Hebe, českým názvem rozrazilec, je rostlina čítající přes 140 druhů. Pochází z Nového Zélandu, kde může dosahovat až třímetrové výšky, u nás se však dají úspěšně pěstovat pouze nízké druhy. Právě koncem léta a v podzimním období jsou zahradnictví i hobby centra zaplavena širokou nabídkou hebe, málokdo však ví, jak hebe úspěšně pěstovat tak, abychom se z této krásné rostliny mohli těšit i další sezóny.

Hebe v zahradě

Hebe jsou stálezelené nízké husté keříky, které mají kompaktní tvar a mnoho druhů také atraktivní květy. V našich podmínkách dorůstají nejčastěji 30 – 50 cm a vytváří polštářovitě rostoucí keř. Listy jsou drobnější a vstřícně postavené, jejich barva může být od smaragdové, světle zelené až po žluto zelenou, některé druhy mohou mít listy panašované. Barva květů je nejčastěji fialová, růžová nebo bílá, zejména drobnolisté druhy však většinou nekvetou vůbec. Hebe je ideální pro pěstování v nádobách, stejně tak na zahradě v trvalkovém záhonu, na jeho okraji jako působivý lem, na vřesovišti, i na skalkách. Na zahradě mu to nejvíce sluší zejména ve společnosti okrasných trav, perovskie, kontryhele, azalek, okrasných kopřiv, čemeřice, zvonků nebo dlužich.

Pěstování hebe

Pro úspěšné pěstování hebe je zásadní znalost o mrazuvzdornosti daného druhu. Obecně platí, že drobnolisté druhy jsou mrazuvzdornější a můžeme je bez obav pěstovat na zahradě ve volné půdě. Druhy širokolisté, které často nesou atraktivní květy, bývají na zimní mrazy choulostivější a hodí se proto více pro pěstování v nádobách. Na zahradě hebe preferují vlhkou a dobře propustnou půdu a polostinná až slunná stanoviště, která by měla být chráněná před větrem a přímým zimním sluncem. Pokud pěstujeme hebe na balkoně nebo terase v nádobách, volíme stanoviště polostinné. V prvních letech po výsadbě je vhodné pro hebe vytvořit zimní ochranu např. z chvojí, netkané textilie nebo mulčovací kůry. Rostliny v nádobách přezimováváme ve světlé místnosti. Starší rostliny hebe je možné brzy zjara po mrazech tvarovat střihem, není to však nutné. U mladších rostlin řezem odstraníme pouze zmrzlé nebo jinak poničené větvičky. Lehký střih je vhodný také po odkvětu, podpoříte tím hustší a kompaktnější růst rostliny. Přihnojování není třeba, zálivku potřebují jen občasnou tak, aby půda nevyschla.

Reklama

Oblíbené kultivary hebe

  • Hebe x franciscana ‚Variegata‘ – panašované listy, fialové květy, širokolistý druh pro pěstování v nádobách, mrazuvzdorný do -5 °C
  • Hebe buxifolia ‚Nana‘ – zelené listy, bílé drobné květy, drobnolistý druh, mrazuvzdorný do -23 °C
  • Hebe ‚Heartbreaker‘  – panašované listy, které se s chladnějším obdobím barví do odstínů růžové, drobné světle fialové květy, vhodný pro pěstování v nádobách, mrazuvzdorný do -5 °C
  • Hebe ‚Kamilla‘ – zelené listy, růžové květy, širokolistý druh pro pěstování v nádobách, mrazuvzdorný do -5 °C
  • Hebe ‚Red Edge‘ – šedozelené listy s červeným okrajem, drobné růžové květy, mrazuvzdorný do -23 °C
Reklama

Comments are closed.