Moli jsou jedním z nejrozšířenějších škůdců, se kterými se v našich domácnostech setkáváme. Nejčastěji na ně narazíme ve spíži, v šatně nebo ve skříních s oblečením, kde jsou tito drobní motýlci schopni napáchat nemalé škody. V dnešním článku Vám poradíme, co proti molům skutečně funguje a jak se jich spolehlivě zbavit.

Bude potřeba zejména důkladné čištění, uklízení a použití pastí nebo insekticidů na moly. Nejprve je však třeba určit, o jaké moly se jedná – zda o moly šatní nebo potravinové. 

Ti se liší především zdrojem potravy. Šatní moli se živí různými textilními materiály, potravinový moli se oproti nim živí běžnými potravinami jako je např. mouka, čokoláda nebo obiloviny. Moli se liší také svým zbarvením. Mol potravinový je tmavší motýlek nahnědlé barvy, zatímco mol šatní je celý světlý. Mimochodem označení “potravinový mol” není zcela správné, jelikož se jedná o zavíječe moučného.

Jak se zbavit molů v kuchyni

Potravinoví moli jsou drobní motýlci, jejichž přítomnost může být nejen nehygienická, ale také způsobit kontaminaci potravin a zdravotní problémy, zejména u alergiků. To, že Vaši kuchyň napadli potravinoví moli, poznáte celkem jednoduše. 

Moly můžete vidět poletovat v kuchyni nebo ve spíži, typickým znakem jsou jejich jemné pavučinky, které se objevují na místech, kde se tito škůdci usadí. Tyto pavučinky můžete nalézt v mouce, ovesných vločkách, müsli, ale také třeba v čokoládě. Pokud zjistíte, že potravina byla moly napadena, je nutné ji okamžitě celou zlikvidovat a vyhodit. 

Mezi nejúčinnější přípravky proti potravinovým molům patří lepové pasti, mololapky, feromonové lapače a přírodní spreje. To jsou osvědčené prostředky, díky kterým se potravinových molů snadno a rychle zbavíte.

Mezi nejoblíbenější prostředky patří mololapky na potravinové moly Ferokap nebo FeroBand. Jedná se o jednostranně lepicí papírový pás opatřený feromonem, který zaručuje účinný odchyt samců 4 druhů potravinových molů – zavíječe skladištního, moučného, datlového a paprikového. Cílem lapače je přerušení reprodukce potravinových molů, a tím zamezení nakladení vajíček do potravin. Jeho instalací tedy nedojde k okamžitému vyhubení dospělých jedinců, ale zajistí se, že se nebudou objevovat v potravinách larvy.Velmi oblíbená je rovněž past na moučné moly Bros. Ta je zcela bez zápachu a neobsahuje insekticidy, je tedy bez obav použitelná v kuchyni. Ideální pro monitorování výskytu a odchyt potravinových molů ve spížích, sklepech a skladovacích prostorách. Použitelná jak venku, tak přímo ve skříních s potravinami, přičemž jeden kus lapače funguje až 3 měsíce. 

Vyzkoušet můžete také rostlinný insekticidní sprej Zelená síla. Sprej účinně odpuzuje dospělé moly, čímž chrání potravinářské výrobky. Je vyroben čistě na bázi rostlinných složek, neobsahuje syntetické insekticidy a může tak být použit i v bezprostředním okolí potravin. Má preventivní účinek a poskytuje ochranu po dobu až 2 týdnů. Pro eliminaci molů v domácnosti se doporučuje sprej používat pravidelně.

Jak se zbavit šatních molů

Mol šatní je drobný motýl, který napadá textilní materiály a může způsobit značné škody nejen na oblečení, ale také na dalších textilních výrobcích jako jsou koberce nebo závěsy. Moli nemají rádi světlo a svěží vůni, proto jsou pro ně největším lákadlem dlouho uskladněné nebo neprané textilie. 

Jako prevence tedy funguje pravidelné větrání skříní a praní oblečení i jiných textilií, osvědčily se rovněž vonné kuličky nebo háčky s levandulovým aromatem. Pokud zjistíte, že se u Vás doma moli objevili, sáhněte co nejrychleji po některém z osvědčených přípravků proti šatním molům

Mezi nejoblíbenější přípravky patří klasické pasti na šatní moly. Ty jsou ideální pro použití v šatních skříních a zásuvkách. Lepící páska obsahuje feromon, který účinně láká a chytá dospělé moly a to po dobu až 3 měsíců.

Účinné jsou také spreje s proti molům. Jedná se o insekticidní sprej s okamžitým účinkem, který šatní moly hubí . Aerosol účinně ničí nejen moly samotné, ale i jejich vajíčka a larvy v šatnících, zásuvkách a skříních. Používají se jednoduše tak, že sprej nastříkáte dovnitř skříně nebo zásuvky, nebo ho můžete použít přímo na oděvy. 

Jako preventivní prostředky se osvědčily háčky proti molům s levandulovou vůní, kuličky proti molům, nebo kroužky z cedrového dřeva, které účinně odpudí šatní moly včetně larev. Všechny přípravky najdete ve specializovaném e-shopu Pasti.cz.

Comments are closed.