oranžový až 1,2 metru vysoký Helenium autumnale ‚Sahin’s Early Flowerer‘ nebo žlutý Helenium autumnale ‚Helena Yellow‘.

Janeba drsná (Heliopsis helianthoides)

Další trvalkou, která do vaší podzimní zahrady zaručeně přinese slunce i během dnů, kdy je celý den pod mrakem, je janeba drsná. Ta rozkvétá koncem léta nádhernými zlatožlutými až oranžovými květy ve tvaru kopretiny, ze kterých se budete radovat až do prvních listopadových mrazů. Dle kultivaru je vysoká 70 až 120 cm a velice jí to sluší např. ve společnosti okrasných trav a dalších podzimních trvalek jako je záplevák nebo hvězdnice. Preferuje slunné stanoviště s propustnou, spíše sušší půdou. Vyzkoušejte např. žlutočervenou Heliopsis helianthoides ‚Funky Spinner‘ nebo žlutou Heliopsis helianthoides ‚Goldgefieder‘.

Reklama

Comments are closed.