Do 19.3.2023 můžete navštívit jedinečnou prodejní výstavu orchidejí ve skleníku Fata Morgana v pražské Troji. Tentokrát představuje rostlinné poklady Vietnamu. Dosud zde bylo nalezeno přes 170 rodů orchidejí ve více než 1200 druzích. Nejširší zastoupení mají orchideje z rodu Dendrobium, nechybějí však ani skutečné perly vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii, velkokvěté druhy rodu Cymbidium a Coelogyne či kouzelné miniaturky Dendrobium unicum a Phalaenopsis lobbii. Jedná se o původní přírodní druhy, které návštěvníci najdou ve speciálních vitrínách. Celým skleníkem provází originální aranžmá přibližující oslavu vietnamského Nového roku (Tết Nguyên Đán). Výstava orchidejí je otevřena denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Součástí je i prodej květin a pěstitelská poradna. Pro výstavu platí běžné vstupné.

Výstavy orchidejí lákají do tropického skleníku Fata Morgana již od roku 2006. „Letošní ročník přehlídky orchidejí se těší skutečně velkému zájmu, a to nejen o víkendech, které bývají při našich výstavách tradičně velmi vytížené, ale i v průběhu pracovního týdne. Doposud výstavu zhlédlo přes 11 000 návštěvníků, během víkendů projde turnikety skleníku Fata Morgana téměř 3000 zájemců. Celkově dosahuje návštěvnost od začátku výstavy více než 15 000 osob. Aktuální sezónu botanické zahrady jsme zasvětili Asii, a tak ani výstava orchidejí není výjimkou. Velmi záhy pak navážeme další oblíbenou výstavou – od 7. dubna představíme návštěvníkům tropické, a to i asijské motýly,“láká do botanické zahrady její ředitel Bohumil Černý.

Kvetoucí poklady Vietnamu

Reklama

Svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. Po celém světě najdeme na 28 000 druhů těchto rostlin, z nichž nejvíce se jich nachází v tropických oblastech. Jenom ve Vietnamu se vyskytuje 170 rodů ve více než 1200 druzích. Ve Vietnamu lze potkat řadu orchidejí, které v deštných lesích rostou v zemi nebo na mechem obrostlých skalkách a balvanech. Mezi nimi i vzácnosti z rodů Paphiopedilum, Bulbophyllum nebo Eria. Nechybějí tu ani liánovité orchideje, z nichž nejznámější je vanilka, které se tu vyskytuje hned několik druhů. Na výstavě se návštěvníci seznámí s rodem Dendrobium, uvidí například D. nobile, které má tradiční využití v čínské medicíně, nebo drobnou horskou miniaturu D. harveyanum. Lákadlem jsou nejkrásnější druhy vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii nebo kouzelné miniaturky, např. oranžově kvetoucí Dendrobium unicum nebo Phalaenopsis lobbii. Ve skleníku Fata Morgana lze obdivovat i další poklady vietnamské flóry.

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí dovezených přímo z Holandska. Zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.

Do Fata Morgany novou cestou

Na začátku března došlo k propojení venkovních expozic botanické zahrady a areálu u skleníku Fata Morgana, a to díky nové lávce nad historickým úvozem. Je umístěna ve střední části zahrady, v blízkosti sousoší lam. Lidé se tak nyní velmi snadno dostanou ke skleníku Fata Morgana jak od vstupu a parkoviště od Sídliště Bohnice, tak od vstupu Kovárna přes Vinici sv. Kláry. V okolí lávky budou postupně vybudovány nové expozice.

Výstava orchidejí se koná do 19. března. Skleník Fata Morgana je otevřený každý den kromě pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Návštěvníci by si svou návštěvu měli naplánovat v rámci celého rozsahu otevírací doby, během víkendu je nutné z důvodu vysokého zájmu a omezené kapacity skleníku Fata Morgana počítat s čekáním.

Cena vstupného od 1. března 2023 je 180 Kč pro dospělé, pro děti od 3 do 15 let a studenty 120 Kč, senioři nad 60 let zaplatí 95 Kč. Rodinná vstupenka vyjde na 540 Kč. Zájemci si mohou zakoupit roční vstupenky (permanentky), a to na 10 vstupů nebo bez omezení počtu vstupů (neomezenou). Vstupenky on-line (e-vstupenky) stojí pro dospělé 150 Kč, pro děti od 3 do 15 let 100 Kč, pro seniory 75 Kč a rodinné vstupné činí 450 Kč. Jednorázová vstupenka po opuštění areálu botanické zahrady pozbývá platnosti.

Otevírací doba

Venkovní expozice: denně včetně svátků 9.00–19.00
Skleník Fata Morgana a výstava Orchideje, poklady vietnamské džungle: út–ne 9.00–19.00
Vinotéka sv. Kláry: po–ne10.00–19.30

Reklama

Comments are closed.