Pokud patří tulipány k vašim oblíbeným rostlinám a rádi byste se z nich na zahradě těšili každý rok, vsaďte letos na botanické tulipány! Tyto tulipány kvetou rok co rok bez nutnosti každoročního vysazování a pozdějšího vytahování ze země. I proto byl letos botanický tulipán zvolen kvetoucí cibulovinou roku.

Trpasličí tulipán

Botanické tulipány jsou malé, křehké tulipány, proto se jim také říká trpasličí tulipány. Kromě malé výšky je poznáte také podle hvězdicovitých květů. Dalším rozdílem oproti „běžným“ tulipánům je, že se jejich cibulky množí pod zemí. To znamená, že stále plodí nové cibulky, takže se můžete těšit z nádherných květů každý rok. Mnohé botanické tulipány jsou, co se kvetení týče, skutečnými tahouny, jelikož mnohé z nich kvetou již od února. Věděli jste, že ve volné přírodě rostou např. na Krétě?

Biodiverzita

Na začátku jara není nabídka květů pro hmyz příliš široká, ačkoli jsou jarní květy tolik potřebné k zajištění potravy pro včely a motýly. Vzhledem k tomu, že mnohé botanické tulipány kvetou brzy a produkují poměrně velké množství pylu a nektaru, které jsou snadno dostupné i pro hmyz, přinášejí značnou přidanou hodnotu pro biodiverzitu na zahradě. Botanické tulipány jsou tak pro tento důležitý hmyz nesmírně atraktivní. 

Výsadba botanických tulipánů

Nejlepší doba pro výsadbu botanických tulipánů je podzim, tedy pokud již nemrzne. Tyto tulipány zaujmou čestné místo na nejrůznějších místech zahrady, díky nižšímu vzrůstu vyniknou zejména na okrajích záhonů, ale také v květinových truhlících a na skalkách. Nejdůležitější však je, aby se jim dostalo dostatek slunečního světla.
Cibulky botanických tulipánů sázejte vždy špičkou nahoru, a to do hloubky o něco větší, než je trojnásobek výšky cibule. Je to z toho důvodu, že se cibulky botanických tulipánů množí, proto se vysazují o něco hlouběji než klasické tulipány.
Po odkvětu nechte listy odumřít a stejně jako jiné cibuloviny je nechte zatáhnout, což pomůže cibulím uložit si potřebné zásoby na příští rok. Jak již bylo řečeno, velkou výhodou botanických tulipánů je to, že cibulky není nutné vytahovat ze země, ba naopak, čím déle zůstávají na jednom stanovišti, tím vytvářejí bohatší trsy.

Odrůdy botanických tulipánů

Botanické tulipány jsou k mání ve všech barvách kromě modré. Nejznámějšími odrůdami jsou Tulipa turkestanica (tulipán turkestánský) a Tulipa tarda (tulipán pozdní) s krémovými a bílými květy, Tulipa bakeri „Lilac Wonder“ (syn. Tulipa saxatilis – tulipán skalní) a Tulipa clusiana „Lady Jane“ mají pastelově zbarvené květy. Velmi pěkný je rovněž červenobílý Tulipa clusiana „ Stellata „ .

Tulipa greigii (tulipán Greigův) „Toronto“ a Tulipa sylvestris (tulipán lesní) jsou doporučovány milovníkům červených a žlutých tulipánů. Pokud vás láká něco neobvyklého, můžete si vybrat červenobílý tulipán Tulipa greigii „Pinocchio“ s krásnými červenobílými okvětními lístky nebo tulipán „Tulipa acuminata“ (tulipán hrotnatý) s půvabnými úzkými okvětními lístky, který však v nabídce českých zahradnictvích najdete pouze výjimečně.

Zdroj iBulb

Reklama

Comments are closed.