Zimní zahrada nemusí být nezajímavá a holá. S vhodnými rostlinami, dekoracemi a promyšlenou kompozicí může být vaše zimní zahrada celoročně krásná a zajímavá, tedy i během zimního období, kdy je příroda uložena k zimnímu spánku. Do popředí se dostávají zejména její neživé složky, zahradní doplňky, struktury, tvary, obrysy a rostliny, které i v tomto období vynikají v kontrastu se spící vegetací. Přinášíme Vám několik užitečných tipů, jak mít krásnou zahradu i během zimy.
Podzimní záhony nechte tak, jak jsou
Mnoho majitelů zahrad na podzim sáhne po zahradnických nůžkách a pustí se do podzimního úklidu a řezu trvalek, což je velká škoda. Pokud trvalky a okrasné trávy seříznete až na jaře, nejenže naprostá většina z nich lépe přezimuje, ale také vytvoří krásnou a zajímavou strukturu a zajistí, že i přes zimu se bude na zahradě na co koukat. Zahrada tak nezůstane holá a pustá, vždyť i uschlá květenství, plody i stonky trvalek jsou během zimního období velmi dekorativní! Stejně tak je škoda na podzim svazovat okrasné trávy. Ochudili byste se tak o krásný pohled na jejich ojíněná stébla. Výjimkou je pampová tráva (Cortaderia), která trpí na zimní přemokření, proto je vhodné ji na podzim svázat do snopu.
Zaměřte se na kompozici zahrady
Živé ploty a oplocení, vinutí zahradních cest a chodníčků, tvar záhonů i samotný tvar terénu a jeho modelace, členění prostoru pomocí zídek, umístění sezení a dalších relaxačních ploch, vodní prvky, vyvýšené záhony, skleníky, pergoly, altány a jiné architektonické prvky tvoří základní kostru každé zahrady, která se především během zimního období plně odkrývá a dostává se do popředí.
Těmito prvky je tvořena pevná struktura a architektonický rámec, který formuje celkový vzhled a charakter vaší zahrady. Projděte se zimní zahradou a zjistěte, zda Vaše zahrada tvoří funkční a harmonický celek. Zamyslete se nad jejím uspořádáním a členěním, využijte toho, že nyní je zahrada přehledná a vyniká její naplánování a základní struktura. Zaměřte se rovněž na výhledy z interiéru – nabízí i přes zimu zajímavou podívanou, nebo naopak – neodkrývá se během zimy nějaký rušivý prvek, který by bylo záhodno skrýt či upozadit?
Nezapomeňte na stálezelené rostliny
Stálezelené rostliny jsou v zahradě nedocenitelné zejména během zimy, kdy do zahrady vnáší tolik potřebnou barvu i strukturu. Stálezelené rostliny, ať už se jedná o dřeviny, trvalky nebo okrasné trávy, by však na zahradě neměly převládat, zahrada by se mohla stát příliš statickou a během sezóny neměnnou, proto je vhodné stálezelené rostliny využívat spíše jako rostliny doplňkové. Mezi nejoblíbenější stálezelené trvalky patří např. čemeřice, pryšce, bergénie, iberky, ostřice japonská, čistec vlnatý, zběhovec plazivý, dlužicha americká, škornice, vybrané druhy kakostů a mnoho dalších.
Z listnatých stálezelených dřevin můžeme zmínit např. bobkovišně, břečťan, aukubu japonskou, některé druhy dřišťálů, vřesy a vřesovce, hlohyni šarlatovou, brslen japonský, zimolez Henryův nebo oblíbené rododendrony a zimostrázy (buxusy).
Osázejte zimní truhlíky
Ani v zimě se nemusíte vzdávat krásně osázených truhlíků, které zkrášlí Vaši terasu nebo okenní parapet. Existuje mnoho krásných rostlin, které budou v truhlících vypadat krásně celou zimu. Vsaďte na skimii japonskou se zářivě červenými plody, oblíbené vřesy a vřesovce, čemeřici s impozantními květy, vděčné violky, libavky, zakrslé konifery a stálezelené okrasné trávy. Čím osázet zimní truhlíky jsme se věnovali v našem minulém článku.
Pozvěte do zimní zahrady život
Umístěte do své zahrady ptačí budku nebo krmítko. Ideálně na takové místo, kde na ní a na přezimující ptáčky, kteří vám za poskytnutou potravu budou vděční, dobře uvidíte i z tepla interiéru. Stále oblíbené jsou klasické dřevěné budky a krmítka, které najdeme jak v rustikálním, tak moderním designu. Uvidíte, že pozorování sýkorek, modřinek nebo vrabčáků se stane zábavou pro celou rodinu.
Zaměřte se na rostliny, které zahradu zdobí i během zimy
Nejen stálezelené a neopadavé rostliny krášlí zahrady během zimy. Zaměřte se také na dřeviny s pěknou barvou nebo strukturou kůry (svída bílá, bříza užitečná, třešeň tibetská, javor šedý), rostliny s ozdobnými plody (skimie japonská, libavka polehlá, krásnoplodka, cesmína ostrolistá, plané růže, okrasné jabloně, dřišťál Thunbergův), trvalky, které jsou dekorativní i přes zimu (třapatkovka nachová, bělotrn, rozchodníkovec nachový, sasanky japonské, sápa) a okrasné trávy. Mezi okrasné trávy, které se stanou krásnou zimní ozdobou patří např. oblíbená ozdobnice čínská, dochany, metlice trsnaté nebo kostřavy. Některé rostliny, jako jsou např. vilíny, kaliny bodnantské, jasmín nahokvětý nebo čemeřice nás dokonce během zimy potěší svými nádhernými květy.
Zahradní dekorace a doplňky
Neživé prvky zahrady se dostávají do popředí právě během zimy. Ať už se jedná o zahradní sochy, lavičky, zahradní nábytek, nádoby na rostliny, zahradní osvětlení a jiné prvky, právě v zimě všechny tyto neživé prvky vynikají, dostávají se do popředí a vytváří vítané oživení zahrady ať už díky svým tvarům, struktuře nebo barvě. Díky nim působí zahrada útulně a zabydleně. Při jejich výběru myslete na harmonii mezi jejich materiály, jak v rámci barev, tak struktury, přílišná různorodost může působit rušivým a neklidným dojmem.
Comments are closed.