Vánoční kaktusy (Schlumbergera) jsou velice oblíbené rostliny, které díky svým červeným, růžovým nebo bílým květů dotváří vánoční atmosféru našich domovů. Jejich pěstování není nijak náročné, je však nutné respektovat základní požadavky kaktusů na správné stanoviště a teplotu. Jen tak se budete moct těšit ze záplavy nádherných zvonkových květů rok co rok. Na rozdíl od jiných kaktusů nepochází vánoční kaktusy ze suchých či pouštních oblastí, ale z vlhkých jihoamerických pralesů, kde roste v korunách stromů.

Pěstování vánočního kaktusu

Jak jeho původ napovídá, zásadní pro úspěšné pěstování vánočních kaktusů bude zajištění dostatečné vlhkosti, ideální teploty a světelných podmínek. Co vánoční kaktusy opravdu nesnesou je přílišné světlo a přímé sluneční paprsky, proto jako stanoviště zvolíme místo polostinné, ideální je severně nebo západně orientovaný okenní parapet. Kaktusy preferují lehčí, hlinito – písčitou půdu, proto běžný substrát můžeme obohatit o písek, nebo zakoupit speciální substrát pro kaktusy. Vánoční kaktusy jsou vlhkomilné, avšak nesnášejí přemokření. Zaléváme je proto pravidelně, vždy po vyschnutí půdy, cca jednou za týden. Požadavek na vyšší vlhkost splníme jednoduše pravidelným rosením rozprašovačem. Jednou za dva až tři týdny pak vánočním kaktusům dopřejeme speciální hnojivo pro kaktusy.

Aby vánoční kaktus vykvetl

Vánoční kaktusy pěstujeme v interiéru, který ovšem zpravidla nesplňuje nároky vánočních kaktusů na teplotu. Ta by pro nasazení květů měla být chladnější, proto je nutné je před Vánocemi, přibližně 2 měsíce předem, umístit do chladné místnosti s teplotou 12 – 15°C a omezit jejich zálivku (postačí 1x za 2 týdny). Zde je necháme alespoň jeden měsíc a poté přeneseme zpět na jeho běžné stanoviště. Po narašení poupat již rostlinu nepřemisťujeme.

Reklama
Reklama

Comments are closed.